Raport MH: prawdy i mity o związkach i seksie

Od czasu do czasu warto przewietrzyć stare mity i stereotypy na temat seksu i związków. Niektóre już się zdezaktualizowały, inne nigdy nie były prawdą. Pojawiły się też nowe zasady. Zobacz, czego warto się trzymać, a co z ulgą można odrzucić. 

Raport MH: prawda o związkach i seksie ArtFamily 2015/shutterstock
fot. ArtFamily 2015/shutterstock

Gdybyś miał magiczne lustro prawdy, w którym mógłby się przejrzeć Twój związek, zobaczyłbyś tam liczne rysy i pęknięcia. Możesz ich nie dostrzegać na pierwszy rzut oka, ale one istnieją. Ale nie ma w tym nic złego, bo nie ma idealnych związków.

REKLAMA

 

Prawdopodobnie największym błędem, jaki popełniamy, jest przywiązywanie się do jakiegoś idealnego wzorca. Tymczasem możecie być szczęśliwi, nawet jeżeli nie spełniacie wzajemnych oczekiwań na 100%, a od czasu do czasu wybucha między wami zdrowa awantura.

minus Przeciwieństwa się przyciągają: Mit

plus Szukaj kobiety podobnej do siebie: Hit

Pożądanie. To jest właśnie ta siła, która sprawia, że Twój romans kwitnie, a dziewczyna, której byś pewnie nie polubił, gdyby inaczej wyglądała, ma w Twoich oczach same zalety. Niestety, związki między ludźmi z różnych bajek z reguły kończą się wielkim rozczarowaniem.

„Jeżeli nie zgadzacie się w tak istotnych kwestiach, jak stosunek do małżeństwa, religii, dzieci, polityki, to wasz związek jest w znacznie większym stopniu narażony na napięcia i konflikty” – mówi prof. Terri Orbuch z University of Michigan.

Podobny los może czekać pary, które nie mają żadnych wspólnych zainteresowań, kompletnie różne temperamenty albo zupełnie inne podejście np. do życia towarzyskiego.

„Zastanów się, jakimi słowami opisałbyś siebie – radzi prof. Orbuch. – Jeżeli w Twoim opisie pojawiają się słowa, aktywny, towarzyski, ambitny, miłośnik muzyki, szukaj takich cech u kobiet”. Choć to może zabrzmieć jak marudzenie, związek to pewna inwestycja – czasu, emocji i pieniędzy. Po co inwestować w akcje bez przyszłości?

Gdy pożądanie nieco opadnie, lepiej przyjrzeć się sobie i jej chłodniejszym okiem i wyobrazić sobie wasz związek za 10 lat. Jeżeli potrafisz zobaczyć was razem fajnie spędzających czas, to dobrze.

minus Dokładne omówienie każdego problemu jest kluczem do zdrowego związku: Mit

plus Nie musisz się zbytnio wkręcać w długie dyskusje na jej warunkach. Przejmij kontrolę: Hit

To wszystko wina amerykańskich filmów i programów telewizyjnych. Od zbiorowej psychoterapii w programach typu „Oprah Winfrey Show” przez seriale „gadane”, jak np. „Przyjaciele” czy „Seks w wielkim mieście" – zewsząd płynie do nas komunikat: najważniejsza w związku jest szczera rozmowa.

Kobiety na całym świecie, jak się wydaje, kupiły ten przekaz i przyjęły go jako oczywistość. I teraz uważają, że jeżeli w związku jest jakiś problem, to tylko dlatego, że nie poświęciliście wystarczająco dużo czasu na jego obgadanie. Niestety, nie jest tak do końca.

Z 22-letnich badań prof. Orbuch wynika, że mężczyźni mają o wiele mniejszą tolerancję na dyskusje o psychologicznych niuansach relacji niż kobiety.

Udowodniono, że hasło wywoławcze: „Porozmawiajmy o naszym związku” powoduje natychmiastowy spadek nastroju u przeciętnego faceta. I to nie dlatego, że mężczyźni są wycofani emocjonalnie albo autystyczni. Również nie dlatego, iż boją się okazać słabość.

Po prostu uważają, że przesadne maglowanie problemów jest stratą czasu. Zdaniem przeciętnego faceta istnieją lepsze strategie rozwiązywania problemów, a długie dyskusje tylko je niepotrzebnie rozdmuchują. Trudno, trzeba wypracować kompromis.

Dla kobiet rozmowa to nie tylko rozwiązywanie partnerskich kłopotów – to przede wszystkim potwierdzenie bliskości i intymności. Większość z nich uważa wieczorną rozmowę za całkiem skuteczną grę wstępną i dlatego nie radzimy z niej rezygnować.

