Kobiecy orgazm: uwolnij jej rozkosz

Dla facetów osiągnięcie orgazmu jest równie trudne, co włączenie telewizora. Kobieca droga do orgazmu jest dłuższa, wymaga więcej starań, poznania siebie i reakcji własnego ciała. A co najważniejsze, wymaga też aktywności od Ciebie. Zobacz, jak możesz pomóc swojej partnerce osiągać fantastyczne orgazmy każdej nocy.

seks Kotin, shutterstock.com
fot. Kotin, 2015, shutterstock.com

W największym badaniu na University of Indiana, prowadzonym przez ostatnie 20 lat, pytano między innymi mężczyzn o to, czy ich partnerka miała orgazm podczas ostatniego stosunku. 85% mężczyzn odpowiedziało, że oczywiście.

Ciekawa sprawa, bo zapytane o to samo kobiety tylko w 64% odpowiedziały pozytywnie. Być może wciąż nie możemy się dogadać w kwestii seksu, a może też faceci potrzebują więcej wskazówek co do tego, jak ten kobiecy orgazm wywołać i rozpoznać. Sprawdź 10 faktów na temat kobiecego orgazmu.

Fantazje erotyczne: zabawa dla dwojga Guryanov Andrey2014/shutterstock.com
fot. Guryanov Andrey2014/shutterstock.com

45% kobiet skupia się w seksie tylko na własnym orgazmie.

Fakt 1: dlaczego faceci nie mają z orgazmem najmniejszych problemów, a kobiety muszą się pomęczyć?

Orgazm a przetrwanie. Z punktu widzenia biologii ważny jest jedynie męski orgazm, ponieważ jest powiązany z ejakulacją, czyli niezbędnym warunkiem zapłodnienia.

Natura zadbała o przetrwanie gatunku, czyniąc orgazm jednym z najsilniejszych i najprzyjemniejszych doznań, jakie oferuje nam nasze ciało. Nie tylko człowiek został obdarzony tym szczęściem.

Słynne badania na szczurach wykazały, że te stworzenia, mając do wyboru jedzenie albo uruchamianie elektrycznej stymulacji mózgu wywołującej orgazm, w krótkim czasie skonały z głodu i z wycieńczenia spowodowanego nieustannym szczytowaniem.

A po co orgazm kobietom? Z punktu widzenia przetrwania gatunku nie ma znaczenia, czy kobieta przeżywa orgazm, czy nie. Zapłodnienie jest możliwe nawet wtedy, gdy ona tylko leży i patrzy w sufit.

Jednak z punktu widzenia psychologii związku fakt, że ona przeżywa orgazm, kochając się z Tobą, ma podstawowe znaczenie. Podczas szczytowania zmienia się chemia mózgu, wzmagając siłę jej uczucia do Ciebie.

Poza tym, im lepsze orgazmy, tym ona częściej miewa ochotę na seks. Warto się więc starać.

PawelSierakowski 2014/shutterstock.com
fot. PawelSierakowski 2014/shutterstock.com

Czasami jej orgazm jest tak silny, że ona niemal traci przytomność i długo dochodzi do siebie. Innym razem z tym samym partnerem pojawia się jedynie krótki skurcz. Nie ma w tym nic nienormalnego.

Fakt 2: badania wskazują, że większość mężczyzn nie ma pojęcia, jak kobiety odczuwają orgazm.

Orgazm od środka. „Orgazm jest jak połączenie z całym światem. Oddycham tak mocno, że w końcu mam wrażenie unoszenia się w przestrzeni.

Wszystko znika, zostaje tylko przyjemność: odczuwam ją w całym ciele, które kurczy się spazmatycznie, a najmocniej czuję to w pochwie, macicy i łechtaczce.

Potem mogę się tym delektować przez pół godziny lub dłużej, a mój mąż już dawno zapomniał o przyjemności, dlatego myślę, że kobiety mają lepiej”.

„Przepływa przeze mnie fala energii, ręce i nogi mi drętwieją i mam niesamowite dreszcze. Trzęsę się, do tego jeszcze dochodzą skurcze pochwy. Taki stan trzyma mnie przez długi czas, nawet kilkanaście minut”.

