Pytania, które polepszą Wasz związek

Porozmawiaj ze swoją partnerką. Nie pozwól, żeby złe doświadczenia wciąż ją blokowały. Podpowiadamy jak przeciąć więzy łączące ją z przeszłością, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o waszej przyszłości.

Seksualne stereotypy shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zanim kobieta naprawdę zrozumie, jakiego mężczyzny potrzebuje, wcześniej musi pocałować wiele żab. Mniej więcej dwanaście. Każdy z tych facetów pozostawia jakiś ślad na jej psychice. Możesz im podziękować, bo m.in. im zawdzięczasz to, że ona tu z Tobą siedzi. Jesteś ciekawy jej przeszłości? Nie krępuj się.

Jak mówi dr John Gottman, założyciel Gottman Institute – centrum doradczego dla związków w Seattle: "Opowieści o jej byłych związkach pomogą Ci lepiej zrozumieć swoją partnerkę – np. dlaczego reaguje tak dziwnie na pozornie neutralne sytuacje. Oto pięć pytań, jakie powinieneś jej zadać (chociaż może nie wszystkie naraz), aby dowiedzieć się istotnych rzeczy, które pomogą wam zbudować lepszą relację". 

Seksualne stereotypy shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pytanie 1: Opowiedz mi o swoim pierwszym razie

Jej pierwszy mężczyzna może na trwałe ukształtować jej podejście do seksu. W niedawno opublikowanych w "Journal of Sex and Marital Therapy" badaniach wykazano, że fatalne pierwsze doświadczenia seksualne często prowadzą do braku pewności siebie w seksie oraz, co gorsza, do trudności w osiągnięciu orgazmu.

Jeżeli natomiast Twoja partnerka swój pierwszy raz przeżyła z chłopakiem, w którym była zakochana z wzajemnością, to bez względu na to, jak bardzo jesteś zazdosny o jej przeszłość, podziękuj mu w myślach.

Niepokoić Cię mogą opowieści o przypadkowym seksie na imprezie (pod warunkiem że w ogóle o nich usłyszysz) albo całkowita odmowa opowiadania na ten temat. To może oznaczać jakiś problem. Nie jesteś terapeutą, ale możesz chałupniczo postarać się jej pomóc.

Twoje zadanie na dziś: wzmóc wysiłki, aby przekonać ją, że mężczyźni to zupełnie niegroźny gatunek, zdolny do czułości i okazywania uczuć. Eksperymenty z ostrą jazdą czy BDSM radzimy zostawić sobie na czasy, gdy zyskasz pełne zaufanie swojej parnerki. 

BDSM, dominacja, uległość shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pytanie 2: O co najczęściej się kłóciliście ze swoim byłym?

Kłótnie w każdym związku ujawniają nasze najbardziej czułe punkty, lęki i kompleksy. "Zidentyfikowanie ich pomoże Ci lepiej poznać jej priorytety i słabości" – mówi dr Craig Malkin, psycholog z Uniwersytetu Harvarda. Zapytaj ją, co najbardziej ją wściekało w poprzednim związku, bo te sytuacje mogą wracać na zasadzie warunkowania. Raz Ci się zdarzy spóźnić na spotkanie, i to z powodów zupełnie niezależnych od Ciebie, a ona robi dziką awanturę.

Według Ciebie zachowuje się zupełnie nieadekwatnie, ale przyczyna leży w jej poprzednim związku. I jej byłym chłopaku, który np. notorycznie się spóźniał, przez co czuła się lekceważona. Drobna rzecz może wywołać demony jej dawnych frustracji.

Warto mieć tego świadomość i, po pierwsze, nie powtarzać błędów jej poprzedniego chłopaka (popełniaj sobie swoje błędy), a po drugie – łagodnie wyjaśnić, że tak naprawdę to nie Ty powinieneś być adresatem jej złości. Warto również ustalić swoje zasady kłótni, np. to, że nigdy nie idziemy do łóżka zagniewani: wyjaśniamy sobie wszystko wcześniej i do spodu.

 

BDSM, dominacja, uległość shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pytanie 3: Czego najbardziej żałujesz, że nie zrobiłaś w poprzednim związku?

