Sto lat seksu!

Stosując odpowiednią strategię, możesz cieszyć się seksem bez względu na to, ile masz świeczek na torcie. Każdy wiek ma jednak swoje wady i zalety. Dowiedz się, jakie są Twoje mocne, a jakie słabe strony i wykorzystaj tę wiedzę w łóżku na maksa.

Barnaby Wilsher
fot. Barnaby Wilsher

Już teraz możesz zadbać o to, żeby cieszyć się seksem przez całe życie. Bo tu obowiązuje reguła: im więcej, tym więcej. Im masz więcej seksu, tym jesteś zdrowszy, dłużej żyjesz i w efekcie masz jeszcze więcej seksu.

REKLAMA

Twoje 20. urodziny

W sypialni układa się super. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Harvard Medical School, dwudziestolatki mają najwięcej satysfakcji z seksu. Możesz mieć jeszcze więcej, karmiąc swoje libido doskonałym łóżkowym paliwem, mianowicie bananami. "Zawierają witaminy z grupy B, które uczestniczą w produkcji hormonów seksu" - mówi dr Hilda Hutcherson, seksuolog i autorka poradników o seksie.

30-letni faceci to najlepsi kochankowie. Wygrywają z młodszymi mężczyznami pod względem doświadczenia i wytrzymałości.

Z drugiej strony nie wszyscy dwudziestolatkowie mogą tak beztrosko cieszyć się seksem. Jak mówi Kew-Kim Chew, seksuolog z Keogh Research Institute w Australii: "Zaburzenia erekcji dotykają co szóstego mężczyznę w tym wieku".

Na szczycie listy zaburzeń, jak donosi "International Society for Sexual Medicine", znajduje się oczywiście przedwczesny wytrysk. "Przedwczesny wytrysk jest pojęciem trochę trudnym do zdefiniowania, bowiem satysfakcjonująca długość stosunku jest bardzo indywidualna" - mówi psycholog, dr Roger Crenshaw.

European Society for Sexual Medicine ustaliło, że przeciętny czas trwania stosunku w przypadku przedwczesnego wytrysku wynosi 1,8 min. Dla porównania - "normalna" (czyli statystyczna) długość stosunku to 7,3 min.

Zwiększ osiągi: Pewnie znasz metodę ręczną na przedłużenie czasu trwania stosunku - ucisk nasady penisa, w momencie gdy czujesz zbliżający się orgazm. A wcześniej, podczas kolacji w restauracji, zamów lody waniliowe. Lody zawierają dużo wapnia, a wapń jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tych mięśni, które kontrolują wytrysk. Wanilia z kolei, według Smell and Taste Treatment And Research Foundation, ma działanie relaksujące i obniżające napięcie.

Twoje 30. urodziny

Dobra wiadomość - jesteś coraz lepszym kochankiem. "Mężczyźni po trzydziestce wygrywają kombinacją doświadczenia i wytrzymałości w łóżku" - mówi dr Felice Dunas, seksuolog, autorka książki "Wspaniały seks a zdrowie" (wyd. SOMA).

Samokontrola to Twój klucz do zwiększenia frajdy w łóżku. "Zmieniaj szybkość, głębokość i rytm pchnięć, robiąc w międzyczasie krótkie przerwy" - radzi Dunas.

REKLAMA

REKLAMA

Kobieta alfa shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gorsza wiadomość z Harvardu dla trzydziestolatków brzmi następująco: faceci w tym wieku doświadczają mniejszej satysfakcji seksualnej niż ich starsi koledzy po czterdziestce i pięćdziesiątce. Badacze upatrują przyczyny w zbyt stresującym życiu zawodowym. To ma sens, bo te lata są właśnie okresem, gdy przeciętny facet najwięcej energii poświęca na zrobienie kariery i osiągnięcie pozycji.

REKLAMA

Ale do tego dochodzi coś jeszcze. Coś niezależnego od Ciebie. Jak wynika z badań uniwersytetu w Hamburgu, kobiece libido w stałym związku gwałtownie opada. Po kilku latach mniej niż 50% kobiet życzy sobie regularnego seksu.

Wystarczy, że będziesz biegał 3 razy w tygodniu po 30 minut, a będziesz się kochać o 30% częściej niż Twoi leniwi, mniej wysportowani kumple.

Zwiększ osiągi: Po pierwsze, wyeliminuj główne, fizyczne przyczyny osłabienia pożądania, mianowicie nadmierne picie i palenie. A potem... zaproponuj partnerce abstynencję przez jakiś czas. Skoncentrujcie się na pieszczotach i masażu. Twoja partnerka nie będzie odczuwała z Twojej strony presji na seks, co paradoksalnie zwiększy jej apetyt na Ciebie. Daj jej szansę, żeby poczuła, że ma ochotę na seks.

Twoje 40. urodziny

Możesz liczyć na większą satysfakcję z seksu, pod warunkiem że z hydrauliką wszystko OK. Jak wynika z badań uniwersytetu w Massachusetts, jeden na 10 facetów ma problem z utrzymaniem erekcji. Cóż, jak mówi dr John Dean z International Society for Sexual Medicine: "Erekcja w naturalny sposób słabnie z wiekiem".

A do tego dochodzi nadwaga. Po trzydziestce metabolizm obniża się o 1% rocznie. Mało ruchu i objadanie się szybko przynoszą skutki w postaci podwyższonego poziomu cholesterolu. A według seksuologów 70% zaburzeń erekcji wynika z faktu, że żyły są zapchane przez cholesterol.

Zwiększ osiągi: Zdrowy układ sercowo-naczyniowy to warunek konieczny dla zdrowego życia seksualnego. W tym celu nie ma wyjścia - musisz się trochę spocić. Zacznij biegać 3 razy w tygodniu po pół godziny. Naukowcy z uniwersytetu w Kalifornii udowodnili, że 9 miesięcy takiej aktywności wystarczy, żeby uprawiać seks o jedną trzecią częściej. Niezłe są też przysiady i unoszenie nóg, ponieważ zwiększają krążenie krwi w dolnych partiach ciała.

Twoje 50. urodziny

Naukowcy udowadniają, że mężczyźni po pięćdziesiątce, którzy mają trzy albo więcej orgazmów tygodniowo, o połowę zmniejszają ryzyko wylewu albo zawału. Ale nie jest to takie proste. W tym wieku poziom testosteronu obniża się i mężczyzna potrzebuje więcej czasu i stymulacji, aby osiągnąć erekcję.

Zwiększ osiągi: "Uprawiaj seks rano, gdy masz najwięcej energii" - mówi seksuolog z Mayo Clinic, Janice Swanson. A wieczorem wypij kieliszek czerwonego wina. Alkohol przyspieszy transmisję impulsów między Twoim mózgiem a penisem. Nie odpuszczaj aktywności fizycznej, badaj ciśnienie i poziom cholesterolu. I zadawaj się wyłącznie z życzliwymi, sympatycznymi kobietami. Pamiętaj, że w Twoim wieku już nic nie musisz nikomu udowadniać.

MH 01-02/2010

REKLAMA