Zanim się oświadczysz - 6 istotnych kwestii

Nic tak nie przedłuża życia facetowi, jak małżeństwo. Oczywiście jeśli jest to dobre małżeństwo. Jeżeli właśnie zamierzasz oświadczyć się, zrób test i sprawdź, czy robisz właściwy krok.

małżeństwo Shutterstock.com
fot. Shutterstock

Gdyby ludzie mieli zwyczaj dokładniej się zastanawiać przed zawarciem związku małżeńskiego, naszemu gatunkowi prawdopodobnie groziłoby wymarcie. Fakt pozostaje faktem, że decyzję o małżeństwie – kluczową w naszym życiu – podejmujemy pochopnie i opierając się na niepełnych danych.

REKLAMA

Okolicznością łagodzącą jest tu tylko młody wiek oraz stan zauroczenia, który sprawia, że część mózgu odpowiedzialna za analizowanie i wyciąganie wniosków staje się nieczynna.
Ze wszystkich badań wynika, że najlepsze i najtrwalsze związki tworzą ludzie podobni do siebie. Przeciwieństwa wcale się nie przyciągają, to mit. Zanim więc zdecydujesz się na ten krok, sprawdź dokładnie, ile macie wspólnego ze sobą.

1. Pieniądze

Zapytaj: Co zrobiłabyś z wielką wygraną w Lotto?

Prozaiczne, ale prawdziwe. Najczęstszy powód kłótni małżeńskich to kasa – jej brak albo sposób wydawania czy też ustalenie, kto ją trzyma. Przyjrzyj się, jak Twoja partnerka gospodaruje pieniędzmi. Może pochodzi z zamożnego domu i nigdy nie musiała sobie zaprzątać głowy prozą życia – rachunkami, zakupami – a pieniądze, które zarobiła, w całości szły na ubrania i kosmetyki?

A może jest do bólu oszczędna i każdy wydatek ponad to, co konieczne, uznaje za fanaberię? Może spodziewa się, że to mąż powinien być głównym sponsorem życia rodzinnego, a ty się jeszcze uczysz i na wysokości zadania staniesz dopiero za parę lat? Dobre rokowania, jeżeli oboje pochodzicie z domów o podobnym statusie albo obecnie zarabiacie podobnie. Świetnie, jeśli macie podobny pomysł na gospodarowanie pieniędzmi.

Niebezpieczeństwo: Jeśli zauważysz, że jej stosunek do pieniędzy dramatycznie różni się od twojego, powinien to być dla ciebie dzwonek alarmowy. Musicie się koniecznie porozumieć w tej kwestii i doprowadzić do jakiejś jedności poglądów, bo inaczej czekają was problemy.

Stopień ryzyka w wypadku niezgodności: Wysoki

Zobacz też: Te pytania polepszą Wasz związek

2. Rodzina

Zapytaj: Jak spędzaliście wakacje (ewentualnie święta), gdy byłaś mała? To ci może
dać wiele cennych informacji o jej rodzinie. Oczywiście, najlepiej udać się do domu narzeczonej i samemu przyjrzeć się swoim przyszłym teściom. Jest takie powiedzonko: „Jeśli chcesz wiedzieć, jaka będzie twoja żona za dwadzieścia lat, popatrz na swoją teściową”.

Młodzi ludzie za nic nie chcą uwierzyć, że prędzej czy później upodabniamy się do naszych rodziców. Zwyczaje w naszej rodzinie są dla nas oczywistością i przeważnie nie zastanawiamy się, że dla partnerki oczywistością może być coś zupełnie innego.

Dobre rokowania: Jeżeli w jej domu czujesz się dobrze, a atmosfera przypomina ci twoją własną rodzinę.

Niebezpieczeństwo: Jeśli wasze rodziny to zupełnie różne światy. Np. ona została wychowana w rodzinie zdominowanej przez matkę despotkę, w której ojciec pełni rolę sprzętu domowego, a Ty pochodzisz z domu, gdzie ojciec jest niekwestionowaną głową, a matka nie śmie nawet wyrazić własnego zdania.

Niebezpieczeństwo: Gdy rodzice, bez znaczenia – twoi czy jej, mają skłonność do wtrącania się w wasze życie. To się ujawnia jeszcze na etapie narzeczeństwa i trzeba zareagować natychmiast. W statystykach przyczyn rozwodów wtrącająca się teściowa zajmuje zasłużone miejsce w ścisłej czołówce.

Stopień ryzyka: Wysoki.

3. Plany

Spytaj: Jak wyobrażasz sobie nas za 5 lat? To zdumiewające, jak wiele par decyduje się na ślub, nie ustaliwszy podstawowych kwestii. Najlepsze rokowania mają
oczywiście ci, których plany życiowe są spójne.

