Legenda friendzone - jak wyjść z matni?

Podobno prawdziwa przyjaźń damsko-męska na dłuższą metę jest niemożliwa i prędzej czy później oboje lądują razem w łóżku. Właśnie na to liczysz? Sprawdź więc w naszym poradniku, jak z najlepszego przyjaciela stać się kochankiem.

| Data aktualizacji: 2021-09-13
Friend zone shutterstock.com
Posiadania przyjaciółki, którą najchętniej widziałbyś w roli partnerki, nie jest łatwe.

Reklamuj się

Ale nie w ogłoszeniach drobnych. "Pomyśl o swoim nastawieniu jak o kampanii reklamowej - radzi Kezia Noble, trener uwodzenia. - Już na starcie masz podstawy do wspaniałego związku. Może ona nie jest jeszcze na to gotowa, ale Ty jesteś w tej wygodnej sytuacji, że bez problemu możesz wybadać jej oczekiwania.

REKLAMA

Dowiedz się, w czym jej ostatni eks różnili się od Ciebie, a co mieli z Tobą wspólnego - po to, aby wiedzieć, z jakim facetem chciałaby się spotykać. Kreowanie się na kogoś, kim się nie jest, na dłuższą metę nie działa, podkreśl więc tylko dobre cechy, które upodabniają Cię do jej byłych ukochanych".

Ale w granicach rozsądku, oglądałeś chyba "Inwazję porywaczy ciał"?

Nie zachowuj się jak koleżanka

"Jeżeli przyjaźnisz się z nią na podobnych zasadach, co jej koleżanki, to z pewnością tak cię będzie traktować - ostrzega John Gray, amerykański terapeuta rodzinny, autor bestsellerowej książki "Dlaczego Mars zderza się z Wenus". - Postaraj się wyróżnić w tym gronie, poprzez grzeczne sprzeciwianie się, a nie zgadzanie się z nią przy każdej okazji, oraz poprzez utrzymywanie lekkiego dystansu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wyjść z friendzone'y?

Kobietom jest trudniej niż mężczyznom mentalnie przejść z poziomu przyjacielskiego na etap związku, dlatego oddal się trochę od niej, a przyspieszysz ten proces. Nie dzwoń do niej codziennie i ogranicz ilość czasu, który razem spędzacie. To spowoduje, że będzie o Tobie myśleć nie jak o kimś, kto jest zawsze pod ręką, ale jak o kimś, za kim się tęskni i pragnie zobaczyć".

Tak, najlepiej bez ubrania.

Wytłumacz się

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się skrytykować jej byłego i ona o tym wie, masz duży minus. Zabierz ją na kawę (badanie przeprowadzone na University of Queensland wykazało, że picie kawy powoduje, że ludzie są bardziej podatni na perswazję) i poużalaj się trochę nad swoją samotnością.

Kiedy zacznie z Ciebie żartować, wytłumacz swoje zachowanie tym, że Twoja była nadużyła Twojego zaufania niemiłymi uwagami, albo że nie chciała poważnego związku i dlatego nie potrafisz zaangażować się emocjonalnie. Podkreśl też, że to Cię bardzo zmieniło, bo dużo przeszedłeś. Niewinne kłamstwa w dobrej sprawie są lepsze niż kapitulacja.

Przekonaj ją, że to Ciebie pragnie

"Podświadomie dawaj jej odczuć, że mogłaby być Twoją dziewczyną. Opowiadaj o cechach, które cenisz u kobiet, opisując oczywiście jej cechy charakteru - mówi Richard La Ruina, autor "The Natural Art of Seduction" ("Naturalna Sztuka Uwodzenia"). - Na koniec zastrzeż koniecznie, że ona oczywiście jest poza tą kwalifikacją z powodu jej uszczypliwego usposobienia i braku ambicji. To spowoduje, że poczuje wyzwanie - będzie chciała, żebyś jej pożądał, więc wpadnie we własne sidła".

