Zakończono II etap zawodów Ford Kite Cup!

W długi czerwcowy weekend w Rewie rozegrano II etap tegorocznych zawodów w kitesurfingu o Puchar i Mistrzostwo Polski Ford Kite Cup. Wymarzone warunki pogodowe umożliwiły zawodnikom startującym w obu głównych konkurencjach zaprezentowanie najwyższych umiejętności.

II etap zawodów Ford Kite Cup 2014 w Rewie Łukasz Nazdraczew/Eureka
II etap zawodów Ford Kite Cup 2014 w Rewie (fot. Łukasz Nazdraczew/Eureka)

Zawody rozpoczęła konkurencja Race. We wszystkich czterech wyścigach walka o zwycięstwo rozegrała się między będącym w świetnej formie Maksem Żakowskim a Błażejem Ożogiem. Trzy wyścigi zwyciężył Maks, jeden Błażej. Tuż za tymi zawodnikami, czterokrotnie, w tej samej kolejności linię mety przepływali Tomasz Janiak, Adam Szymański i Agnieszka Grzymska.

REKLAMA

Kolejną konkurencją był niezwykle wyczekiwany Freestyle, który dzięki gościnnie startującym zawodnikom z Litwy, Dominikany, Czech i Antiguy był najciekawszą od lat rywalizacją w tej dyscyplinie.

W ciągu dnia wiatr dochodził do 30 węzłów, dzięki czemu większość zawodników mogła zaprezentować pełnię swoich umiejętności. Podczas startów w takich warunkach ważnym czynnikiem był odpowiedni dobór wielkości latawca. Poszczególni zawodnicy reprezentowali różne style pływania i stosowali odmienne plany taktyczne, przez co rywalizacja była jeszcze bardziej interesująca. Mogliśmy zaobserwować agresywny styl z nisko prowadzonymi latawcami lub "old school" z wysokimi skokami i niezwykle spektakularnymi "kite loopami". Dla jednych najlepszą taktyką była koncentracja na kilku najtrudniejszych trikach, a dla drugich różnorodność ewolucji. Sędziowie często zastanawiali się kogo wskazać jako zwycięzcę.

Najlepsze wrażenie na licznie zgromadzonych na plaży widzach, sędziach i pozostałych zawodnikach zrobił pochodzący z Dominikany Posito Martinez, który jak burza przeszedł przez wszystkie rundy, pokonując kolejno Krzysztofa Issela, Artura Sowę i Victora Borsuka. Posito zademonstrował dynamiczny styl i bardzo trudne technicznie triki. Triki takie jak "317" i "blind judge 5" rozbijały rywali i można je było po raz pierwszy zobaczyć na naszych zawodach.

Dobrze zaprezentował się Denis Żurik, który odrabiał straty po nieudanych startach w poprzednich zawodach. Tym razem Denis kolejno wyeliminował Wojtka Andrzejewskiego, Dawida Koziroga i, co było dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, Marka Rowińskiego. Następnie w półfinale wygrał z Wojtkiem Isselem i w finale spotkał się z Posito Martinezem. W finale zwyciężył Posito, który wygrał dzięki większej mocy, z jaką wykonał cały swój pokaz.
Trzecie miejsce wywalczył Wojtek Issel, pokonując Victora Borsuka.

Wśród kobiet pewnie zwyciężyła niepokonana Karolina Winkowska, która z dużą mocą w latawcu wykonywała swoje pokazy. Na kolejnych miejscach uplasowały się Natalia Grabowska, zawodniczka z Litwy Agne Simanskyte i Agnieszka Grzymska.

W kategorii Masters zwyciężył Dariusz Ziomek, przed Filipem Nazarem i Michałem Olbrychskim. W kategorii Młodzików zwyciężył Krzysztof Issel, któremu udało się pokonać największego rywala, Denisa Żurika.

