Sterydy anaboliczne niszczą nerki - potwierdzają badania

Sterydy anaboliczne pomagają w nabieraniu masy mięśniowej i siły, ale mogą też poważnie i nieodwracalnie uszkadzać nerki - ostrzegają naukowcy z Columbia University Medical Center po przebadaniu kulturystów stosujących nielegalny doping.

Sterydy anaboliczne pomagają w nabieraniu masy mięśniowej i siły, ale jednocześnie mogą poważnie i nieodwracalnie uszkadzać nerki - ostrzegają naukowcy z Columbia University Medical Center po badaniu z udziałem kulturystów stosujących nielegalny doping.

Dr Leal Herlitz wspólnie z kolegami z Columbia University przeprowadziła badania z udziałem 10 kulturystów, którzy stosowali steroidy przez wiele lat i mieli problemu z nerkami, objawiąjące się m.in. obecnością białka w moczu. Odkryła, że u dziewięciu z nich na nerkach powstały zbliznowacenia, świadczące o tzw. ogniskowym segmentowym stwardnieniu kłębuszków nerkowych.

Jak wyjaśnia dr Herlitz, dochodzi do tego, kiedy nerki są nadmiernie obciążone. Badacze sądzą, że ta nadmierna praca nerek polegała na konieczności filtrowania większej ilości krwi od momentu, kiedy u badanych kulturystów nastąpił szybki i znaczny przyrost masy mięśniowej człowieka. To schorzenie obserwowane jest często u osób chorobliwie otyłych, ale w przypadku dziewiątki mężczyzn nerek okazały się być w wyraźnie gorszym stanie.

Zdaniem zespołu badawczego przyczyną nadmiernego obciążenia nerek był także bezpośredni toksyczny wpływ sterydów na te narządy.

Kiedy kulturyści przestali używać sterydów anabolicznych, stan ich nerek poprawił się, z wyjątkiem jednego uczestnika badania, którego niewydolność nerek była już tak zaawansowana, że przestały funkcjonować i mężczyzna zmuszony był poddawać się dializom. Jeden z kulturystów po pewnym czasie zaczął jednak ponownie stosować zakazane środki dopingujące. Na efekty nie trzeba było długo czekać - wszystkie jego problemy z nerkami powróciły z jeszcze większym nasileniem niż poprzednio.

MH

Wróć do Newsroomu

Zobacz również:
REKLAMA