Skoda poleca: Kino drogi

Czym jest dla Ciebie droga? Takie pytanie postawili organizatorzy konkursu, który po raz pierwszy odbywa się w ramach Festiwalu "Transatlantyk" w Poznaniu. Interpretacja tematu i konwencja filmu zależą wyłącznie od reżysera. Najważniejsze są poruszenie i emocje, które zapiszą się na dłużej w głowach widzów.

Cokolwiek robisz, wybierasz się w swego rodzaju podróż. Czasem jest to droga w nieznane dotąd zakątki świata. Czasem ta droga prowadzi od pewnego postanowienia, do jego osiągnięcia lub porażki. Niekiedy to kawałek życia, który z kimś dzielisz.

REKLAMA

Podziel się swoimi przeżyciami związanymi z najważniejszą dla Ciebie drogą. "Pokaż nam swoją drogę" - w konkursie filmowym o takim tytule. Zwycięzca będzie promować nowy cykl Festiwalu "Transatlantyk. Kino drogi". Konkurs trwa do 1 lipca.

Festiwal "Transatlantyk" to najmłodsze dziecko laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka, który w wielu wywiadach przyznaje się do swojego wielkiego apetytu nie tylko na film i muzykę, ale na nowe wyzwania. "Transatlantyk" jest właśnie jednym z ostatnich wyzwań twórcy muzyki do oscarowego "Marzyciela".

To - jak mówi w wywiadach Jan A.P. Kaczmarek - festiwal idei, gdzie ludzie związani z filmem i muzyką spotykają się po to, by podjąć dyskusję, wymienić refleksje i doświadczenia kina europejskiego oraz amerykańskiego. To miejsce, gdzie - jak podkreśla Kaczmarek - nie spotykają sie celebryci, ale prawdziwi twórcy, ludzie, którzy chcą coś zrobić i mają na to pomysł. Twórcy mocno doświadczeni oraz Ci, którzy dopiero wchodzą w artystyczny świat.

Pierwszy "Transatlantyk" odbył się dwa lata temu w Poznaniu. Każdy kolejny ma miejsce również w tym mieście, w którym dorastał i uczył się wybitny polski muzyk. Festiwal to nie tylko filmy, ale również warsztaty aktorskie, scenograficzne,  wykłady i seminaria z kompozycji muzyki filmowej, spotkania z aktorami, reżyserami i operatorami - słowem wszystkimi ludźmi, których życiową pasją jest robienie filmów.

Tydzień z filmem i muzyką

W tym roku Festiwal "Transatlantyk" trwać będzie od  2 do 9 sierpnia. Na zaproszenie Jana A.P. Kaczmarka Yoko Ono i Thurston Moore po raz pierwszy zagrają koncert w Polsce. Będzie to część obchodów jubileuszu 80. urodzin artystki. Program tegorocznego "Transatlantyku" to m.in.: kino plenerowe, kino kulinarne, kino dla dzieci, a nawet kino rowerowe.

Po raz pierwszy odbędzie się też pokaz filmów drogi. Będzie można zobaczyć tak kultowe obrazy, jak "Pojedynek na szosie" Stevena Spielberga z 1971 roku czy "Gran Torino" Clinta Eastwooda z 2007 roku. W nawiązaniu do tego cyklu ruszył konkurs "Pokaż nam swoją drogę". Zadaniem uczestników jest stworzenie filmu, który odpowie na pytanie: "Czym jest dla Ciebie droga"?. Najlepsze filmy będą zapowiadać i promować cykl "Kino drogi" i będą wyświet- lane podczas trwania całego Festiwalu.

Na zwycięzcę konkursu czeka wyjazd na dowolny festiwal filmowy w Europie! Škoda, patron tego wydarzenia, zapewni bilety, samochód oraz paliwo. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 lipca 2013 roku, należy się więc pospieszyć. Zajrzyj na wieszcodobre.pl/transatlantyk.

Wiesz, co dobre...

A jeśli do tej pory nie wiedziałeś, to się teraz przekonasz:

Philip K. Dick: Blade Runner (audiobook). To na podstawie tej książki Ridley Scott nakręcił "Łowcę androidów". Wersję do słuchania czytają wybitni polscy aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz i Andrzej Chyra.

Gombrowicz: Kronos (książka). Od dawna mówi się, że wydanie tej książki to wydarzenie literackie XXI wieku. Prywatne, intymne i nierzadko szokujące zapiski Witolda Gombrowicza trafiają do szerokiej publiczności. Czy po tej lekturze inaczej będziemy interpretować np. "Pornografię"?

Myslovitz: 1.577 (płyta). 10 utworów grupy Myslovitz, zapisanych na 10. studyjnym albumie zespołu i pierwszym z nowym wokalistą - Michałem Kowalonkiem. Co oznacza enigmatyczny tytuł najnowszego albumu? Czy to kolejne nawiązanie do filmu? Musimy czekać albo sami szukać, bo członkowie zespołu milczą...

 

Škoda "Wiesz, co dobre!"

Program "Wiesz, co dobre!" stworzyliśmy  z myślą o ludziach z pasją. Wspieramy i rekomendujemy w nim najbardziej interesujące projekty artystyczne, podpowiadamy miejsca, które warto zobaczyć, i wskazujemy najciekawsze wydarzenia ze świata rozrywki. Łączymy twórców i pasjonatów, znawców i amatorów: wszystkich tych, którzy wiedzą, co dobre.

www.wieszcodobre.pl

S

REKLAMA