Niebezpieczeństwo: Gdy okazuje się, że jedno z was wyobraża sobie, że najpierw
popracujecie przez jakieś dziesięć lat, żeby coś osiągnąć, kupić mieszkanie, samochód, albo się jeszcze wybawić, podróżować, a dopiero potem, ewentualnie, przyjdzie czas na dzieci. A drugie uważa, że nie ma co czekać, dzieci mają być za raz, najlepiej troje. A kariera poczeka i można przecież być szczęśliwym w wynajętym mieszkaniu.

Stopień ryzyka w wypadku niezgodności: Średni.

4. Wykształcenie

Zapytaj: Czy zamierzasz uczyć się dalej? Bo to, jakie partnerka ma wykształcenie, prawdopodobnie jest Ci wiadome. Dobrze rokuje podobny poziom. Tak w każdym razie wynika z badań.

Niebezpieczeństwo: Różnice w wykształceniu są bardzo częstym powodem konfliktów. Z reguły to mężczyzna ma większy problem, jeśli jego żona jest lepiej wykształcona od niego. Scenariusz najczęściej jest taki, że za jakiś czas to ona zacznie odnosić sukcesy zawodowe, a Twoje możliwości robienia kariery i zarabiania dużych pieniędzy będą mocno ograniczone. Ona zacznie przebywać częściej w towarzystwie ludzi o podobnym wykształceniu i aspiracjach, bo będzie się z nimi dobrze czuła i będą ją łączyć z nimi wspólne sprawy. A ty poczujesz się odsunięty i upokorzony jej pozycją. Niewielu facetów dobrze sobie radzi w takim układzie.

Co więcej, niewielu kobietom odpowiada taka sytuacja. Z kolei jeżeli to Ty jesteś lepiej wyedukowany i robisz karierę, dużo gorzej wykształcona żona może po pewnym czasie zacząć cię drażnić. Ty się rozwijasz, a ona stoi w miejscu. Co gorsza, niekiedy kompromituje cię wśród znajomych swoją niewiedzą. Tracicie kontakt, brakuje wam tematów do rozmów, a to, co kiedyś łączyło, nie wydaje się już takie istotne. Może to niepoprawne politycznie, ale rzeczywistość jakoś nie chce być poprawna.

Stopień ryzyka: Wysoki lub średni.

5. Poglądy

Nie musisz pytać, co sądzi na temat roli państwa w gospodarce albo o politykę zagraniczną USA. Chodzi o to, żeby wiedzieć, jakie zdanie ma partnerka na temat istotnych dla ciebie spraw. Dobrze rokuje wspólny system wartości, który według psychologów jest podstawą dobrego małżeństwa. Musisz wiedzieć, jaką wagę przywiązuje do np. kwestii trwałości małżeństwa, antykoncepcji, wierności, dzieci, kariery.

Czy małżeństwo uznaje za wartość, dla której można poświęcić karierę, czy wyżej stawia własne przyjemności? Z wielu badań wynika, że ważnym elementem spajającym związek są przekonania religijne podzielane przez oboje partnerów. Nie tylko dlatego, że w wielu religiach rozwód jest niedopuszczalny. Dla ateisty jedynym sensem bycia z kimś jest miłość, ewentualnie przyjaźń, ewentualnie poczucie obowiązku wobec dzieci. Dla człowieka wierzącego małżeństwo ma sens głębszy, duchowy i to, że nam z kimś przestało być miło, nie jest wystarczającym powodem odejścia.

Niebezpieczeństwo: Znamy wiele związków ateistek z katolikami, mięsożerców z wegetarianami. Zdarza się, że tam, gdzie osoby religijne przykładają dużą wagę do swoich praktyk, rodzi to problemy. Pewnie że uczucie pozwala pokonać wiele barier, co więcej, w miarę upływu lat pary mają skłonność do ujednolicania swoich poglądów, ale przecież sam wiesz, że ciężko nawet w pokoju biurowym wytrzymać z kimś, kto głosuje na nielubianą przez Ciebie partię.

Stopień ryzyka: Wysoki

6. A teraz zapytaj sam siebie

  • Czy partnerka jest osobą, z którą mi się dobrze rozmawia?
  • Czy mamy podobne poczucie humoru?
  • Czy pogodnie znosi przeciwności życiowe (związek z optymistką rokuje lepiej)?
  • Czy dąży do rozwiązania nieporozumień, zamiast zamykać się w sobie?

Jeżeli wszystkie odpowiedzi brzmią TAK, życzymy szczęścia.

REKLAMA