Spadek libido, pantoflarstwo i chrapanie - problemy w stałym związku

Pomagamy znaleźć odpowiedzi na najważniejsze życiowe pytania. Na przykład: dlaczego te kobiety są takie trudne i czego właściwie oczekują?

Stały związek, udany seks, spadek libido shutterstock.com
Nie zawsze to facet jest źródłem kłopotów w związku.

Jaka jest według Ciebie proporcja właściwa proporcja między wolnym czasem spędzanym wspólnie, a czasem spędzanym osobno? Kompletnie się nie możemy dogadać w tej sprawie z moją dziewczyną.

Znam taką parę, która robi wszystko razem: razem pracują, razem chodzą na spacery z psem, razem robią nawet najdrobniejsze zakupy. I przez cały czas ze sobą gadają. Nie brakuje im tematów. Nie potrzebują też za bardzo innych ludzi, są emocjonalnie samowystarczalni. Obieg zamknięty, że tak to ujmę. To jest związek symbiotyczny i najwyraźniej obydwoje są w nim szczęśliwi. Znam też pary, z których każde prowadzi sobie swoje życie towarzyskie, ma swoje odrębne zainteresowania, wyjazdy. I też dają radę.

REKLAMA

Najlepiej, jak dobierają się ludzie z podobnym zapotrzebowaniem na wspólnotę i na wolność. Ale zazwyczaj wymaga to negocjacji. Coś dla siebie w zamian za coś dla związku. Tak aby Twoja partnerka nie poczuła się odrzucona, kiedy np. Ty idziesz na trening karate, a potem na piwo. Albo odwrotnie (dlaczego nie?). Jednak powiem Ci w zaufaniu, że te pary, które spędzają ze sobą bardzo dużo czasu, wyglądają na szczęśliwsze.

REKLAMA

REKLAMA

Po studiach zacząłem prace jako nauczyciel w liceum. Muszę przyznać, że dziewczyny są niesamowite i prowokujące. Jak się mam zachowywać – kumplostwo czy dystans?

Wchodzisz, kolego, na pole minowe. Jesteś młody i różnica wieku między dziewczynami a Tobą wydaje się niewielka. Mówicie podobnym językiem i rozumiesz je lepiej niż starsi nauczyciele. Ale nie zmienia to faktu, że jesteś nauczycielem, a one Twoimi uczennicami. Nie możesz być ich kumplem, zwłaszcza że – jak piszesz – dziewczyny są wyzywające i prowokujące. Musisz utrzymywać dystans, dla własnego dobra.

REKLAMA

Obecnie zwiększyła się ogólna czujność, jeżeli chodzi o molestowanie seksualne. Tak więc nie dawaj się wyciągać na piwo i imprezy. Nie akceptuj zaproszeń na FB. W USA istnieje nawet przepis, który zakazuje nauczycielom przebywania w zamkniętym pokoju sam na sam z uczennicą – właśnie z powodu dużej liczby oskarżeń o molestowanie.

REKLAMA

Moi kumple twierdzą, że jestem potwornym pantoflem. Ale ja po prostu nie cierpię awantur. Czy to coś złego? A moja żona jest fajna.

 Ale Ty jesteś fajnym facetem! Jakbyś kiedyś był we Wrocławiu, to zapraszam do redakcji. Tylko szkoda, że masz żonę. Żartuję. Jesteś ucieleśnieniem marksistowskiej myśli, że „Wolność to uświadomiona konieczność”. W końcu czy nie na tym właśnie polega dobry związek? Po co masz walczyć o swoje, skoro Ci dobrze tak jak jest? I w ogóle, co to niby takiego jest to „swoje?”. Chodzenie z kumplami na piwo? Upieranie się przy kolorze ścian w salonie?

REKLAMA

Rozsądny mężczyzna potrafi sobie wytłumaczyć, że spokój w domu wart jest tego, żeby pogodzić się z rzeczami, które nie do końca mu pasują. Istnieje jednak teoria, według której od czasu do czasu warto się przy czymś uprzeć (marka samochodu?, imię dla syna?), żeby do reszty nie stracić szacunku swojej kobiety.

REKLAMA

REKLAMA

Moja partnerka ostatnio wyrzuca mnie z łóżka, twierdząc, że chrapię i ona się nie może wyspać. Czy to początek końca?

Wspólna sypialnia na pewno łączy ludzi i generalnie większość z nas lubi spać przytulona do partnera. Ale zdaniem naukowców ma to tyle plusów, co minusów. Osoby, które śpią razem, dwa razy częściej miewają problemy ze spaniem. Ich przyczyną jest oczywiście ta druga osoba, która wierci się, chrapie, ściąga kołdrę itp. Stroną bardziej pokrzywdzoną są kobiety, których sen jest czujniejszy (ewolucja – to te tysiące lat wstawania do dzieci).

REKLAMA

A niewyspana kobieta to kłopot, niższe libido i kwasy w domu. Może zanim się wyniesiesz na kanapę, spróbuj ćwiczeń ostatniej szansy. Badania dowiodły, że pewne ćwiczenia podniebienia i języka mogą zmniejszyć częstotliwość chrapania. A to dlatego, że chrapanie wywołują rozluźnione mięśnie gardła, powodujące wibrację podczas oddechu.

Oto przykładowe ćwiczenia:1. Dotknij podniebienia czubkiem języka i przesuwaj nim tam i z powrotem (20 razy). 2. Wciśnij jak najmocniej język między zęby w dolną część jamy ustnej (20 razy). Pomogą też rzucenie palenia, ograniczenie liczby wieczornych drinków oraz spanie na boku.

REKLAMA