Dzięki sprzyjającym warunkom zawodnicy mieli możliwości poprawić wyniki w podwójnej eliminacji. Bardzo dobrze wykorzystał swoją szansę rider z Antiguy Jacke Kelsick, który, demonstrując bardzo stylowe triki, przeszedł kolejne trzy rundy i awansował na 7. miejsce. Zatrzymał go dobrze przygotowany Artur Sowa. W dolnej części drabinki dobrze prezentowali się Maciej Lewandowski i Marek Rowiński. W pojedynku Marka z Arturem górę wzięły trudniejsze technicznie i wykonywane na dużej mocy triki Marka.

W kolejnej rundzie Marek pokonał Victora, co wywołało wiele dyskusji i komentarzy wśród obserwujących ten pojedynek zawodników. Victor bezbłędnie wykonał 12 różnych i trudnych ewolucji, a Markowi udało się wylądować jedynie 5. Sędziowie, oceniający według nowego regulaminu 5 najlepszych trików, zwycięstwo przyznali ostatecznie Markowi Rowińskiemu.

W walce o 3. miejsce Marek Rowiński musiał uznać wyższość Wojtka Issela, któremu po raz pierwszy udało się zwyciężyć. W pojedynku o 2. lokatę Denis Żurik po bardzo wyrównanym boju pokonał Krzysztofa Issela, a w finałowym pojedynku musiał ponownie uznać wyższość Posito Martineza.

Drugi dzień zawodów rozpoczęli zawodnicy w konkurencji Race, w której rozegrano osiem wyścigów. Ponownie o pierwsze miejsca walczyli Maks Żakowski i Błażej Ożóg. Sześciokrotnie zwyciężał Maks, raz Błażej, a ostatni wyścig, co warto odnotować, Agnieszka Grzymska. To pierwsze zwycięstwo kobiety w rywalizacji z mężczyznami. Trzecie miejsce przypadało Tomkowi Janiakowi, który jednocześnie zwyciężył w kategorii Masters.

Podczas tej edycji zawodów po raz pierwszy w Polsce udało się rozegrać dwa wyścigi Race w konkurencji "Foilboarding". Historycznym zwycięzcą pierwszego wyścigu został Tomasz Janiak, a klasyfikację po obu wyścigach zwyciężył Łukasz Ceran przed Markiem Rowińskim i Tomkiem Janiakiem.

Po zakończeniu tej konkurencji dzięki sprzyjającym wiatrom udało się rozegrać dodatkową konkurencję "Big air best trick", w której 70% oceny stanowiła wysokość wykonanego triku, a 30% trudność techniczna. Trikiem "kung fu sbend pass" zwyciężył Posito Martinez.

Wśród Młodzików ponownie zwyciężył Krzysztof Issel, przed Denisem Żurikiem i Wojtkiem Andrzejewskim.

Następne zawody odbędą się w dniach 10-13 lipca w Łebie. Więcej informacji o kitesurfingowym cyklu Ford Kite Cup, którego patronem medialnym jest magazyn Men's Health, na stronie www.fordcup.pl oraz na oficjalnych profilach zawodów:
Facebook: facebook.com/fordkitecup
Google+: /bit.ly/1gDMJUu
Twitter: twitter.com/FordKiteCup

Wyniki II etapu Pucharu Polski Ford Kite Cup

Konkurencja Freestyle:

Mężczyźni

1. Posito Martinez ( Dominikana)
2. Denis Żurik
3. Wojtek Issel

Kobiety

1. Karolina Winkowska
2. Natalia Grabowska
3. Agne Simanskyte (Litwa)

Młodzicy

1. Krzysztof Issel
2. Denis Żurik
3. Wojtek Andrzejewski

Masters

1. Dariusz Ziomek
2. Filip Nazar
3. Michał Olbrychski

Konkurencja Race:

Mężczyźni

1. Maks Żakowski
2. Błażej Ożóg
3.Tomasz Janiak

Kobiety

1. Agnieszka Grzymska
2. Karolina Winkowska
2. Agne Simanskyte
2. Natalia Grabowska

Masters:

1. Tomasz Janiak
2. Adam Szymański
3. Marek Rowiński Sr.

Race Foilboarding

1. Łukasz Ceran
2. Marek Rowiński Sr.
3. Tomasz Janiak

MH

REKLAMA