[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Po treningu siłowym - jak reaguje organizm?

Nawet jeśli masz nogi jak z waty i ledwo możesz udźwignąć torbę, to jeszcze nie koniec. Efekty zależą od tego, co zrobisz po treningu.

trening siłowy, regeneracja Nogi Ci się trzęsą? To znak, że nie ograniczałeś się do klaty i bica.

1. Euforia dźwigacza

Powysiłkowy odlot nie jest zarezerwowany dla biegaczy. Trening siłowy również prowokuje ciało do wydzielania większej ilości poprawiających nastrój endorfin oraz anandamidu – wytwarzanego przez organizm kannabinoidu, wywołując stan podobny do odurzenia marihuaną. W ten sposób ciało nagradza Cię za wysiłek. Z czasem jednak tolerancja na anandamid rośnie i żeby znów poczuć ten odlot, będziesz musiał ćwiczyć jeszcze intensywniej.

2. Mokra koszulka

Jeśli prosto z siłowni idziesz do pracy, niezależnie od tego, czy wziąłeś prysznic, czy nie, i tak przepocisz koszulę. Żeby szybciej się schłodzić i przestać się pocić, wypij zimny napój z lodem. Gdy dotrze do żołądka, receptory ciepła wyślą sygnał o zimnie do mózgu, a ten powiadomi gruczoły potowe, że można już wstrzymać produkcję potu.

REKLAMA

Przeczytaj też: Regeneracja po treningu

3. Czas na naprawę

Ty się jeszcze pocisz, a Twoje ciało już zabiera się za naprawę „szkód”, czyli mikrourazów włókien mięśniowych. Twój układ odpornościowy wysyła w miejsca uszkodzeń komórki macierzyste i hormon wzrostu, które – korzystając z aminokwasów jako budulca – odbudowują mięśnie. Bezpośrednio po treningu wypij koktajl z 30 g białka – potraktuj to jak dostawę cegieł na budowę mięśni.  

4. Spalanie na maksa

Ostry trening jest jak zaciągnięcie sporego kredytu energetycznego. Żeby wrócić do stanu homeostazy (stała temperatura, produkcja hormonów i poziom natlenowania), Twoje ciało musi pracować po godzinach, jeszcze przez wiele godzin spłacając raty w kaloriach. Np. jeśli trenujesz na poziomie 70% maksymalnego wysiłku przez 45 minut, poziom spalania kalorii jest wyższy o 37% jeszcze przez pół doby. I tłuszczyk znika.

5. Roluj!

Następnego dnia tłuszcz się już nie spala, ale mięśnie nadal rosną. Stan zapalny wokół uszkodzonych komórek mięśniowych powoduje potreningową bolesność mięśni, czyli tzw. DOMS. Te tzw. zakwasy mogą trwać nawet 48 godzin po wysiłku. Wtedy zastosuj rolowanie. 15 minut rozmasowywyania mięśni ud, pośladków i łydek zmniejszy ból i przygotuje Cię do następnego treningu.

MH 05/18

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij