Widowiskowy finał Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup 2015

W dniach 14-15 sierpnia rozegrano w Jastarni finał Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski Ford Kite Cup. Ten sezon był wyjątkowy ze względu na wspaniałą pogodę, świetne warunki wiatrowe oraz dużą frekwencję zawodników – tegoroczna edycja Ford Kite Cup była jedną z najbardziej udanych w 10-letniej historii pucharu.

Ford Kite Cup 2015 fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

W kategorii Freeestyle Juniorów po pasjonującej walce zwyciężył Denis Żurik, wykonując czysto triki: "315", "bj3", "low mobe", "front blind". Finałowym rywalem Denisa był Wiktor Kun, który w półfinale pokonał faworyta tej kategorii Krzysztofa Issela. Ostatecznie Krzysztof musiał zadowolić się trzecim miejscem wywalczonym w bezpośrednim pojedynku z Wojtkiem Andrzejewskim. 

W kategorii Masters zwyciężył Czech Marek Zach, a kolejne miejsca na podium zajęli Łukasz Ceran i Dariusz Ziomek. Zawodniczki i zawodnicy we wszystkich kategoriach zaprezentowali znakomity i, co bardzo cieszy, dużo wyższy poziom niż w roku ubiegłym.

Kolejną z rozegranych konkurencji były Mistrzostwa Polski w kategorii Formuła Kite. W tej konkurencji udało się rozegrać 8 pasjonujących wyścigów przy wietrze od 7 do 17 węzłów. W pierwszych czterech wyścigach, rozgrywanych przy nieco słabszym wietrze, bezapelacyjnie dominował brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Świata Błażej Ożóg, Dzięki nienagannej technice i taktyce żeglowania w każdym wyścigu powiększał przewagę nad swoim najgroźniejszym rywalem Maksem Żakowskim oraz resztą stawki.

W następnych wyścigach Maksowi zaczął sprzyjać wiejący mocniej wiatr, co pozwoliło mu odrobić straty. O zwycięstwie w całych zawodach zdecydował ostatni wyścig. Od startu do mety zawodnicy płynęli bardzo blisko siebie walcząc o każdy metr i często ryzykując taktycznie, aby zyskać przewagę i wyprzedzić rywala. Walka toczyła się na każdej boi od startu do mety, ale ostatecznie różnicą zaledwie kilku metrów zwyciężył Maks Żakowski. Tym zwycięstwem zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski i triumf w klasyfikacji Pucharu Polski. Trzecie miejsce zajął zawodnik z Litwy Victoras Seputa, a czwarte robiący stałe postępy Tomasz Lenckowski.

Wśród młodzików zwyciężył Tomasz Lenckowski przed Tomaszem Glazikiem i Michałem Ruszukiem. W kategorii Kobiet bezapelacyjnie zwyciężyła Agnieszka Grzymska przed Adrianą Adam i ex aequo Magdaleną i Marią Łuczak. Kategorię Masters wygrał Victoras Seputa przed Markiem Rowińskim i Adamem Szymańskim.

REKLAMA

REKLAMA

Ford Kite Cup 2015 fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Po raz pierwszy w programie zawodów znalazła się konkurencja Twin Tip Racing, do której zgłosiło się ponad 40 zawodników. W tej konkurencji rozegrane zostały 4 wyścigi przy wietrze 12-16 węzłów. W trzech wyścigach wygrał Bartek Kulczyński i to on został zwycięzcą tej kategorii. Drugie miejsce wywalczył Kuba Kompała, a trzecie Tomasz Glazik.

Wśród kobiet zwyciężczynią tej kategorii została Maria Woźniak a kolejne stopnie podium zajęły Magdalena Łuczak i Adriana Adam.

Dwa dni przepełnione adrenaliną i emocjonującą rywalizacją w tak wielu konkurencjach i kategoriach, zakończyły jubileuszowy sezon Pucharu Polski Ford Kite Cup 2015.

Pula nagród w całym cyklu zawodów wyniosła 110 000 zł. Nagrody ufundował sponsor główny, firma motoryzacyjna Ford, a także: North Kiteboarding i Ion – wiodący producenci sprzętu kitesurfingowego, Aztorin - dystrybutor nowoczesnych, wodoodpornych zegarków, GoPro – producent kamer sportowych oraz firma Evokaii – surferska marka odzieżowa. Energii do sportowej walki dodawał Red Bull.

Więcej informacji oraz lista wszystkich zwycięzców na stronie: www.fordcup.pl oraz na Facebooku organizatora.

źródło: materiały prasowe

REKLAMA