[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Sterydy anaboliczne niszczą nerki - potwierdzają badania

Sterydy anaboliczne pomagają w nabieraniu masy mięśniowej i siły, ale mogą też poważnie i nieodwracalnie uszkadzać nerki - ostrzegają naukowcy z Columbia University Medical Center po przebadaniu kulturystów stosujących nielegalny doping.

Sterydy anaboliczne pomagają w nabieraniu masy mięśniowej i siły, ale jednocześnie mogą poważnie i nieodwracalnie uszkadzać nerki - ostrzegają naukowcy z Columbia University Medical Center po badaniu z udziałem kulturystów stosujących nielegalny doping.

Dr Leal Herlitz wspólnie z kolegami z Columbia University przeprowadziła badania z udziałem 10 kulturystów, którzy stosowali steroidy przez wiele lat i mieli problemu z nerkami, objawiąjące się m.in. obecnością białka w moczu. Odkryła, że u dziewięciu z nich na nerkach powstały zbliznowacenia, świadczące o tzw. ogniskowym segmentowym stwardnieniu kłębuszków nerkowych.

REKLAMA

Jak wyjaśnia dr Herlitz, dochodzi do tego, kiedy nerki są nadmiernie obciążone. Badacze sądzą, że ta nadmierna praca nerek polegała na konieczności filtrowania większej ilości krwi od momentu, kiedy u badanych kulturystów nastąpił szybki i znaczny przyrost masy mięśniowej człowieka. To schorzenie obserwowane jest często u osób chorobliwie otyłych, ale w przypadku dziewiątki mężczyzn nerek okazały się być w wyraźnie gorszym stanie.

Zdaniem zespołu badawczego przyczyną nadmiernego obciążenia nerek był także bezpośredni toksyczny wpływ sterydów na te narządy.

Kiedy kulturyści przestali używać sterydów anabolicznych, stan ich nerek poprawił się, z wyjątkiem jednego uczestnika badania, którego niewydolność nerek była już tak zaawansowana, że przestały funkcjonować i mężczyzna zmuszony był poddawać się dializom. Jeden z kulturystów po pewnym czasie zaczął jednak ponownie stosować zakazane środki dopingujące. Na efekty nie trzeba było długo czekać - wszystkie jego problemy z nerkami powróciły z jeszcze większym nasileniem niż poprzednio.

MH

Wróć do Newsroomu

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij