Najpopularniejsze fantazje seksualne i fetysze

Wszyscy je mamy, a niektóre z nich...no cóż, nie bardzo nadają się opowiadania o nich, a co dopiero do realizowania. Ale w anonimowych ankietach ludzie chętnie się z nich zwierzają i dlatego możemy się dowiedzieć, jakie są najczęstsze fantazje innych. Czy to, co chodzi nam po głowie jest jakieś dziwaczne, czy całkowicie naturalne i powszechne? Jeśli się zastanawiasz nad tym, nie jesteś sam: według najnowszych badań seksualnych ludzie mają raczej bogatą i perwersyjną wyobraźnię.

fantazje seksualne fot. shutterstock.com

Istnieje wiele różnych pomysłów na zabawę w łóżku, czy poza nim i wydaje się, że trudno zmierzyć, jak są powszechne. Ale badanie z 2017 roku opublikowane w Journal of Sexual Medicine wykazało, że prawie 50% ogólnej populacji wypróbowało w swoim życiu jakąś formę BDSM wiązanie, dominacja, sadyzm i masochizm nie są tymi najbardziej perwersyjnymi, ale należą do najczęstszych). Chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często ludzie angażują się się w bardziej fantazyjny seks, wiemy już przynajmniej, jak często fantazjują o nim. Dane, na których tu się opieramy, pochodzą z książki dr Justina Lehmillera, pracownika naukowego w Instytucie Kinseya, pod tytułem Tell Me What You Wan. Lehmiller przeprowadził ankietę wśród 4175 Amerykanów w wieku 18-87 lat na temat ich fantazji seksualnych i odkrył o czym ludzie marzą najbardziej.
„Fakt, że fantazjujesz o czymś dziwacznym i perwersyjnym nie oznacza, że faktycznie chcesz to realizować” - zauważa Lehmiller - „Jeżeli fantazja jest niebezpieczna, lub stwarza niedopuszczalne ryzyko skrzywdzenia innej osoby, nigdy nie powinna być podejmowana” – wyjaśnia. „Pamiętaj, że fantazja i rzeczywistość to dwie różne rzeczy, a niektóre fantazje najlepiej pozostawić w swojej głowie”.

REKLAMA

Lehmiller wymienia najczęstsze fantazje i fetysze, które pojawiły się w ankietach.

1. BDSM


Zniewolenie, wiązanie, dominacja, uległość, sadyzm, masochizm to najbardziej powszechne tematy. Lehmiller odkrył, że 93% mężczyzn i 96% kobiet fantazjowało wcześniej na temat jakiegoś aspektu BDSM. BDSM to, naturalnie, szerokie spektrum zachowań, od łagodnych do zupełnie dzikich (tortury, kanibalizm), ale większość ludzi jednak zadowala się tymi łagodniejszymi formami, fantazjami o przyjmowaniu dominujących lub uległych ról, krępowaniu partnera lub byciu związanym i angażowaniu się w lekki sadomasochizm (klapsy i gryzienie). Ludzi pociąga BDSM z wielu powodów. Dla niektórych jest to po prostu ucieczka od tradycyjnych ról płciowych. Dla innych jest to odkrywanie innych stron siebie. Jeszcze inni fantazjują o przełamywaniu tabu, wyjściu poza ugrzecznione społeczne role, próbowaniu czegoś nowego lub pragną intensywniejszej stymulacji.

2. Fetysze

Fantazje w których motywem jest fetysz koncentrują się na konkretnych rzeczach (takich jak buty lub pończochy) lub częściach ciała innych niż genitalia (takich jak stopy czy pachy). Wśród badanych 45% zgłosiło, że mieli fantazje związane z fetyszem, przy czym mężczyźni zgłaszali więcej takich fantazji niż kobiety. Jedna z najczęstszych dotyczyła stóp, a około 1 na 7 dorosłych twierdzi, że miał fantazję, w której stopy lub palce u nóg odgrywały znaczącą rolę. Według psychologów reakcja na fetysze jest wyuczona. Na skutek pewnych doświadczeń, na ogół wczesnych, zaczynamy tworzyć skojarzenia między określonymi przedmiotami/częściami ciała, a podnieceniem seksualnym. Jednak może być w nich również element tabu, a także związek z BDSM, na przykład gdy ktoś fantazjuje o kobiecie, która chodzi po nim bosymi stopami, albo w szpilkach (auć!).

