Udany związek: jak poradzić sobie z jej przeszłością?

Kobieta wkracza w Twoje życie z całym bagażem swoich drobiazgów, ale też dobrych i złych doświadczeń, kompleksów i nawyków. Najgorsze z nich są te, których nie widać gołym okiem. Jak udźwignąć ten nadbagaż i zrobić z niej niegrzeczną dziewczynkę?

Jej życiowy nadbagaż shutterstock.com
Co ona tam przytargała, w tej walizce?

Torba, którą pakujesz na weekendowy wyjazd, jest nieduża. Tylko para zapasowych bokserek, koszulka na zmianę, szczotka do zębów i dezodorant. Wystarczy, nie? Gdybyś czegoś jeszcze potrzebował, możesz przecież zawsze dokupić na miejscu.

REKLAMA

A bagaż Twojej partnerki? Kilka kompletów ubrań na rozmaite okazje, od sportowego po strój wieczorowy, bo przecież nigdy nie wiadomo, prawda? Zestaw kosmetyków - do pielęgnacji twarzy, ciała, paznokci oraz włosów. Suszarka do włosów. Prostownica. Ulubiony jasiek.

Dokładnie tak samo wygląda wasze wchodzenie w nowy związek. Ty wnosisz parę swoich drobiazgów, nawyków itp. A kobieta wlecze za sobą bagaż złożony ze swoich kompleksów, dobrych i złych doświadczeń z byłymi facetami, wychowania w rodzinie.

Problem polega na tym, że ten niewidzialny bagaż, którego Ty przecież nie potrafisz dostrzec, może fatalnie wpływać na wasz związek. Rozpakuj ów bagaż i zobacz, jak sobie z tym poradzić.

Problem: ona nie może osiągnąć orgazmu

Co jest w tej walizce?

• Jej były facet. "Zaufanie do partnera jest dla kobiety sprawą podstawową - mówi dr Ava Cadell, terapeutka seksuolog, autorka poradników dla par. - Jeżeli jej poprzedni chłopak ją zdradzał lub w inny sposób oszukiwał, ten uraz może przenieść się i na relacje z Tobą. Kobieta nie może osiągnąć orgazmu z mężczyzną, którego nie obdarza zaufaniem".

• Wcześniejsze doświadczenia. Niektóre kobiety mogą osiągnąć orgazm tylko dzięki specyficznemu sposobowi stymulacji, a wstydzą się powiedzieć, w jaki sposób dokonały tego odkrycia. Może dzięki swojemu eks albo podczas masturbacji. Boją się, że zabrzmi to dla Ciebie zbyt dziwacznie. Często sposób, w jaki osiągnęła pierwszy orgazm, staje się na wiele lat jedyną drogą do rozkoszy.

Rozpakuj ją:

• Przestań o tym mówić. Pytając ją wciąż "Doszłaś?" albo "Jak Ci było?" wpędzasz ją w coraz większy stres. To tak, jakbyś namawiał ją do uprawiania seksu na oczach milionów telewidzów. Zbyt wielka presja. Powiedz jej po prostu, jak Ci jest z nią wspaniale, jaka jest cudowna.

"Twój entuzjazm może zdziałać więcej niż najwymyślniejsze techniki - mówi dr Cadell. - Dla niej najważniejsza jest atmosfera zaufania i Twoja bezwarunkowa akceptacja. To pozwoli jej się rozluźnić, oswoić z Twoim i swoim ciałem. Powoli. Nie przyspieszaj niczego".

• Zrób to oralnie. To niezawodny sposób na doprowadzenie jej do orgazmu. Ale pamiętaj, żeby nie traktować sprawy zadaniowo - musi mieć orgazm i już, choćbyś miał spędzić całą noc między jej nogami. To też ona może odczuwać jako presję uniemożliwiającą osiągnięcie rozkoszy.

Po prostu skup się na pieszczotach, bardzo powoli dochodząc do okolic jej łona. Nawet gdy już jesteś blisko, drażnij się z nią, zataczając powolne okręgi dookoła celu. Wkrótce sama zacznie Cię prosić o przyspieszenie tempa.

REKLAMA

REKLAMA

Problem: ona ma zahamowania

REKLAMA

Co jest w tej walizce?