Ale kontroluj długość tych dyskusji, bo w przeciwnym razie po następnych dwóch godzinach, gdy ona już będzie gotowa na seks, Ty będziesz zniechęcony, rozdrażniony i wszystkiego Ci się odechce. Naucz się sterować rozmową. Czasem warto zadbać o własne potrzeby dla obopólnych korzyści.

minus Szczęśliwe pary nigdy się nie kłócą: Mit

plus Dobra kłótnia może poprawić związek: Hit

Z pewnością spotkałeś kiedyś takie niemożliwie słodkie pary, które nigdy się nie kłócą i zawsze są wobec siebie mili. Naturalnie, wkurzają tym wszystkich dookoła. Ale przyznaj, że po wyjątkowo irytującej kłótni ze swoją partnerką zdarza Ci się myśleć, że państwo Słodziaki pewnie mają receptę na udany związek.

Otóż nie, nie mają. „Brak konfliktów oznacza, że partnerzy unikają mierzenia się z rzeczywiście istotnymi dla związku kwestiami – mówi prof. Orbuch. – To, jak się kłócicie, mówi wszystko o waszym związku”. Warto wiedzieć, że mężczyźni i kobiety mają trochę inny styl spierania się.

Mężczyźni mogą się kłócić podczas jakiejś innej aktywności (na przykład oglądając TV). Kobiety zdecydowanie wolą konfrontację twarzą w twarz, gdy nic innego nie zakłóca dyskusji. Wiedząc o tym, najlepiej będzie, jeżeli wybierzesz właśnie taki moment – Twoje argumenty mają wtedy większą siłę przebicia.

Nie rozpoczynaj kłótni w sypialni ani po ciężkim dniu pracy, gdy oboje jesteście zmęczeni i rozdrażnieni. Zasada numer jeden brzmi: nie o to chodzi, żeby się wyżyć na drugiej osobie, tylko żeby rozwiązać konkretny problem. Prof. Orbuch radzi, aby nie przeciągać kłótni dłużej niż pół godziny.

Lepsza jest szybka konfrontacja, jasne (a niech będzie, że trochę głośne, nie szkodzi) przedstawienie argumentów, mała, kontrolowana eksplozja i próba wyciszenia. Atak wściekłości trwa średnio pół godziny, więc po tym czasie można próbować dojść do porozumienia już na spokojnie.

Nie bój się kłótni, nawet nieco głośnej, pod warunkiem że kończy się jakąś próbą zrozumienia argumentów drugiej strony. To zamiatanie problemów pod dywan niszczy związki.

minus Gdy pojawia się zdrada, to jest to dla Twojej partnerki początek końca: Mit

plus Dobry związek przetrwa nawet zdradę, jeżeli obydwojgu wam zależy: Hit

Faceci na ogół myślą, że „błądzić, ludzka rzecz”. Zwłaszcza gdy chodzi o ich własne błędy. Kobiety raczej przychylają się do poglądu, że „jeśli ktoś raz zdradził, zrobi to ponownie”. Pomimo znacznej liberalizacji naszego stylu życia prawda jest taka, że nikt nie chce być zdradzany.

Zazwyczaj wiąże się to z cierpieniem, poczuciem krzywdy, utratą zaufania i musi upłynąć trochę czasu, zanim wyjdziemy z psychicznego dołka. Ale bez względu na to, po czyjej stronie leży wina, życie uczy, że można wyjść zwycięsko z najgorszych kryzysów, jeżeli tylko partnerom zależy na sobie.

„Popularny pogląd głosi, że powinieneś prosić o wybaczenie – mówi prof. Orbuch. – Ale kluczowe pytania brzmią: czy naprawdę chcesz, aby ona Ci wybaczyła? Czy naprawdę czujesz się winny i chciałbyś to naprawić? Czy zależy Ci na tej kobiecie?”.

Być może planujesz przeprosiny dla świętego spokoju, ale ostrzegamy: fałszywe kajanie się tylko przedłuża agonię związku. Jeżeli uczciwa odpowiedź na powyższe pytania brzmi w Twoim przypadku „tak”, to do dzieła. Postaraj się, aby Twoje słowa i gesty były naprawdę przekonujące.

Prof. Orbuch radzi zastosować następującą strategię:

1) Postaw sprawę jasno. Nie kręć, nie kombinuj. Ona jest lepszym wykrywaczem kłamstwa niż Ty i nie zaakceptuje przeprosin, w których węszy jakiś fałsz. Skoro już i tak wszystko wiadomo, to uczciwe powiedz, jak sytuacja wygląda.

2) Bądź poważny. Patrz jej w oczy. Żadnych ucieczek w żarty. Zademonstruj, że dla Ciebie to też poważna i bolesna sprawa.

3) Pokaż się. Niewerbalna komunikacja jest kluczowa, aby pokazać uczciwe zamiary. Upewnij się, że cała Twoja sylwetka znajduje się w zasięgu jej wzroku. To podświadomie przekona ją, że nie masz nic do ukrycia.

4) Daj jej czas. Nie wymagaj, aby przebaczyła Ci od razu. To musi potrwać.  

Każdy związek przechodzi przez mniejszy lub większy kryzys. To normalne i dotyka wszystkich relacji damsko - męskich. Ważne jest, by zareagować odpowiednio i we właściwym czasie. Pozostaje jedynie pytanie... jak kryzys rozpoznać? Oto 11 sygnałów, które ona wysyła, gdy ma dość.

MH 04/2012

REKLAMA