Tydzień Urologii: przegląd to męska rzecz

Choroby prostaty i problem przedwczesnego wytrysku - to tematy przewodnie rozpoczynającego się już jutro Tygodnia Urologii. "Chcemy tą akcją przekonać mężczyzn, że badania u urologa są konieczne i nie ma w tym nic wstydliwego czy bolesnego" - mówią organizatorzy.

Tydzień Urologii
fot. Tydzień Urologii

Tydzień Urologii, który w tym roku odbędzie się w dniach 22-26 września, to akcja organizowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Od kilku lat do akcji dołącza również Polskie Towarzystwo Urologiczne.

W tym roku głównymi tematami poruszanymi podczas trwania akcji będą choroby gruczołu krokowego ze szczególnym uwzględnieniem raka gruczołu krokowego oraz przedwczesny wytrysk.

Celem akcji jest profilaktyka i wczesna diagnostyka chorób gruczołu krokowego oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem przedwczesnego wytrysku. "Zależy nam na przekonaniu męż­czyzn w każdym wieku, że badania u urologa nawet przy braku objawów ze strony narządów układu moczowo-płciowego są konieczne oraz, że istnieje konieczność wytworzenie u mężczyzn nawyku okresowych badań profilaktycznych" - deklarują organizatorzy.

"Chcielibyśmy, by mężczyźni dzięki tej akcji zrozumieli, że tak jak ich samochód wymaga corocznego przeglądu, tak samo oni muszą dbać o swój »przegląd« gruczołu krokowego i nie ma w tym niczego ani wstydliwego, ani bolesnego" - podkreśla prof. Zbigniew Wolski, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

W ramach akcji Tydzień Urologii na stronie internetowej tydzienurologii.pl został przygotowany specjalny serwis informacyjno-edukacyjny dla pacjentów. Na stronie znajdują się informacje dotyczące cho­rób gruczołu krokowego, w tym raka gruczołu krokowego, czynników ryzyka, przedwczesnego wytrysku, przebiegu wizyty u urologa oraz wiele innych cennych informacji.

Wraz z rozpoczęciem Tygodnia Urologii w całej Polsce startuje akcja społeczna, umożliwiająca wykonanie bezpłatnych badań profilaktycznych gruczołu krokowego, która będzie trwała do końca października. Kolejna już edycja bezpłatnych badań urologicznych w tym roku odbywa się pod hasłem "Przegląd to męska rzecz". W ubiegłych latach, dzięki zaangażowaniu lekarzy urologów z całej Polski, w ramach akcji udało się bezpłatnie przebadać ponad 4000 pacjentów.

Więcej informacji oraz szczegóły dotyczące lokalizacji, w których odbędą się badania, można znaleźć na stronie tydzienurologii.pl oraz w materiałach promocyjnych dystrybuowanych w wybranych przychodniach na terenie Polski.

Partnerem głównym Tygodnia Urologii jest firma Berlin-Chemie/Menarini sp. z o.o. Patroni medialni akcji to portal Medonet, senior.pl oraz magazyn Men’s Health.

MH

Zobacz również:
REKLAMA