6 rzeczy, które stracisz, nie używając prezerwatyw

Prezerwatywy chronią przed niechcianą ciążą. Ale nie tylko. Używając ich konsekwentnie chronisz się też przed innymi stratami. Niektóre są bardzo wymierne.

prezerwatywa fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1 strata: 4000 zł/miesiąc

Takie są koszty terapii antywirusowej, jeśli zakazisz się HIV. Dziś w Polsce leczenie jest refundowane, ale kto wie, jak będzie za 10 lat? A z leczonym HIV możesz żyć nawet 30 lat i dłużej. Według szacunków amerykańskich uczonych, dwudziestolatek, który dziś zakazi się HIV i będzie leczony, powinien przeżyć jeszcze 58 lat. To niemal tyle samo, ile pozostaje do przeżycia jego zdrowemu rówieśnikowi. (o ile, oczywiście, nie wpadnie pod pociąg, nie zgonie na wojnie ani nie zachoruje na raka)

REKLAMA

2 strata: 1000 zł/miesiąc

Takie są średnie koszty utrzymania dziecka. Tego chcianego, które będziesz wychowywał. Wydaje Ci się dużo? Zobacz, ile kosztują pieluchy, ile wizyty u pediatry, ile trzeba zapłacić za przedszkole, jak często trzeba kupować nowe śpioszki, o obowiązkowych prezentach z byle okazji i wymuszonych lizakach, ciasteczkach i napojach nie wspominając.

3 strata: Wzrok

Jednym z powikłań nieleczonej kiły może być ślepota. Taka, której nie da się naprawić okularami. Ominą Cię wszystkie nowe odcinki „Domu z papieru” na Netfliksie, w gry też nie pograsz, Instargrama nie poprzeglądasz. No i będziesz musiał prosić kogoś o czytanie MH na głos.

4 strata: Spokój ducha

Czasami zdarza się wypić za dużo i wylądować w łóżku z kobietą, której na trzeźwo bałbyś się powiedzieć „cześć!”. Gdyby po takiej nocy przypadkowo zaszła w ciążę, Ty rycersko ożeniłbyś się z nią dla dobra dziecka. I albo musiałbyś się męczyć do końca swoich dni, albo skazałbyś potomka na życie w rozbitej rodzinie. Żadna opcja nie kusi.

5 strata: 1000 zł

Jednorazowo. Mniej więcej tyle kosztuje test na ojcostwo. Skoro z Tobą poszło jej tak szybko, to jaką masz gwarancję, że to będzie Twoje dziecko?

6 strata: Dobre imię

Gdy dowiadujesz się, że jesteś chory na chorobę weneryczną, musisz powiadomić swoje partnerki. Pół biedy, jeśli byłą dziewczynę, ale z żoną, której obiecałeś wierność aż po grób już może być trudniej.

Zobacz też: Krok po kroku. Tu nie ma miejsca na pomyłki. Oto poradnik używania prezerwatyw.

Zobacz również:
W październiku zaliczyłem 33 treningi, poświęcając im łącznie 39 godzin. Spaliłem łącznie 27 367 kcal. Nie wiem, ile razy uderzyłem w treningową tarczę, worek czy sparingpartnera. Nie wiem też, ile ciosów przyjąłem, choć kilka z nich pamiętał będę długo. Niczego nie żałuję.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA