Skoda poleca: Nowy Rok w rytmie walca

Noworoczne spektakle Strauss Festival Orchestra powoli wpisują się w nową, polską tradycję. Słynni filharmonicy z Wiednia wraz ze Strauss Festival Ballet Ensemble znów przyjadą do Polski i zagrają w 10 miastach.

Skoda
fot. Skoda

Noworoczna tradycja

REKLAMA

Noworoczne koncerty wiedeńskie to wieloletnia tradycja. Organizowane w oszałamiającej Złotej Sali Musikverein transmitowane są do 70 krajów, gdzie docierają do około 50 mln słuchaczy. Strauss Festival Orchestra, mylona często z filharmonikami z Wiednia, to muzycy z różnych stron świata, którzy co roku objeżdżają Europę, prezentując "Wielki Koncert Galowy" Johana Straussa. W ich programie odnajdziemy symfoniczne, wiedeńskie klasyki: "Walca cesarskiego", "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" czy "Nad modrym Dunajem".

Wieloletnia tradycja nakazywała grać utwory Straussa właśnie w karnawale, dlatego koncerty słynnych wiedeńskich filharmoników, jak i coraz bardziej popularne spektakle Strauss Festival Orchestra grane są na początku roku. W styczniu 2014 roku walce, czardasze i polki usłyszymy w 10 polskich miastach: 9 stycznia w Rzeszowie, później w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie, Zielonej Górze, Łodzi, Warszawie i 21 stycznia w Kielcach.

Ballet Ensemble

Tancerze prezentują choreografię i stroje nawiązujące do oryginalnych wykonań, którymi swoje oczy cieszyli cesarz Franciszek Józef i cesarzowa Elżbieta "Sissi". Dzięki nim będziemy mogli sobie wyobrazić, jak słynne koncerty rozbrzmiewały i wyglądały w przeszłości. Muzycy grali w najbardziej renomowanych europejskich salach koncertowych: w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Rzymie, Mediolanie, Oslo, Helsinkach, Lizbonie, Barcelonie czy Madrycie. Zostali także zaproszeni do jednej z najważniejszych sal koncertowych świata: Musikverein w Wiedniu. Spektakl, który jest połączeniem muzyki i sztuki baletowej, zgromadził w sumie ponad czteromilionową widownię. Na przełomie roku znów dołączą do niej polscy melomani.

Nad modrym Dunajem

Koncert Galowy to projekt, który angażuje setki osób w wielu krajach. Na scenie współpracują muzycy i tancerze z renomowanych zespołów z całej Europy. A cel jest jeden i zawsze ten sam:  nie zapominać o muzyce Straussa i bawić się w jej rytmie, ciesząc oko barwnymi strojami i choreografiami.

"Nad modrym Dunajem" - ten słynny i rozpoznawalny przez wszystkich walc to obowiązkowy punkt programu. Oczywiście nie zbraknie i "Marsza Radetzkiego", granego zwykle na koniec przedstawienia, i walców. Słynne kompozycje rodziny Straussów - jak uwertury do operetek "Baron cygański" i "Zemsta nietoperza" - przeniosą polskich widzów do roztańczonego Wiednia. Na scenie znajdzie się ponad 100-osobowy zespół muzyków, który zagra pod batutą Aleksieja Shakury.

Wiesz, co dobre

A jeśli do tej pory nie wiedziałeś, to teraz się przekonasz.

Skoda
fot. Skoda

Walter Isaackson: Steve Jobs (audiobook). Tego człowieka przedstawiać nie trzeba, a ta historia o nim powstała na bazie 40 rozmów z samym Jobsem oraz z jego rodziną, przyjaciółmi i wrogami.

Skoda
fot. Skoda

Mo Yan: Bum! (książka). To powieść nagrodzonego Noblem chińskiego pisarza, często porównywanego do Witolda Gombrowicza. Tym razem to historia traumatycznego dzieciństwa głównego bohatera - Luo Xiaotonga. Czasem zabawna, czasem przerażająca i okrutna.

Skoda
fot. Skoda

Robbie Williams - "Swings Both Ways" (muzyka). Na tej płycie towarzyszą Williamsowi m.in. Michael Buble i Kelly Clarkson. Na płycie znajduje się 13 utworów skomponowanych przez Williamsa i Guya Chambersa - współautora takich hitów, jak "Angels" czy "Milenium".

Škoda "Wiesz, co dobre!"

Program "Wiesz, co dobre!" stworzyliśmy  z myślą o ludziach z pasją. Wspieramy i rekomendujemy w nim najbardziej interesujące projekty artystyczne, podpowiadamy miejsca, które warto zobaczyć, i wskazujemy najciekawsze wydarzenia ze świata rozrywki. Łączymy twórców i pasjonatów, znawców i amatorów: wszystkich tych, którzy wiedzą, co dobre.

www.wieszcodobre.pl

S

 

REKLAMA