Druga szansa na dobre wrażenie

Beznadziejnie wypadłeś za pierwszym razem? To nie koniec świata, wszystko jeszcze można naprawić. Kobiety naprawdę nie są takie bezwzględne, gdy nie uda się pierwsza randka, pierwszy seks albo nie spodobasz się jej rodzicom. W większości przypadków dostaniesz drugą szansę.

druga szansa shutterstock.com
fot. shutterstock.com

68%kobiet twierdzi, że nie wybaczyłoby nowo poznanemu facetowi, gdyby ten obrażał ich przyjaciół.

Pierwsza randka okazała się katastrofą? Przyrządzając dla niej pierwszą kolację, podpaliłeś kuchnię? Niechcący obraziłeś jej brata na pierwszym spotkaniu z jej rodziną? Nie pękaj. To żadna sztuka wypaść dobrze, jak okoliczności Ci sprzyjają, każdy to potrafi .

Ale umiejętność wybrnięcia z twarzą z porażki to najlepszy sprawdzian Twojego charakteru. Kobiety cenią facetów, którzy umieją przyznać się do błędu i wziąć za niego odpowiedzialność. To dobrze wróży na przyszłość. Pod warunkiem oczywiście, że nie jesteś kompletną fujarą i nie zdarza Ci się to codziennie.

1. Drugie wrażenie też się liczy

To prawda, że krótko się znacie, ale powiedzmy sobie szczerze, że uporczywe mówienie do niej Ania, podczas gdy ma na imię Agnieszka, było fatalne. „Gdy ludzie się poznają, tworzą sobie obraz drugiej osoby na podstawie niewielu danych” – mówi psycholog Marisa Mauro. Powstaje emocjonalne skojarzenie, które jest dosyć trwałe, ale nie wieczne. Nowe bodźce w nowych okolicznościach mogą skutecznie zatrzeć siłę pierwszego wrażenia.

Odkręć to. Bez względu na to, jaki popełniłeś błąd, postaraj się zatrzeć złe wrażenie, kompletnie zmieniając okoliczności. Pierwsze wasze spotkanie było w barze? Późnym wieczorem? Zaproś ją teraz, na przykład, na wycieczkę rowerową w środku dnia. A potem na grilla do sympatycznych znajomych. Im więcej nowych skojarzeń będzie miała z Tobą, tym szybciej „odczarujesz” pierwszą wpadkę. Ważne, żeby tylko nie popełniać drugi raz tego samego błędu.

50%nie dałoby drugiej szansy facetowi, który na pierwszą randkę zaprasza do taniej i kiepskiej restauracji.

2. Mistrz ma zły dzień

Plan był taki – idziecie na kolację, podczas której Ty zabawiasz ją błyskotliwą konwersacją. Ona jest oczarowana Twoją osobowością, inteligencją, poczuciem humoru i znajomość szybko rozwija się w pożądanym kierunku. Tak by było, gdybyś miał dobry dzień. Ale czasem po prostu coś nie wychodzi. Zaczynasz być żałosny, a Twoje anegdoty trafiają jak kulą w płot.

Odkręć to. Gdy widzisz, że ona traci zainteresowanie, nie śmieje się z Twoich żartów, wzrok jej gdzieś błądzi – przerwij to, zanim zrobisz z siebie całkowitego idiotę. Zmień taktykę. Craig Malik, psycholog kliniczny z Uniwersytetu Harvarda, mówi: „Gdy kobieta wie, że Ci się podoba, znacznie wzrasta jej tolerancja na Twoje wpadki. Powiedz jej po prostu: »Wybacz, wiem, że nie byłem dzisiaj w szczytowej formie, ale nie mogłem sobie odmówić spotkania z Tobą. Następnym razem się poprawię«.

I wymyśl na drugą randkę coś, co wzbudza emocje. Niekoniecznie skok na bungee – to może być wejście na wieżę widokową, wypożyczenie łódki i oglądanie waszego miasta od strony rzeki, koncert. To się nazywa transfer emocjii – jeżeli wraz z drugą osobą przeżywasz coś ekscytującego, to ta osoba zaczyna kojarzyć ekscytację z Tobą”.

90%kobiet uważa, że facet, który zdradził, nie zasługuje na drugą szansę.

3. Nigdy mi się to nie zdarzyło

Czy to pierwszy seks z nową partnerką, czy jesteście już w długim związku, to pierwsza porażka łóżkowa fatalnie działa na męskie ego. Zresztą dla niej to też jest kłopotliwa sytuacja. Jak wynika z badań, głównymi przyczynami są stres i alkohol.

Odkręć to. Nie histeryzuj, nie odwracaj się do niej plecami, planując samobójstwo. Przypomnij sobie, że przecież normalnie dajesz radę, a jeden falstart na tyle udanych biegów o niczym nie świadczy. Spróbuj zażartować, np. zapytaj: „Często ci się to zdarza?”. Ale generalnie nie drąż tematu.

Dr Debby Herbenick, seksuolog, radzi, aby po prostu zwolnić tempo. Przytul ją, zacznij ją pieścić, skoncentruj się na jej ciele. Zafunduj sobie i jej 20 dodatkowych minut gry wstępnej i włóż w to serce. Doprowadź ją do orgazmu językiem. Ona na pewno to doceni. I, przede wszystkim, nie przeginaj z drinkami. Jasne, że pomagają się rozluźnić, ale skutki uboczne bywają kiepskie.

4. Odkręcić rozstanie

Złe słowa zostały wypowiedziane, rzeczy spakowane. Powiedzieliście sobie, że to już koniec. Ale Ty czujesz, że to jakiś straszny błąd. Zanim jednak poprosisz ją o rozmowę, przemyśl, o co Ci chodzi. Zazwyczaj ludzie nie rozstają się bez powodu. Jeżeli po prostu źle znosisz samotność albo chcesz wszystkim udowodnić, że nie jesteś typem, którego się porzuca, odpuść sobie. Ale jeżeli czujesz, że to była właśnie ta właściwa kobieta, spróbuj zawalczyć.

70%kobiet uważa, że facet, który w łóżku koncentruje się na sobie, raczej ich już nie obejrzy nago.

Odkręć to. Skoro już udało Ci się namówić ją na spotkanie, postaraj się poważnie przeanalizować, dlaczego wam nie wyszło, i co w związku z tym postarasz się zmienić. Przy okazji warto użyć trochę magii – przywołaj jej najlepsze skojarzenia z Tobą, idźcie do tego parku, gdzie po raz pierwszy się całowaliście, albo przypomnij od niechcenia Wasze najlepsze wakacje. To działa.

5. Jej rodzice się nie zachwycili

No i po jaką cholerę Cię podkusiło, żeby wdać się w rozmowę o polityce z jej ojcem na obiedzie u jej rodziców? Zrobił się kwas i wszystkim jest nieprzyjemnie, a najbardziej Twojej partnerce.

Odkręć to. Na następnym spotkaniu skoncentruj się na najważniejszym wspólnym temacie – na niej. To, co chcieliby usłyszeć starsi państwo, to to, że zależy Ci na ich córce, potrafisz o nią zadbać i że jest dla Ciebie najważniejsza. Opowiedz o wspólnych planach, wysłuchaj anegdot z jej dzieciństwa, a na zakończenie wieczoru wspomnij: „Przykro mi, że tamten wieczór skończył się tak nieprzyjemnie”. I nigdy więcej dyskusji o polityce, religii oraz innych drażliwych tematach.

MH 08/2013

REKLAMA