Fetysz stóp - czy to jest normalne?

Gdybyś miał stworzyć listę najseksowniejszych części kobiecego ciała, na którym miejscu umieściłbyś stopy? Nisko? Wysoko? Niektórzy bez wahania zarezerwowaliby dla nich najwyższe miejsce na podium i to z dużą przewagą nad resztą stawki. Sprawdzamy, czy to normalne. 

fetysz stóp, erotyka shutterstock.com

Fetysz stóp może przybrać najróżniejszą formę. Są osoby, które uwielbiają całować i podgryzać stopy, inni wąchać (serio!), jeszcze inni masować, a wielu przychylnym okiem patrzy na wszelkie zdobienia stóp w postaci łańcuszków, tatuaży, lakieru do paznokci, butów na obcasie etc. etc.. Nie brakuje też zwolenników stóp samych w sobie, bez żadnych dodatków.

Najważniejsze jednak to wiedzieć, że takie podejście jest całkowicie normalne i zdrowe. Posiadanie takiego fetyszu wcale nie wyrzuca nikogo poza nawias normalnego społeczeństwa. Powiedzmy zresztą to sobie szczerze i prosto w oczy – kto nigdy nie zwrócił uwagi na seksowne szpilki znajomych lub nieznajomych kobiet lub odruchowo nie odwrócił głowy na odgłos charakterystycznego stukotu damskich obcasów na chodniku? No kto?

Jednak co właściwie sprawia, że to właśnie stopy wzbudzają w nas takie emocje? Sam ich wygląd, zapach, a może jakaś nieuświadomiona potrzeba? Niestety nie da się jednoznacznie dopowiedzieć na to pytanie. A przynajmniej odpowiedzieć rzetelnie. Nie przeprowadzono bowiem wielu badań nie tylko w obszarze fetyszu stóp, ale też w obszarze fetyszów w ogóle.

Jednym z nielicznych naukowców, którzy na poważnie wzięli się za tę tematykę, jest dr Justin Lehmiller, pracownik  naukowy w Kinsey Institute i autor książki „Tell Me What You Want”, w której poruszył temat fantazji seksualnej, fetyszy i upodobań, również stóp.

Przeprowadzając badania przed publikacją, dr Lehmiller przebadał pod tym kątem ponad 4000 obywateli Stanów Zjednoczonych. „Fetysz stóp jest doświadczeniem wielozmysłowym” – twierdzi uczony. „Różni ludzie mogą widzieć w stopach zupełnie inne wyzwalacze podniecenia” – dodaje. „W przypadku niektórych osób decydujący jest aspekt wizualny. Dla innych stymulantem może okazać się zapach, dotyk, a nawet smak stóp. Popularne jest również używanie stóp jako zamiennika penetracji seksualnej. Mogą też występować kombinacje tych wyzwalaczy połączone z zamiłowaniem do akcesoriów, jak na przykład obuwia.” – kontynuuje amerykański badacz.

Jak popularny jest fetysz stóp?

Bardzo ciężko jest ustalić, jak duży odsetek społeczeństwa ma seksualny pociąg do stóp. Według ustaleń dziennika Psychology Today to jeden z najpowszechniej występujących fetyszy. „Najlepszym źródłem, jakie mogę przytoczyć, byłyby dane zebrane w mojej książce” - mówi Lehmiller. „Odkryłem, że 14% moich uczestników zgłosiło, że miało wcześniej seksualne fantazje, w których stopy lub palce odegrały główną rolę” - podsumowuje.

„Należy jednak zauważyć, że tylko dlatego, że ktoś wcześniej fantazjował o stopach, niekoniecznie od razu oznacza, że ​​ma fetysz stóp. Po prostu przynajmniej raz w jego fantazjach seksualnych pojawiły się stopy” - dodaje. „Tak więc, podczas gdy około 1 na 7 osób zgłosiła, że ​​miała wcześniej fantazje związane ze stopami, liczba osób, które mają prawdziwy fetysz stóp, w tym sensie, że przede wszystkim lub tylko pociągają stopy, jest prawdopodobnie znacznie mniejsza” – konkluduje Amerykanin.

Warto jeszcze zaznaczyć, że w różnych grupach inaczej rozkładały się akcenty dot. Fantazjowania o stopach. Wśród heteroseksualnych kobiet tylko 5% miewała takie fantazje, natomiast już w przypadku heteroseksualnych mężczyzn odsetek ten wyniósł 18%. 11% przypadło na lesbijki i kobiety bieseksualne, a 21% na mężczyzn homo- i biseksualnych. Można wysnuć więc dwa wnioski: mężczyźni fantazjują o stopach częściej niż kobiety, a osoby homo- i biseksualne częściej niż osoby heteroseksualne.

Fetysz stóp – skąd się bierze?

Wybitnie erotyczny stosunek do stóp może wykształcić się z naprawdę różnych powodów. „W dużej mierze są to zachowania wyuczone.” – twierdzi dr Lehmiller. Co to oznacza? „Na przykład, powiedzmy, że kiedyś miałeś partnera/kę, której zdarzyło się stymulować Twoje genitalia przy pomocy stóp i zapamiętałeś to jako coś niezwykle podniecającego” - mówi. „Jeśli dodatkowo podczas takiej stymulacji osiągnąłeś intensywny orgazm, mogło to stworzyć pozytywne skojarzenie, które sprawi, że będziesz chciał powtórzyć to doświadczenie w przyszłości, kładąc w ten sposób podwaliny pod fetysz stóp” – tłumaczy badacz.

Amerykanin chciałby też zerwać z postrzeganiem fetyszy jako pewnego odstępstwa do normy. „Ogólnie rzecz biorąc, nie ma nic złego w fetyszach” - mówi Lehmiller. „Fetysze nie oznaczają, że masz problemy psychiczne lub że nie jesteś w stanie nawiązać zdrowych relacji seksualnych lub romantycznych”. 

REKLAMA