Kobiety są bardziej skłonne do odczuwania poczucia winy. Szczególnie w przypadku relacji z innymi, bo przypisują sobie dużą odpowiedzialność za ich jakość. Nawet gdy rozsądek mówi im, że postąpiły bardzo dobrze, rozstając się z tym chamem, burakiem czy alkoholikiem, to jednak gdzieś w głębi serca większość kobiet ma do siebie żal, że za mało się starały, albo coś w tym rodzaju.

Ale nie zrozum tego źle: to nie znaczy, że ona wciąż tamtego kocha. Nie denerwuj się, może tylko jest jej go trochę żal. Pytając ją, czego żałuje, tak naprawdę pytasz ją o to, na co szczególnie będzie zwracała uwagę w waszym związku.

Żałuje, że mieli za mało wspólnych zainteresowań? Albo że za mało czasu razem spędzali? Spodziewaj się szczególnego nacisku na wspólne wyjazdy, kolacje czy niechęć do spędzania czasu osobno. To są wszystko istotne informacje i nie bądź potem zdziwiony. A może usłyszysz, że żałuje, iż nie zdecydowała się na dziecko? No właśnie. To może być punktem wyjścia do poważnej rozmowy.

Kobieta domowa shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pytanie 4: Czy kiedykolwiek zdradziłaś swojego byłego?

Ryzykowne pytanie, bo kobiety na ogół nie bardzo się tym lubią chwalić, uważając, zresztą słusznie, że możesz wyciągać z tych zwierzeń zbyt daleko idące wnioski. Ale jednak 20% kobiet w stałych związkach zdradza. Dlaczego w ogóle kobiety zdradzają? Jak wynika z badań, istnieje kilka zasadniczych powodów: gdy czuje się niedoceniana, zaniedbana, niekochana, samotna w związku. Gdy chce się zemścić na partnerze za jego zdrady.

Gdy seks przestaje sprawiać przyjemność. Powiedzmy, że w waszym związku te problemy nie istnieją. Ale jest też pewna grupa osób (i kobiet, i mężczyzn), które mają genetyczną skłonność do zdrady. Wiąże się to z genem V1aR, który reguluje poziom wazopresyny, a właśnie wazopresyna jest hormonem wierności. Ludzie (i zwierzęta), którzy mają dużo tego hormonu, są wierniejsi, czulsi i lepiej czują się w monogamicznych związkach. Ci, którzy mają niedobór wazopresyny, lubią skoki w bok i ryzykowny seks. Na szczęście niedobór wazopresyny można równoważyć oksytocyną – hormonem wydzielanym podczas przytulania się i seksu.

 

Szybki numerek, kobiecy orgazm shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pytanie 5: Jak się skończył Twój poprzedni związek?

Być może to ona zawsze porzucała swoich facetów. A może wręcz przeciwnie – zawsze była porzucana? Tak czy owak, obie skrajności są dla Ciebie sygnałem, że masz do czynienia z osobą, która ma ogromny problem z zaufaniem. Jeżeli została porzucona w poprzednim związku, może się bać, że znowu spotka ją coś podobnego.

67% – w tylu przypadkach to kobieta jest stroną inicjującą rozstanie

Będzie przesadnie wyczulona na sygnały odrzucenia z Twojej strony. Taki niepokój często popycha kobiety do zakończenia związku. Tak się boją ponownego porzucenia, że wolą odejść wcześniej, żeby mniej bolało. Wiadomo, że z Twojego punktu widzenia to jest męcząca paranoja, ale jej historia może Ci wyjaśnić jej dziwactwa.

Odzyskiwanie zaufania do mężczyzn może jej zabrać jakiś czas. Bądź wyrozumiały. Staraj się nie podsycać jej zazdrości – nie oglądać się za innymi kobietami w jej obecności, nie chować się z telefonem w łazience, nie pozostawać w zbyt zażyłych relacjach ze swoimi byłymi. Ona potrzebuje rycerskich gestów z Twojej strony: szarmanckiego traktowania, zwłaszcza w miejscach publicznych, czyli pokazania całemu światu, ile dla Ciebie znaczy.

MH 04/2015

 

REKLAMA