Sygnały, które świadczą o tym, że Twoja partnerka myśli o rozstaniu

Czy wiesz, że Twoja partnerka mogła podświadomie sygnalizować już dużo wcześniej, że chce Cię porzucić? Zobacz, po czym możesz to poznać.

kłótnia, rozstanie, para shutterstock.com

Kilka miesięcy przed tym, zanim podejmiemy decyzję o tym, żeby zrzucić na partnera bombę atomową i powiedzieć mu: „Wiesz, powinniśmy sobie dać więcej przestrzeni. Nie, nie ma nikogo innego, po prostu coś się chyba wypaliło” czy coś w tym rodzaju, to bystry obserwator już mógłby dostrzec, że coś wisi w powietrzu. Nim jeszcze sobie jasno uświadomimy, że mamy dość tego związku, prawdopodobnie zostawiamy w mediach społecznościowych niezliczone sygnały, że nasz związek ma poważne kłopoty.  Ciekawe, że te ślady zostawiają zarówno inicjatorzy rozstania, jak i osoby mające zostać porzucone.

REKLAMA

ZOBACZ: Czy ona Cię zdradzi?

Taki jest wniosek badaczy z University of Texas (https://news.utexas.edu/2021/02/01/use-of-pronouns-may-show-signs-of-an-impeding-breakup/), którzy w ciągu dwóch lat pracy przeanalizowali ponad milion postów 7000 użytkowników Reddit. Naukowcy odkryli, że to, co nazwali „markerami językowymi” wskazującymi na konflikty w związkach, pojawiają się już nawet na trzy miesiące przed zerwaniem. Te charakterystyczne sformułowania językowe występują nie tylko w postach dotyczących związku, ale także w tematach niezwiązanych z kwestiami miłosnymi. Badanie opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences wykazało również, że ślady psychologicznych konsekwencji rozstania utrzymywały się w języku przez ok. sześć miesięcy. „Wydaje się, że zanim ludzie zorientują się, że ich związek zmierza do finału, to podświadome tendencje już zaczynają wpływać na ich działania” – mówi autorka badań - Sarah Seraj.

Te sygnały, jakie nieświadomie wysyłamy są bardzo subtelne, a ich wykrycie wymaga wprawnego oka. Język staje się bardziej osobisty i nieformalny, co wskazuje na spadek analitycznego myślenia. Częściej występują słowa „ja” i „mnie”, a także to, co psychologowie nazywają słowami służącymi do przetwarzania poznawczego, czyli: „myślę”, „uświadamiam sobie” i „przypuszczam”. „To oznaki, że osoba przeżywa duże obciążenie poznawcze. Jej myśli krążą wokół jakiegoś tematu i jest bardziej skupiona na sobie” - mówi Seraj. „Czasami częstsze używanie zaimka „ja ”wiąże się z depresją i smutkiem. Kiedy ludzie mają depresję, zwykle koncentrują się na sobie i nie odnoszą się tak często do innych.

Naukowcy twierdzą, że te schematy są podobne w przypadku rozwodu, lub innych traumatycznych przejść życiowych. „To, co sprawia, że ​​ten projekt jest tak fascynujący, to fakt, że po raz pierwszy dzięki technologii możemy zobaczyć, jak ludzie przeżywają rozstanie w czasie rzeczywistym” - powiedziała współautorka badania, Kate Blackburn, pracownik naukowy psychologii na UT Austin. „Wnioski z tych badań są daleko idące. Na najbardziej podstawowym poziomie daje nam to wgląd w psychologiczny proces rozstania”.

REKLAMA