Tak opisują to kobiety na forach internetowych.

Udaje czy nie? Jeżeli Twoja partnerka ma prawdziwy orgazm, to raczej nie da się tego przeoczyć. Szybki, spazmatyczny oddech, rumieniec, skurcze pochwy – trudno to udawać. Niemniej część kobiet udaje od czasu do czasu, i to całkiem przekonująco.

Ale zamiast w napięciu analizować, czy to był prawdziwy orgazm, czy nie (albo, co gorsza, nerwowo ją pytać), wyluzuj i skup się na tym, jak ją do niego doprowadzić.

seks Kotin, shutterstock.com
fot. Kotin, 2015, shutterstock.com

Fakt 3: kobiety czasem udają orgazm. Dlaczego?

Żeby cię chronić. Kobiety doskonale wiedzą, jak wrażliwi są faceci na punkcie swoich osiągnięć seksualnych, i po prostu nie chcą im robić przykrości. Zwłaszcza gdy widzą, jak bardzo się starasz, wychodzisz z siebie, a jej orgazm nie przychodzi.

Żeby mieć to z głowy. Jeśli ona nie ma nastroju na seks, to odegranie sceny orgazmu jest dobrym pomysłem, żeby skończyć tę całą zabawę. Z drugiej strony, w co mężczyznom trudno uwierzyć, kobietę może satysfakcjonować sam kontakt, przytulenie się do partnera.

Ale podejrzewa, że dla niego takie przytulanie się nie liczy, więc udaje orgazm, żeby jakoś się „zrewanżować” za te pieszczoty.

56%kobiet od czasu do czasu udaje orgazm.

Żeby zachować twarz. Filmy erotyczne mogą wpędzać w kompleksy nie tylko facetów. Kobiety też mogą czuć się winne, że nie reagują tak malowniczo, jak aktorki na tych filmach.

A ponieważ kobiety mają większą potrzebę spełniania oczekiwań innych, może im przyjść do głowy, że właśnie takie zachowanie jest pożądane. I zamiast skupiać się na własnych odczuciach, odgrywają teatr dla Ciebie.

Bo faceci są łatwowierni. Zresztą oznaki kobiecego orgazmu, jak pisze seksuolog Tracey Cox, wcale nie są jednoznaczne. Ale jeżeli po orgazmie nadal możesz drażnić jej łechtaczkę, to ją masz – najprawdopodobniej udawała.

seksowna brunetka pierwsza randka bart78, shutterstock.com
fot. bart78, 2014, shutterstock.com

Do dobrego seksu zakończonego orgazmem kobietom potrzeba: spokojnego umysłu, relaksu, poczucia bezpieczeństwa, temperatury powyżej 20 st. C oraz znajomości kobiecej anatomii przez partnera.

Fakt 4: nie jesteś warunkiem koniecznym do tego, aby ona szczytowała – często jest wręcz przeciwnie.

Ona to robi lepiej. Większość kobiet doskonale wie, jak doprowadzić się samej do orgazmu w 4 minuty. Dlaczego jej samej przychodzi to tak łatwo, a z Tobą czasami w ogóle sie nie udaje?

Otóż kluczem do zagadki jest koncentracja. Gdy kobieta jest sama, może skoncentrować się wyłącznie na własnym ciele i na swoich odczuciach.

Przy partnerze zaczyna się rozpraszać, mogą przypominać się jej jakieś niedawne konflikty, pojawiają się obawy przed oceną z jego strony. W jej głowie krążą myśli typu: „Czy dobrze wyglądam?”, „Podoba mu się mój zapach?”, „Czy porównuje mnie ze swoją byłą?”.

Stop gonitwie myśli. Przez jej głowę płynie nieprzerwany strumień myśli i dopóki większość z tych zakłóceń nie zostanie wyciszona, dopóty kobieta nie będzie w stanie wystarczająco skupić się na najważniejszym, czyli na seksie z Tobą.