• Wychowanie w domu. Środki masowego przekazu alarmują, że młodzież obecnie zbyt swobodnie podchodzi do spraw seksu. Być może tak jest, ale w dalszym ciągu istnieje sporo środowisk, w których wychowuje się dzieci w przekonaniu, że seks to sprawa wstydliwa i grzeszna. Zwłaszcza dziewczyny są wychowywane bardziej restrykcyjnie. Znaczna część takich wyniesionych z domu przekonań nieświadomie oddziałuje na dorosłe życie, sprawiając, że dorosła już kobieta nie może się w pełni cieszyć seksem.

• Jej brak doświadczenia. Twoja partnerka podejrzewa, że masz o wiele większe doświadczenie w sprawach seksu. To dla niej pewien problem. Boi się, że będziesz ją oceniał i porównywał z jej poprzedniczkami, dlatego nie potrafi zachowywać się naturalnie. Albo stara się udawać bardziej wyzwoloną, niż jest, ale częściej jest spięta i zestresowana.

Rozpakuj ją:

• Oswój ją z własną nagością. Niech wasza nagość nie będzie zawsze związana z seksem. "Nic tak nie wyzwala z zahamowań, jak neutralna rozmowa i wspólny śmiech, podczas gdy oboje leżycie nadzy w łóżku" - mówi dr Gloria Brame - seksuolog. Bierzcie razem prysznic, smarujcie się balsamem, po prostu bawcie się. Niedoświadczona kobieta może zbyt serio podchodzić do seksu. Trzeba ją przekonać, że to znakomita zabawa dla dorosłych dzieci.

Problem: ona rządzi w łóżku

Co jest w tej walizce?

• Jej kompleksy na punkcie własnego ciała. Kocha się z Tobą przy zgaszonym świetle, tylko w określonych pozycjach albo upiera się, żeby zostać w bieliźnie. Dr Brame twierdzi, że kompleksy kobiet w większym stopniu wynikają z obniżonego poczucia własnej wartości niż z rzeczywistych lub wydumanych zastrzeżeń co do własnego wyglądu.

Rozpakuj ją:

• Skoncentruj się na jej czułych punktach. Jeśli zauważasz, że kocha się tylko w takich pozycjach, w których nie widać jej piersi czy pośladków, to znaczy, że ma kompleksy na punkcie tych fragmentów ciała. Jeżeli na to pozwolisz, utwierdzisz ją w przekonaniu, że rzeczywiście jest z nimi coś nie tak.

Dr Ava Cadell radzi, żeby właśnie im poświęcić dużo uwagi. Pieść jej pośladki czy piersi, mów, jak bardzo Cię podniecają. "Raz nie wystarczy. Trzeba powtarzać to wiele razy, zanim kobieta to kupi"- mówi Cadell.

• Pokaż jej, jak działa na innych. Jeśli Twoje komplementy to dla niej za mało, powtarzaj jej to, co mówią inni faceci na jej temat. Nic obraźliwego oczywiście. Mów jej często, że widzisz, jak mężczyźni się za nią oglądają. Co Ci szkodzi, niech się poczuje seksowna w oczach innych. To zaprocentuje w waszym łóżku.

Problem: ona rzadko ma ochotę

Co jest w tej walizce?

• Partnerka jest inna niż Ty. To częsta przyczyna problemów seksualnych. Mężczyzna chciałby kochać się co drugi dzień, a kobiecie wystarcza np. dwa razy na tydzień. Różnica temperamentów, niestety. Pocieszające jednak jest to, że z upływem lat w wielu związkach potrzeby się wyrównują. On chce rzadziej, ona częściej. I dochodzą do kompromisu.

• Kłopoty. Brak ochoty na seks często ma zupełnie nieseksualne podłoże. To znaczy ona może w dalszym ciągu Cię kochać, ale wasze kłótnie, problemy w pracy, zmęczenie, kłopoty z pieniędzmi nie pozwalają jej się rozluźnić.

Rozpakuj ją:

• Pomóż rozwiązać problem. Zrób zakupy, zawieź jej auto do mechanika, zapłać te rachunki, posprzątaj. Może Ty nie widzisz związku między tymi czynnościami a seksem, ale zapewniam Cię, że u kobiet on istnieje, i to bardzo silny. Jeśli się kłócicie, najpierw postaraj się z nią pogodzić. Łóżko jako sposób na rozwiązanie konfliktu nie działa u kobiet.

• Zrób jej prezent. Stare sposoby są niezmiennie skuteczne. Kwiaty bez okazji, perfumy, jakiś drobiazg dany ot tak - to skuteczne metody pobudzenia jej libido.

MH 10/2005

REKLAMA