Przyszłość związku: jak stoją Wasze akcje

Wracasz do domu niezbyt ochoczo, po drodze szykujesz kolejną wymówkę od spóźnienia, a na myśl o wizycie u jej rodziców aż Cię skręca. Coś tu nie gra, nie na to się pisałeś. Zrób test i zastanów się wraz z partnerką, czy Wasze relacje zmierzają we właściwym kierunku.

kobieta, akcje, zakreślacz fot. stefanolunardi 2015/shutterstock.com
fot. stefanolunardi 2015/shutterstock.com
3. Długa perspektywa

REKLAMA

Świetnie dogadujecie się w łóżku, w kuchni i salonie. Ale jakie macie plany na przyszłość? Może teraz nie zawracasz sobie tym głowy, jednak jest kilka kwestii, które trzeba przedyskutować. Inaczej, prędzej czy później, wyjdą na jaw i nie dadzą o sobie zapomnieć. Psychoterapeutka Paula Hall radzi przed podjęciem ważnej decyzji co do przyszłości waszego związku wypisać na kartce swoje oczekiwania i pragnienia. Jeśli Twoja partnerka zrobi to samo i wyniki będą się pokrywać, droga wolna.

Metoda skuteczna, choć trochę zbyt formalna. Dużo lepiej, jeśli skorzystasz z naszej ściągawki tematów. Porozmawiaj o nich ze swoją ukochaną i sprawdź, czy myślicie podobnie o swojej przyszłości. Pamiętaj, żeby zadawać pytania pomocnicze. Z początku może wydawać wam się, że myślicie podobnie, ale diabeł tkwi w szczegółach. 

Tematy do rozmowy:

Przyjaciele i znajomi. Jak często macie ochotę się z nimi spotykać? Jesteś domatorem czy zwierzęciem imprezowym? W piątek wieczór wolisz szlifować parkiety czy wygrzewać kanapę? A jak ona zapatruje się na wasze życie towarzyskie?

Pieniądze. Ile macie, a ile Waszym zdaniem powinniście mieć? Kto, za co i ile powinien płacić? Jedno wspólne konto czy dwa osobne, niezależne? Ile chciałbyś zarabiać za 5 czy 10 lat? Czy masz raczej tendencję do oszczędzania, czy wolisz wydawać? 

Dzieci. Czy w ogóle planujecie mieć dzieci? Nadajesz się na rodzica? Widzisz siebie w roli ojca? Czy ona chce być matką? A jeśli tak, to o ilu dzieciach myślicie? Jedynak? Energiczna dwójka? A może więcej? 

Dom. Mieszkanie czy dom? Wynajęte czy na kredyt? Pasuje Ci wynajęty kąt z dala od centrum? A może ona śni o nowoczesnym apartamencie z całodobową ochroną? Chcecie pracować na bank przez 30 lat?  

Rodzina.Chcesz być młodym tatą, czy wolałbyś jeszcze poczekać? Widzisz siebie jeżdżącego z wózkiem za rok czy dwa? Czy może wolałbyś podjąć decyzję za 5-7 lat? A ona? Woli pracować czy myśli o macierzyństwie? 

Podsumowanie: Macie wspólne plany czy odrębne wizje? Jeśli nie zgadzacie się w trzech poważnych kwestiach, to łatwo sobie wyobrazić, co będzie w tych codziennych. W dłuższej perspektywie to nie ma sensu.

Wynik: Tak czy nie?

Jeśli oblałeś dwa z trzech testów, to z pewnością nie jesteś w związku, który ma przed sobą dobre perspektywy. Tylko jeden poszedł źle? Zwróć szczególną uwagę na pytanie dodatkowe. Jeśli masz czas i nie jesteś zawalony obowiązkami, może warto zastanowić się nad alternatywą? Jedna rzecz to Twoje emocje. Druga? Wydatki, bo przeciętny ślub kosztuje przynajmniej 20 tysięcy. Szkoda wydawać taką kasę bez sensu.

Trzy sposoby na poprawę sytuacji

A. Trudna rozmowa? Papuguj gesty

Nie chodzi o to, żeby Twoja partnerka miała wrażenie, że ją naśladujesz albo, co gorsze, paskudnie się z niej nabijasz. Jednak podczas poważnej rozmowy, zamiast leżeć jak kłoda na kanapie, patrz jej w oczy i staraj się odwzorowywać jej zachowanie. Gdy ona przechyla się do przodu, Ty rób tak samo. Jeśli się odchyla? Również się odchyl. Jak zbadali psychologowie z Yale, takie działanie powoduje, że rozmowa przebiega łatwiej, a Twoja dziewczyna będzie przekonana, że ją słuchałeś. A jak było naprawdę? To już Twoja słodka tajemnica.

B. Romantyczna randka? W kinie

Pewnie nie jesteś fanem komedii romantycznych. Jednak mogą one mieć dużywpływ na Twoje życie uczuciowe. Jak wynika z badań psychologa Olivera Schultheissa z University of Michigan, obejrzenie filmu pełnego scen miłosnych wpływa na poziom hormonów we krwi. U Ciebie obniży poziom testosteronu, co ma miejsce również, gdy się zakochujesz. Natomiast u Twojej partnerki spowoduje wzrost poziomu progesteronu, który sprzyja tworzeniu więzi. Dzięki temu oboje będziecie mieli znacznie większą ochotę na amory.

C. Mniej seksu? Może to wina diety

Trenujesz, więc dobrze wyglądasz, ale pochłaniasz przy tym tony mięsa. Może mieć to niekorzystny wpływ na Twój naturalny zapach. Jak wynika z badań czeskiego antropologa Jana Havliceka, zapach osób na diecie wegetariańskiej jest bardziej pociągający seksualnie od woni tych, którzy zajadają się przede wszystkim zwierzętami. Ma to wynikać ze zmiany składu chemicznego potu oraz hormonów podawanych krowom hodowlanym.

Jak temu zaradzić? Spróbować zamienić kilka kotletów na ryby albo zainteresować się wegańskim bodybuildingiem. 

Nowy początek

Stały związek to stałość uczuć i przewidywalność wydatków. Pomyśl, czy naprawdę masz czas na to, żeby rozpoczynać poszukiwania od nowa. Przypomnij sobie godziny spędzane w klubach i pubach, gdy byłeś wolny, oraz energię poświęcaną na randkowanie, gdy już poznałeś swoją obecną partnerkę. Jak wynika z analizy brytyjskiej strony Quidco, na prezenty i kolacje przeciętny Anglik wydaje rocznie w przeliczeniu 16 tys. złotych. Jeśli w Polsce ta kwota jest nawet 3-krotnie mniejsza, to dalej przyprawia o zawrót głowy. Dlatego poważnie się zastanów! 

Zastanów się dwa razy

  • Spędzasz w pracy więcej niż 50 godzin tygodniowo.
  • Spotykasz się z kumplami 4 lub więcej razy tygodniowo
  • Grasz w jakimś zespole lub drużynie.
  • Jesteś na siłowni nawet 6-7 razy w tygodniu.

Jeżeli tak wygląda Twój grafik i generalnie ciężko Ci znaleźć wolną chwilę, to bez zmiany przyzwyczajeń trudno będzie Ci zacząć szukać kogoś nowego.

MH 02/2014

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
Redaktor MH wpadł z wizytą do siedziby Apple Fitness+, by zobaczyć, jak wyglądają prace nad aplikacją łączącą najnowsze możliwości technologiczne z doświadczeniem fitnessowym wykwalifikowanych trenerów oraz wysokim, unikatowym dla branży poziomem wizualnym.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA