Romans w pracy: jak to rozegrać?

Twoje miejsce pracy nie jest najlepszą areną na flirt. Ale nie oszukujmy się, romans biurowy może przytrafić się każdemu. Nie każdy jednak potrafi zachować się jak dżentelmen w takiej sytuacji. A Ty jakbyś postąpił?

Praca i flirt Andrey_Popov 2014/Shutterstock
fot. Andrey_Popov 2014/Shutterstock

1. Stało się. Ujawniasz to, czy wolisz zataić?

REKLAMA

39%ludzi uprawiało seks z osobą poznaną w – pracy wynika z badań University of Roehampton

A) Decyzję zostawiam partnerce

B) Przedyskutujemy to. Jeśli ogłosimy, to wspólnie

C) Takiego hita serwuję kumplom na śniadanie

 

A) Cwaniak z Ciebie! Nie chcesz stawić czoła reakcjom innych na tę nowinę. Pamiętaj jednak, że przylepią Ci łatkę tego, który nie umie brać na klatę. Poczekaj 4 tygodnie. Jeśli romans przetrwa, porozmawiajcie, co dalej.

B) Brawo, właśnie zdałeś egzamin z dojrzałości! „W każdej sytuacji, nawet jeśli poznacie się przez Internet, a nie w biurze, decyzja musi być wspólna” – mówi Jan Gajos, coach z Perfectdating.pl.

C) Chwalenie się stosunkiem robiło wrażenie w czasach liceum. Teraz ryzykujesz utratą twarzy. Badania pokazują, że w korporacji opinia prywatna szybko zaczyna wpływać na ocenę pracownika.

2. Kwestia gender w Twoim biurze

A) Tak się składa, że są sami faceci i ona jedyna

B) Pod względem płci jest u nas 50/50

C) Czasem czuję się jak w haremie

A) Im mniejsza grupa, tym osąd mniej racjonalny. Nie wiesz, jak oceniłbyś ją, gdyby w grupie były inne. To ryzyko, że po nocy z nią pomyślisz: „Co ja w niej widziałem?”. Sytuacja ekstremalnie skomplikowana, dlatego daj ekstremalnego dyla.

52%ludzi wierzy, że seks w pracy może być świetny, jeśli partnerzy mają do niego podobne podejście

B) Pracujesz w zdrowym środowisku. Jednak jeśli zauważysz, że z jedną koleżanką zaczepiacie się 3 razy dziennie, a te zaczepki nie dotyczą wyników aktualnej sprzedaży, możesz przypuszczać, że romans wisi w powietrzu.

C) W takim środowisku łatwo pomylić sympatię z adoracją, a gdy w grę wchodzi praca, adorację z molestowaniem. Oddeleguj część zadań wyznaczonym kobietom. To oddzieli Cię od reszty grupy.

3. Kiedyś był seks, a teraz praca?

A) Mówisz jej, że cieszy Cię wasza współpraca

B) Zapraszasz ją na drinka, wierząc, że poflirtujecie

C) Dukasz jak nastolatek na dyskotece

A) I bardzo dobrze. Bądź ciepły, oprowadzając ją po firmie. Pokażesz, że seks z nią jest miłym wspomnieniem, a Ty profesjonalistą.

B) Zaproponuj Malbec albo Chivas Regal – wyjdziesz na znawcę. Pokażesz jednocześnie, że nie rżniesz głupa, udając, że nic nie było. Jeśli będzie chciała drugiego drinka, możesz przypuścić ofensywę.

C) „Jeśli sama myśl o niej powoduje, że zaczynasz nerwowo paplać, musisz nabrać śmiałości do kobiet w ogóle” – mówi Jan Gajos. Znajdź swoją najmocniejszą stronę. Jako informatyk, objaśnij jej nowy program.

4. Jaka łączy was relacja zawodowa?

A) Rozmawiamy tylko wówczas, gdy mnie wezwie

B) Siedzimy naprzeciw siebie i sporo gadamy o życiu

C) Kilka razy w ciągu dnia spotykam ją w korytarzu

A) I wszystko stało się jasne – masz romans albo chrapkę na romans z szefową. Maślane oczy na jej widok to wcale nierzadka sytuacja, bo faceci mają w genach pogoń za króliczkiem. Trzeba jednak pamiętać, że tym razem sprawa jest dość śliska, bo króliczek podpisuje każdego miesiąca Twoją wypłatę. Strategia jest jedna i prosta: prywatę zostawiasz za drzwiami jej biura. No chyba że stać Cię, by ryzykować posadę.

B) Prawdopodobnie nawet z partnerką nie spędzasz codziennie 8 godzin face to face. Nic więc dziwnego, że rodzi się zażyłość, a nawet poufałość. Jeśli jeszcze nic między wami nie zaszło, lepiej sporządź listę jej wad i znajdź 5 bardziej atrakcyjnych koleżanek. Czytaj ją za każdym razem, gdy poczujesz emocjonalny haj.

C) To, że mijacie się w korytarzu, nie oznacza, że macie mniejsze szanse na romans. Wystarczy, że spodoba Ci się, jak ona chodzi. Resztę dobuduje wyobraźnia. To jednocześnie wygodniejsza sytuacja, jeśli tête-à-tête już się zdarzyło. Rzadki kontakt wzrokowy pozwoli ustabilizować waszą relację.

5. Jeśli już się zdarzy, to wiesz, że…

12% romansów zdarza się w trakcie pracy do późna

A) To był jednorazowy skok w bok

B) Jeśli było dobrze, możesz próbować uderzyć znowu

C) Przechodzi Ci przez głowę myśl o związku

A) Mawiaj: „Nie bierz d...y z własnej grupy”. Jedną z komplikacji może być ta, że Twoja pewność co do jednorazowego spotkania nie musi pokrywać się z jej oczekiwaniami. Zanim wyjdziesz, uzgodnijcie to.

B) Oj, lubisz podnosić temperaturę. Zanim rozpoczniesz prezentację pawich piór, obłóż się na moment lodem. Sprawdź na FB jej status. Nie przeszkadza Ci, że jest w związku? Przeanalizuj więc, czy emocje nie przeszkodzą wam w zarabianiu pieniędzy. Niektóre firmy regulaminowo dają szlaban na flirt.

C) Nikt nie zamierza negować Twoich romantycznych emocji. Jednak myśli o ślubie trącają naiwnością scen pocałunków przy zachodzie Słońca. Z drugiej strony, kobiety mają genetycznie uwarunkowaną potrzebę stałości, więc Twój kierunek nie jest do końca zły. Jednego tylko nie rób: za żadną cholerę jej o tym nie mów! Przynajmniej przez pół roku.

Zanim ulegniesz urokowi ładnej i jednoznacznie uśmiechającej się koleżanki zza biurka, poznaj wszystkie za i przeciw romansu biurowego.

MH 09/2014

REKLAMA