Wygraj bilety na koncert Pat Metheny Trio!

Pat Metheny, światowej sławy gitarzysta jazzowy, już w najbliższą niedzielę wystąpi we Wrocławiu. Amerykanin będzie gwiazdą jesiennej edycji Ethno Jazz Festival 2011. Men's Health ma dla Was aż 3 podwójne wejściówki na to wielkie artystyczne wydarzenie!
Ethno Jazz Festival
fot. materiały organizatora

Pochodzący z rodziny o dużych muzycznych tradycjach 57-letni Pat Metheny już od blisko 40 lat czaruje swoją grą publiczność na całym świecie. Zaczynał jako ośmiolatek od gry na trąbce, ale już cztery lata później wybrał gitarę. Wkrótce rozpoczął regularną współpracę z najlepszymi zespołami jazzowymi w rodzinnym stanie Kansas, zdobywając cenne doświadczenie w niezwykle młodym wieku. Profesjonalny debiut na międzynarodowej scenie jazzowej zaliczył jeszcze zanim osiągnął pełnoletność, w 1974 roku.

Pat Metheny swoją technikę doskonalił na uniwersytecie w Miami oraz w słynnym Berklee College of Music w Bostonie. Tam właśnie na zdolności studenta zwrócił uwagę wykładowca oraz wibrafonista Gary Burton, który zaproponował Metheny'emu współpracę. W zespole Gary'ego Burtona Metheny spędził trzy lata, przejawiając charakterystyczny styl będący mieszanką swobodnej artykulacji oraz zaawansowanej rytmicznej i harmonicznej wrażliwości. Ten sposób improwizacji był z założenia nowatorski, jednak głęboko zakorzeniony w tradycji jazzowej.

Wraz z wydaniem pierwszego albumu " Bright Size Life" w 1975 roku, Pat Metheny odkrył na nowo brzmienie tradycyjnej gitary jazzowej dla nowego pokolenia muzyków. Przez całą karierę artysta pracował nad udoskonalaniem improwizacyjnego i dźwiękowego potencjału tego instrumentu.

W dorobku artysty znajdują się kompozycje na gitary solo, małe zespoły, instrumenty elektryczne i akustyczne, duże orkiestry, jak również utwory baletowe. O wszechstronności Methenego świadczyć może współpraca jaką nawiązał z największymi gwiazdami, takimi jak: Herbie Hancock, David Bowie, Jim Hall, Steve Reich, Ornette Coleman, Milton Nascimento.

Pat Metheny jest nie tylko znakomitym muzykiem, ale również aktywnie działa na polu akademickim. W wieku 18 lat został najmłodszym nauczycielem muzyki na uniwersytecie w Miami, a rok później na amerykańskiej wyższej uczelni muzycznej - Berklee College of Music, gdzie w roku 1996 otrzymał tytuł doktora. Co więcej, Pat Metheny prowadzi liczne warsztaty muzyczne na całym świecie od Dutch Royal Conservatory do Thelonius Monk Institute of Jazz i sal wykładowych Azji i Południowej Ameryki. Jest też prawdziwym muzycznym pionierem w dziedzinie muzyki elektronicznej i jednym z pierwszych muzyków jazzowych, który potraktował syntezator jako poważny instrument muzyczny.

Lista nagród, którymi wyróżnili go krytycy, dziennikarze i publiczność, jest bardzo długa. Wygrał niezliczone ankiety na Najlepszego Gitarzystę Jazzowego i zdobył Złote Płyty za "(Still Life) Talking", "Letter from Home" i "Secret Story". Wielokrotnie otrzymywał także nagrody Grammy w różnych kategoriach muzycznych, w tym za Najlepszą Rockową Instrumentację, Najlepsze Współczesne Nagrania Jazzowe, Najlepsze Jazzowe Solo Instrumentalne i Najlepszą Kompozycję Instrumentalną. Jego Pat Metheny Group zdobyła bezprecedensowo siedem Grammy za siedem kolejnych albumów.

Metheny większość swojego życia spędza w podróży, dając średnio 120-240 koncertów rocznie od 1974 roku. Nadal jest najjaśniejszą gwiazdą jazzowej społeczności, poświęcając czas zarówno na swoje własne projekty, rozpoczynających swoje kariery artystów, jak i weteranów, pomagając im zarówno dotrzeć do szerszej publiczności, jak też zrealizować ich własne artystyczne wizje.

Wygraj podwójną wejściówkę!

Pat Metheny Trio, w którym liderowi zespołu towarzyszą znakomici muzycy - kontrabasista Larry Grenadier oraz perkusista Bill Stewart, zagra w Polsce cztery koncerty: 5 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, 6 listopada we wrocławskiej Hali Orbita, 8 listopada w poznańskiej Arenie oraz 9 listopada w warszawskiej Sali Kongresowej.

Na wrocławski koncert mamy dla Was aż 3 darmowe podwójne wejściówki - możecie wygrać je w konkursie, który w piątek i sobotę przeprowadzimy na profilu Men's Health na Facebooku. Jego zasady są proste:

1. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dodanie profilu Men's Health na Facebooku do swoich ulubionych (kliknięcie przycisku "Lubi to!" na naszym profilu) i wypełnienie formularza konkursowego, do którego link jest widoczny w lewej kolumnie.

2. Laureatów konkursu wybierzemy spośród osób, które prawidłowo odpowiedzą na 2 proste pytania konkursowe i udzielą najciekawszych (w szerokim tego słowa znaczeniu) odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie one powinny pójść na ten koncert.

3. Każdy z trzech zwycięzców otrzyma jedną darmową dwuosobową wejściówkę na koncert Pata Metheny'ego we wrocławskiej Orbicie w dniu 6 listopada, przy czym jedna osoba może wygrać tylko jedną wejściówkę.

4. W konkursie nie mogą uczestniczyć pracownicy Motor Presse Polska sp. z o.o., pracownicy firm organizujących koncert oraz członkowie ich rodzin.

Więcej o wrocławskim koncercie Pat Metheny Trio dowiesz się na stronach Ethno Jazz Festival oraz wRock Fest. Bilety można kupić w serwisach Ticketpro i Eventim oraz w salonach Empik i sklepach Media Markt w całej Polsce.

Zapraszamy do zabawy i życzymy powodzenia (oraz wspaniałego koncertu)!

MH

Zobacz również:
REKLAMA