REKLAMA

REKLAMA

Podwójna randka

"Kiedy wychodzicie razem, tak aranżuj te spotkania, aby widziała Wasz układ na pewnym tle - mówi Noble. - Wyjdź na obiad z ‘przyjaciółmi', którzy stanowią parę. W ten sposób ona będzie widziała siebie jako Twoją dziewczynę, co wzmocni jeszcze romantyczna atmosfera restauracji oraz podglądanie zachowania towarzyszącej Wam zakochanej pary".

REKLAMA

Przekaż to oczami

"Kiedy jesteś przy niej, stawaj w ciemniejszym oświetleniu - Twoje źrenice będą się wtedy powiększać. Tak samo reagują, kiedy kogoś pożądasz - podpowiada ekspert od języka ciała Sam Van Rood, autor książki "Teach Yourself Flirting" ("Naucz się flirtowania"). - To działa, ponieważ podobają nam się ludzie, którym my się podobamy".

W tym samym czasie wyobraź sobie, jak to będzie, kiedy w końcu wylądujecie w łóżku. Twoje źrenice jeszcze się powiększą, a poziom testosteronu wzrośnie. "Ona nie będzie wiedziała dlaczego, ale wyczuje zmianę atmosfery i jeszcze bardziej jej się spodobasz" - mówi Van Rood. Na tym etapie lepiej jednak oddychać ostrożnie...

Teraz jej kolej

Teraz jej kolej, aby Cię uwieść, tylko ona jeszcze tego nie wie. "Przestań o nią zabiegać, niech teraz ona się postara - radzi Tracey Cox, autorka książki "Superflirt". - Działa to na dwóch płaszczyznach: po pierwsze, kiedy zrobisz coś miłego dla innej osoby, poziom oksytocyny, hormonu wydzielającego się podczas tworzenia więzi międzyludzkich, znacznie wzrasta. Po drugie, aby usprawiedliwić wysiłek lub wydatek, ona będzie podświadomie idealizować Twoją wartość". Albo poprosi cię, żebyś zapłacił połowę rachunku...

Czas na nagrodę

"Pokaż jej, że Wasze stosunki się zmieniły - podpowiada Dr Dennis Neder, autor "Being a Man In a Woman's World" ("Być mężczyzną w kobiecym świecie"). - Pocałuj ją w końcu na pożegnanie. Jeżeli nie zrobisz tego od razu na pierwszej randce, znajdziesz się znowu w punkcie wyjścia. W efekcie postawisz się na jeszcze gorszej pozycji, niż ta, jaką miałeś jako przyjaciel.

DLA ZAINTERESOWANYCH TEMATEM: Jak przestać być tylko kumplem?

Jeżeli ona nie zareaguje pozytywnie, masz dwie możliwości: zaakceptuj to i zniknij lub popracuj nad jej niechęcią. Powiedz: "Rozumiem, że nie traktowałaś mnie do tej pory w ten sposób, ale myślę, że powinniśmy spróbować". Zapewnij ją, że wszystkie Twoje byłe dziewczyny są nadal Twoimi przyjaciółkami, aby nie obawiała się, że jeśli wam nie wyjdzie - straci dobrego przyjaciela".

Co dalej?

Badanie Penn State University wykazało, że chociaż aż 67% kobiet poszło do łóżka ze swoimi przyjaciółmi, tylko połowa z nich była zainteresowana kontynuowaniem tej znajomości. "Upewnij się, że nie idziesz po śladach wyznaczonych przez swoich poprzedników, tym bardziej, że podczas tych kilku pierwszych tygodni ona nie jest do Ciebie zbyt mocno przywiązana emocjonalnie - ostrzega La Ruina. - Unikaj zwykłego ‘bujania' się razem, tylko nadal umawiaj się z nią w romantycznych miejscach, takich jak teatr, restauracja czy kawiarenka, aby wzmacniać jej uczucie".

REKLAMA