Facet pożądany w XXI wieku - koniec ery macho?

Posłuchajcie, jak naszym zdaniem powinien wyglądać i zachowywać się facet, aby zrobić wrażenie na dzisiejszych wymagających kobietach.

uwodzenie shutterstock.com

Całkiem niedawno, powiedzmy 10 lat temu, nikogo nie raził wizerunek adorowanego przez kobiety agresywnego macho w reklamach, filmach i mediach. Nie raził facetów, co można by jeszcze zrozumieć, ale nie raził też kobiet. Przynajmniej tu, z tej strony Atlantyku. Ale coś się zmieniło radykalnie w relacjach damsko-męskich i nawet nie chodzi mi o akcję #metoo. Kobiety się zmieniły i już raczej nie przewidujemy masowych powrotów kobiet do roli ozdoby mężczyzny. Jasne, wiemy, że ludzie są różni i na szczęście mają różne upodobania.

ZOBACZ TEŻ: Co działa na nowoczesną kobietę?

Ale mamy też coś takiego, jak trendy, za którymi lubi podążać większość. Dlatego facet wyjęty z lat 60., który w swoich czasach byłby oblegany przez kobiety, w roku 2019 wzbudzałby pewnie politowanie, a jego sposoby na podryw uchodziłyby za odstręczające. No dobrze, skoro już się zgadało, to jak według kobiet powinien podrywać kobiety mężczyzna współczesny?

W badaniach przeprowadzonych na singlach obliczono skrupulatnie, że w 70% przypadków to kobieta inicjuje flirt i zaloty. Twoim zadaniem jest tylko nie przegapić sygnałów. Może posłużę się przykładem z życia. Mam znajomego, powiedzmy, że ma na imię Kuba, który z jakichś powodów od najwcześniejszej młodości był obiektem zainteresowania kobiet. Co takiego robi Kuba? Na czym polega jego pawi ogon? Otóż Kuba robi niewiele. Kuba po prostu daje się poderwać.

Wygląda na to, że strategia współczesnego pawia polega na tym, aby wyglądać tak normalnie i nieszkodliwie, jak to tylko możliwe, i czekać, aż kobieta sama do Ciebie podejdzie. Co z męską urodą? Zapewne żyłeś w przekonaniu, że kobiety wolą facetów wysokich, przystojnych, dobrze ubranych i niebiednych. Prawda jest bardziej skomplikowana.

Jasne, że lepiej być pięknym i bogatym niż garbatym i biednym, ale nie mówimy tu o skrajnościach. Kobiety zbyt przystojny może łatwo zostać zaliczony do kategorii „dupek”. One podejrzewają, że zapewne ma on przewrócone w głowie, jest rozpuszczony przez kobiety, myśli tylko o sobie i ogólnie nie ma co zaczynać, bo łatwo tu o porażkę.

Czy Kuba jest przystojny? No, nie jest odpychający, ale w „Top Model” raczej nie miałby czego szukać. To, co go wyróżnia, to aura przystępności. Udaje mu się przekazać zainteresowanym, że jest bezpośredni i przyjazny dzięki temu, co ma na sobie, jak się zachowuje, jak mówi. Mówiąc naukowo, jego wygląd neutralizuje sygnały niebezpieczeństwa, które mogłyby odczytać kobiety.

Studiowałam Kubę przez dłuższy czas, dopóki nie skatalogowałam jego uroków. A potem skrzyknęłam koleżanki, aby pomogły mi opracować przewodnik dla facetów, dzięki któremu zrozumieją, o co chodzi w byciu przyjaznym facetem.doceniają męską urodę, ale facet

Swobodny strój

Kobiety, które ubierają się „na wyjście”, starają się błyszczeć. Nie dosłownie, bo nie chodzi tu o cekiny, ale nasza wersja „wyjściowa” zasadniczo różni się od wersji codziennej. Powiedzmy sobie szczerze, że z wygodą nie ma to wiele wspólnego – wystarczy spojrzeć na nasze buty, czyli szpilki. Natomiast Kuba ubiera się w to, w czym czuje się wygodnie. Prawdopodobnie dlatego wygląda tak swojsko i na swoim miejscu.

PRZECZYTAJ: 24 rzeczy, które musisz mieć w szafie

Ale z drugiej strony to nie jest byle co, byle jak. Wszystko świeże, czyste i w dobrym gatunku. To nie jest tak, że można wyciągnąć byle co z szuflady i iść w miasto. Umieć ubrać się swobodnie jest też swego rodzaju sztuką. Kluczem do sukcesu jest słowo „niewymuszony”. Facet, którego kobieta nie boi się zagadnąć, powinien wyglądać fajnie i swobodnie, tak by nie było widać, że osiągnął ten stan wielkim wysiłkiem. Susan Rabin, szefowa Szkoły Flirtu w Nowym Jorku, ma oryginalną poradę, dotyczącą „tekstyliów”.

Otóż według niej większość kobiet jest szczególnie wrażliwa na dotyk. Kobieta, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, będzie bardziej skłonna dotknąć faceta ubranego w materiały przyjemne w dotyku, a nawet przytulić się do niego. Można wierzyć lub nie, ale z jednym się zgadzamy: ciuchy z dobrych gatunkowo materiałów wyglądają znacznie bardziej stylowo niż najmodniejsze, ale uszyte z tkanin kiepskich czy syntetycznych.

Wyniki naszego babskiego panelu są jednoznaczne: pozycja garniturowców w ostatnim czasie jakoś dziwnie spada. Może dlatego, że kojarzą się z korpo, a atrakcyjność korporacji też się dramatycznie obniżyła. A może kojarzą się z politykami, o których to atrakcyjności lepiej nie mówić.

Kobiety czują się pewniej, gdy mają do czynienia z facetem ubranym swobodniej. Kiedy widzimy gościa w typie wilka z Wall Street, podejrzewamy, że nie mamy z nim wiele wspólnego. Zbyt sztywne ubranie stanowi jakby mur oddzielający od świata zewnętrznego. To tak, jakbyś mówił: „Bez raportu nie podchodź”. Kobiety w dzisiejszych czasach raczej unikają facetów ubranych dziwacznie. Lubisz dziwaczne ubrania w stylu vintage? Albo jakieś militarne łachy z wojskowego demobilu? To wracaj do lat 80.

Dzisiaj raczej nie możesz liczyć na wianuszek kobiet, dla których dziwak i oryginał stanowił uosobienie romantycznego bohatera. Samotnego, niezrozumiałego przez świat, którym trzeba się koniecznie zaopiekować. Nie wiadomo dlaczego, dziwak dzisiaj kojarzy się kobietom raczej z seryjnym mordercą. Co jest oczywiście mitem, bo jeśli seryjny morderca chciałby odnosić jakieś sukcesy w swojej branży, to powinien wyglądać tak normalnie, jak to tylko możliwe.

Towarzystwo

No właśnie, jeśli już wspomnieliśmy o samotnym bohaterze romantycznym, który przestał być modny, to warto wspomnieć o towarzystwie. Otóż jeśli pojawiasz się gdzieś w gronie sympatycznych ludzi, to działa jak dobre referencje. Seryjni mordercy raczej nie prowadzą ożywionego życia towarzyskiego, prawda?

To oczywiście też mit, bo skąd mamy niby wiedzieć, jak to z nimi jest? Ale przecież nie jesteśmy w stanie prześwietlić nikogo na wylot przy pierwszym spotkaniu, więc jest rzeczą zrozumiałą, że posługujemy się stereotypami. Jeden czy dwóch znajomych, z którymi rozmawiasz, pozwalają Ci się pokazać z tej najsympatyczniejszej strony, której nie widać przecież, jeśli siedzisz gdzieś sam przy barze i wpatrujesz się w swojego drinka.

Ale uwaga – jeśli tych znajomych jest więcej i wśród nich są kobiety, to już działa odstraszająco. Wychodzenie z koleżankami sprawia, że kobiety są mniej skłonne do Ciebie podejść: nie mamy możliwości dowiedzieć się, czy ta piękna kobieta po Twojej lewej stronie jest Twoją przyjaciółką czy Twoją dziewczyną, i nie zaryzykujemy.

Bycie spoko

Źli chłopcy są świetni do oglądania na ekranie. Ale tylko miłośniczki mocnych wrażeń szukają ich towarzystwa w klubie. Niemal każda z wypytywanych przeze mnie koleżanek zwracała uwagę na wyraz twarzy faceta. Ponurak z zaciętą miną, obrażony na cały świat, odpada (sorry, Marlon Brando, sorry, James Dean).