3. Płyny ustrojowe

Wiele osób opowiada o fantazjach, w których dużą rolę odgrywają płyny ustrojowe. Nic dziwnego, że ejakulacje męskie i żeńskie były najczęstszym obiektem fantazji zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednak z często w marzeniach pojawiały się również inne wydzieliny. Na przykład 45% mężczyzn i 35% kobiet miało fantazje dotyczące plucia, 31% mężczyzn i 14% kobiet miało fantazje związane z mlekiem matki, 32% mężczyzn i 15% kobiet miało fantazje dotyczące moczu, a 6% mężczyźni i 2% kobiet miało fantazje związane z kałem. W wielu fantazjach dotyczących płynów ustrojowych były one używane w akcie dominacji/poddania, więc wydaje się, że jest to istotny element.

4. Podglądanie

Fantazje o patrzeniu, jak ktoś inny się rozbiera lub uprawia seks, są bardzo powszechne. W badaniu Lehmillera 60% uczestników opowiadało, że fantazjowało o tym, chociaż mężczyźni mieli więcej tego typu marzeń niż kobiety. Podglądanie jest atrakcyjne, ponieważ jesteśmy wzrokowcami – to trochę jak oglądanie prawdziwego porno. Jednak fantazje podglądacza często wiążą się również ze skradaniem się, więc częścią atrakcyjności może być dreszczyk emocji związany z robieniem czegoś, co jest społecznie nieakceptowalne i można zostać na tym przyłapanym.

5. Ekshibicjonizm

Prawie połowa badanych opisuje fantazje dotyczące pokazywania się nago, lub uprawiania seksu na oczach innych ludzi. W większości przypadków osoby te fantazjują o pokazywaniu się przed, powiedzmy, publicznością, która reaguje zainteresowaniem, albo wręcz domaga się tego. Natomiast 10% lubi wyobrażać sobie, że masturbuje się przed przestraszoną, lub zaskoczoną publicznością. Fantazje dobrowolnego ekshibicjonizmu są prawdopodobnie napędzane kilkoma rzeczami – podekscytowaniem spojrzeniami podnieconych świadków i świadomością, że inni uważają cię za atrakcyjnego lub seksownego. Ekshibicjonizm bez zgody świadków to zupełnie inna sprawa – często napędzany jest chęcią zaszokowania lub urażenia kogoś innego.

6. Wcielanie w role

Niektórzy z uczestników fantazjowali o wcielaniu się w różne role i w różnym wieku. Na przykład 11% fantazjowało o przebieraniu się i/lub zachowywaniu się jak dziecko. Lehmiller zauważa, że często te fantazje zahaczają o BDSM, ponieważ zawierają motywy dominacji, uległości, poniżania i upokarzania.

7. Zwierzęta

Około 9% uczestników przyznaje się do fantazji o przebieraniu się za jakieś zwierzę, aby uprawiać seks. Fantazje zwierzęce wiązały się z szerszą tendencją do zmiany siebie, co sugeruje, że często mogą dotyczyć ucieczki psychicznej. Wielu z nas w marzeniach wciela się w inne osoby, a niekiedy w zwierzęta, ponieważ zapewnia to ucieczkę od kontrolującej roli samoświadomości, dzięki czemu można się bardziej skupić na samym seksie.

8. Zmiana płci/zmiana preferencji seksualnych

Wiele osób heteroseksualnych wykorzystuje fantazje, aby poeksperymentować z przekraczaniem ról płciowych. Zdarza się to co najmniej jednej osobie na cztery. Jedna trzecia wyobraża sobie, że zmienia się w osobę przeciwnej płci podczas seksu - przyjmuje też inną niż dotychczas postawę - bardziej dominującą, albo bardziej uległą. Kilku mężczyzn opisywało też podniecające ich marzenia, kiedy to partnerka przebierała ich za kobietę i w ten sposób uprawiali seks.

REKLAMA

REKLAMA

9. Wymiana partnerów

Jedna z najpowszechniejszych fantazji, która dotyczy 58% mężczyzn i 33% kobiet polega na podglądaniu partnera/partnerki, jak uprawia seks z kimś innym. Te wyobrażenia mogą być atrakcyjne z wielu powodów. Dla niektórych podniecająca i podnosząca ich samoocenę jest świadomość, że ich partner/partnerka jest seksowna i pożądana przez innych. Innym chodzi o zobaczenie satysfakcji partnerki. W jeszcze innych przypadkach występuje element upokorzenia - fantazjujący przyjmuje rolę uległego, który jest zmuszony do oglądania upokarzających go scen.

REKLAMA

10. Jedzenie i seks

Takie rzeczy nie są tylko domeną twórców filmowych. Prawie połowie uczestników badania przydarzyła się fantazja związana z łączeniem seksu z jedzeniem. Najczęściej były to kostki lodu, truskawki i bita śmietana.
Na czym polega frajda mieszania tych przyjemności - często chodzi o połączenia działania na różne zmysły, czasami jednak w fantazjach z jedzeniem występuje element fetyszu, a niekiedy element BDSM – jedzenie jest używane w taki sposób, aby upokorzyć partnera.

REKLAMA