Jej ciało jest gotowe do seksu dopiero wtedy, gdy jej umysł jest spokojny.

kobieta, seksowna kobieta, kobieta na łóżku fot. djile
fot. djile 2015/shutterstock

Fakt 5: kolacja przy świecach? Strasznie banalne, ale jeżeli to może ją zrelaksować, to czemu nie.

Zadbaj o miejsce. Jeżeli kochacie się u Ciebie, zwróć uwagę na detale. Dla Ciebie to może drobiazgi bez znaczenia, ale jej to może zepsuć nastrój.

Czy jest czysto? Czy łazienka jest wysprzątana na błysk? Czy masz świeżą, ładną pościel? Czy mieszkanie jest wywietrzone i ładnie pachnie? Czy przygotowałeś dla niej miejsce, gdzie może zostawić kosmetyki i ubrania?

Zadbaj o intymność. Świadomość, że ktoś może was nakryć podczas seksu, kręci tylko nielicznych. Kobiety w większości wolą mieć poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego wymyślono zamki w drzwiach, elektroniczne nianie w pokojach dzieci, pocztę głosową. Ją rozproszy nawet fakt, że odbierasz telefon, który dzwoni w trakcie waszej gry wstępnej (zgiń!).

Zadbaj o jej komfort. Tu mieści się wszystko, co nazywamy rozpieszczaniem partnerki – od komplementów, które wyciszą jej nieustanny niepokój o to, jak oceniasz jej ciało, poprzez pachnącą kąpiel, kolację, wino, czekoladowy deser, aż do zmysłowego masażu.

Pani której jest dobrze - orgazm shutterstock.com
fot. shutterstock.com

75% kobiet przywiązuje większą wagę do gry wstępnej niż do seksu.

Fakt 6: nie ma reguł, jak długo powinna trwać akcja, zanim nadejdzie nagroda w postaci orgazmu.

Co wam szkodzi pogadać. Tracey Cox, seksuolog dowodzi, że „... pary, które uznawały swoje życie seksualne za radosne i szczęśliwe, zawsze też przyznawały się do częstszych rozmów o tym, co lubię w seksie”.

Nie jest tak, że każda kobieta uwielbia długą grę wstępną, masaż stóp czy stosunek trwający bez końca. Co gorsza, niejednokrotnie kobiety w ankietach przyznają, że udawały orgazm, bo partner tak bardzo starał się opóźnić ejakulację.

Ta sama kobieta czasem może mieć ochotę na szybki numerek, a innym razem na długie pieszczoty. Nie ma co kombinować, tylko nauczyć się porozumiewać, bo inaczej nic z tego nie będzie.

Zasada lustra. Porozumiewać się można nie tylko słowami, warto nauczyć się czytać gesty. Jak ona komunikuje Ci, jak chce być dotykana? Otóż na ogół w taki sposób, w jaki sama Cię dotyka.

Zwróć uwagę na miejsca na Twoim ciele, które lubi pieścić. To z dużym prawdopodobieństwem seksualna mapa jej ciała. A najlepiej byłoby, gdyby jeszcze zechciała Ci pokazać, jak sama się doprowadza do orgazmu.

seksowna brunetka pio3, shutterstock.com
fot. pio3, 2015, shutterstock.com

76%– dla tylu mężczyzn najważniejszy jest orgazm partnerki.

Fakt 7: najprostszą drogą do orgazmu jest seks oralny. Wiesz o tym? 47% kobiet ma wątpliwości.

Znawcy anatomii. Jedna czwarta kobiet zapytana przez portal We Dwoje (www. we-dwoje.pl) o męskie umiejętności w zakresie pieszczot oralnych mówi: „Widać, że nie rozumieją naszej anatomii, ale mam sporo pozytywnych doświadczeń”. Czyli nie beznadziejnie, ale mogłoby być lepiej. Oto, czego oczekują kobiety od swoich mężczyzn:

Jak tam wyglądam? Upewnij ją, że podnieca Cię widok jej krocza. Kobiety, jako że bez lusterka nie widzą siebie tam, w dole, są niepewne siebie.

To nie jest mały penis. Pamiętaj, żeby nie przenosić własnych upodobań na nią. Kobieta z reguły woli delikatniejsze pieszczoty i nie tak bezpośrednio ukierunkowane na łechtaczkę.

Zacznij powoli i dochodź do celu okrężną drogą. Pomagaj sobie rękami: rozpocznij od masażu okolic podbrzusza i ud, rozchyl jej nogi i pieść językiem wargi sromowe, wejście do pochwy, wzgórek łonowy, kolistymi ruchami krąż dookoła łechtaczki.

Unikaj drażnienia jej sztywnym albo niedostatecznie wilgotnym językiem. Przyjemność wymaga mnóstwa śliny albo lubrykantu. Gdy usłyszysz, że jej oddech przyspiesza, a ciało pręży się, nie zmieniaj rytmu lizania, bo popamiętasz.

Wielozadaniowość. Wiemy, że faceci wolą się skoncentrować na jednej czynności naraz, ale kobiety lubią, żeby w trakcie pieszczot oralnych mężczyzna używał do pieszczot piersi i pośladków również rąk. Wibrator wprowadzony do pochwy to także niegłupi pomysł.

seks Guryanov Andrey, shutterstock.com
fot. Guryanov Andrey, 2015, shutterstock.com

25% kobiet szczytuje bez dodatkowej stymulacji łechtaczki.

Fakt 8: większość z nas uważa, że orgazm pochwowy jest „wartościowszy”. To nieprawda.

Detronizacja króla. Ojciec seksuologii Zygmunt Freud mądrzył się kiedyś, oczywiście bez pytania kobiet o zdanie, że orgazm łechtaczkowy to orgazm niedojrzały, a dopiero godny uwagi jest król orgazmów, czyli orgazm pochwowy.

Wpędził w ten sposób mnóstwo ludzi w kompleksy, a prawda jest taka, że jedynie ok. 25% kobiet potrafi szczytować bez stymulacji łechtaczki. Obecnie wiemy, że gęsta sieć nerwowa łączy pochwę, łechtaczkę, wargi mniejsze, rdzeń kręgowy i w końcu mózg.

Fizjologicznie nie można stwierdzić, że orgazm dotyczy tylko jednego narządu.

Ma być wilgotno. Nie wszystkie kobiety są w stanie wyprodukować wystarczającą ilość wilgoci, nawet w stanie najwyższego podniecenia. To może być powodem trudności w osiągnięciu orgazmu pochwowego.

Lou Paget, autorka książki „Wspaniały kochanek”, twierdzi, że lubrykanty to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości. Nie lej lubrykantu bezpośrednio na nią, tylko ogrzej go w dłoniach i natrzyj penisa, zanim w nią wejdziesz.

seks conrado, shutterstock.com
fot. conrado, 2015, shutterstock.com

Fakt 9: Zrób jej prezent i zabaw się w masażystę. Masaż tantryczny Yoni pomoże jej nauczyć się orgazmu.

Wschodnie klimaty. Masaż genitalny dla ortodoksyjnych wyznawców tantry ma służyć leczeniu urazów i oziębłości. Przeprowadza go specjalista, ale z braku takowych musisz go zastąpić. Zaczynamy.

Sprzęt – Twoje ręce i dużo ciepłego olejku lub lubrykantu. Pozycja – ona leży przed Tobą na wznak z poduszką pod pośladkami i rozchylonymi udami, a Ty klęczysz przed nią. Nabierasz w dłonie olejku i masujesz jej ciało, stopniowo schodząc w okolice krocza.

Polewasz jej łono ciepłym olejkiem i używając kciuka i palca wskazującego, podłużnymi ruchami masujesz najpierw wargi sromowe zewnętrzne, a następnie wewnętrzne. Masuj teraz kolistymi ruchami łechtaczkę, ściskając ją lekko między dwoma palcami.

Teraz włóż środkowy palec prawej ręki do jej pochwy; kciuk pozostaje na łechtaczce, a mały palec masuje okolice odbytu. Potrzebujesz wideo? Poszukaj na Youtube pod hasłem: Yoni Massage.