Jakby to banalnie niezabrzmiało, to kobieta z początku trzeciego tysiąclecia nie zbliży się do faceta, który nie uśmiecha się przyjaźnie. Wspomniany już mój obiekt obserwacji, czyli Kuba, uśmiecha się od wejścia. Uśmiecha się do barmana, uśmiecha się do kelnerek, i to nie tylko do tych ładnych.

Po prostu facet sieje życzliwością do całego świata. Jeśli chodzi o poczucie humoru, to warto zauważyć, że sarkazm, złośliwość, seksizm, tak cenione jeszcze w ubiegłym wieku, też już się wszystkim przejadły – zwłaszcza kobietom. Teraz lubimy żarty, które nikogo nie ranią. Lubimy żarty z siebie, które świadczą o dystansie wobec własnej osoby. Uważasz może, że coś takiego nie może być śmieszne? Cóż Ci mogę powiedzieć? Słyszałeś o akcji #stophejt?

Kontroluj emocje

Podczas rozmowy pamiętaj, aby nie zachowywać się zbyt głośno. Dawno, dawno temu, na przykład w czasach gimnazjum, bycie głośnym i hałaśliwym było świetnym sposobem na wyrażenie pewności siebie i zwrócenie uwagi dziewcząt. U ludzi dorosłych bycie głośnym i hałaśliwym sugeruje niedojrzałość. Sugeruje również, że jesteś po prostu nietrzeźwy. Jedną z okrutnych sprzeczności związanych z flirtowaniem jest to, że alkohol z jednej strony sprawia, iż czujesz się swobodnie w kontaktach z innymi, z drugiej strony zmniejsza szansę na kontakt z interesującą kobietą.

Z wielu badań wynika, że dla kobiet męska umiejętność panowania nad emocjami jest bardzo atrakcyjna. Dlatego lepiej wyhamuj nieco i obniż głos o pół tonu. Powstrzymaj się też przed wykonywaniem zamaszystych ruchów i w ogóle przed zbytnim zwracaniem na siebie uwagi. To odstrasza. Nie próbuj dominować rozmowy: posłuchaj, co mają do powiedzenia inni, na przykład ta sympatyczna dziewczyna, która właśnie przysiadła obok i najwyraźniej chce nawiązać z Tobą kontakt. Po prostu daj jej szansę.

Bądź czujny

Możesz by najsympatyczniejszym facetem na świecie. Możesz wyglądać jak Bradley Cooper, ale jeżeli pozostaniesz ślepy na sygnały, które wysyła Ci kobieta, to wrócisz do domu sam, bez nadziei na dalszy kontakt. Warto wiedzieć, że istnieje uniwersalny kod, w jakim kobiety na całym świecie okazują facetom zainteresowanie.

Pisze o tym światowej sławy antropolożka Helen E. Fisher z Rutgers University. Wygląda to tak: najpierw kobieta uśmiecha się do Ciebie i podnosi szybko brwi, patrząc szeroko otwartymi oczami. Po kilku sekundach opuszcza powieki, schyla głowę w dół, lekko w bok. I powtórka.

Natomiast to, co wiele poradników opisuje jako sygnały pożądania, czyli poprawianie włosów, nerwowe poszarpywanie kosmyka czy oblizywanie ust, może być zwyczajnie sygnałem znudzenia czy zniecierpliwienia. Zwróć uwagę na to, jak reaguje na Twoje żarty. Jeśli przewraca oczami albo patrzy porozumiewawczo na koleżankę, to niechybnie oznacza, że robisz z siebie głupka. Natomiast jej szczery śmiech prawdopodobnie oznacza, że jest Tobą zainteresowana (nawet gdy robisz z siebie głupka).

Innym sygnałem, na który uwodziciele zwracają uwagę, są nadgarstki. Eksponowanie nadgarstków od wewnętrznej strony może świadczyć o tym, że coś jest na rzeczy. Dla pewności dotknij jej ręki – dłonie zainteresowanej kobiety stają się cieplejsze, i to wyraźnie. Zwróć też uwagę na nogi: jeżeli czubki jej palców są skierowane w Twoją stronę, to może oznaczać, że uznała Cię za faceta przystępnego i czeka na Twój ruch. Weź głęboki oddech i do dzieła.

REKLAMA