Ważne. Pamiętaj, że to jest prezent dla niej. Nie zaspokajaj sam siebie, tylko skup się na regularnym oddechu i patrz jej w oczy.

kobieta LuckyImages, shutterstock.com
fot. LuckyImages, 2015, shutterstock.com

33%kobiet potrafi przeżywać orgazm wielokrotny.

Fakt 10: Ciało kobiety w rękach dobrego kochanka staje się instrumentem o wielu możliwościach.

Orgazm wielokrotny. Wiele osób uważa, że to mit, ale 30% kobiet rzeczywiście osiąga orgazm wielokrotny. Jest to możliwe dlatego, że podniecenie u kobiety rośnie wolniej niż u mężczyzny i wolniej opada.

Jeżeli więc nie pozwolisz jej podnieceniu opaść i nie zaprzestajesz delikatnych pieszczot, ona może przeżyć kolejne orgazmy w krótkich, kilkusekundowych odstępach.

Orgazm analny. Niezbędny sprzęt – mnóstwo lubrykantu. Niezbędne przygotowanie – wcześniejsze pieszczoty palcami. Te okolice są również bardzo unerwione, a orgazm analny, zwłaszcza w połączeniu z pieszczotami łechtaczki, jest możliwy, jednak to sprawa indywidualna.

W rozmaitych ankietach jedynie 10% kobiet ma pozytywne doświadczenia z seksem analnym. Zawsze jednak warto próbować.

Orgazm jednoczesny. Trudny, ale możliwy, jednak polowanie na niego bardziej stresuje niż pomaga. Lepiej stosować zasadę: panie przodem, ale jeśli już zdarzy się wam wspólne szczytowanie, to można otwierać szampana.   

Dla kobiet seks oralny to najlepsza i najszybsza droga do orgazmu. Piotr Marcinski 2014/shutterstock.com
fot. Piotr Marcinski 2014/shutterstock.com

Częściej dłużej lepiej głębiej głośniej

Seksuolog Tracey Cox radzi parom, które chcą podkęcić temperaturę w łóżku:

Rozmawiajcie o seksie. Im więcej seksualnych rozmów, tym lepszy seks.

Oglądajcie razem filmy erotyczne. Faceci mogą się wiele nauczyć, zwłaszcza z filmów z lesbijkami, jak kobiety lubią być pieszczone.

Nie rezygnujcie z masturbacji. Bo apetyt rośnie w miarę jedzenia, a masturbacja – zwłaszcza kobietom – pozwala lepiej poznać swoje reakcje seksualne.

Róbcie to głośno. Konieczność tłumienia odgłosów ze względu np. na dzieci sprawia, że seks staje się mniej radosny.

Nie napinajcie się. Seks to nie zawody – czasem jest lepiej, czasem gorzej.

Mówcie sobie komplementy. To najtańszy i najlepszy afrodyzjak.

Nie idźcie do łóżka skłóceni. To ma być miejsce kojarzące się tylko z dobrymi emocjami.

Kobiecy orgazm: poradnik dla facetów dpaint 2014/shutterstock.com
fot. dpaint 2014/shutterstock.com

Czy istnieje Viagra dla kobiet?

U kobiet ośrodki sterowania seksualnością działają w sposób bardziej skomplikowany niż u mężczyzn. Można powiedzieć, że są silniej powiązane z emocjami, nastrojem.

Wielu badaczy sugeruje jednak, że na wzrost kobiecego libido może wpłynąć suplement diety pod nazwą arginina. Nie jest to jednak magiczna tabletka. Preparat należy zażywać regularnie przez dłuższy czas, aby odczuć pozytywne skutki.

Ostatnio pojawiły się doniesienia, że lek przeciwdepresyjny, flibanseryna, może być odpowiednikiem męskiej viagry. Na razie jednak trwają badania nad jego działaniem, zlecone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków FDA.

Jeżeli Twoja partnerka faktycznie ma problem z osiągnięciem orgazmu, może warto rozważyć wizytę u seksuologa, który zaleci psychoterapię lub terapię hormonalną.

MH 03/2013

REKLAMA