Skoda poleca: Fenomen xx

Polska publiczność pokochała The xx. Za anielsko brzmiące wokale i rockowe, ostrzejsze rytmy. Podczas ostatniego Open'era nieraz dała temu wyraz, śpiewając teksty piosenek z zespołem. Kto nie był, niech nie żałuje, tylko wybierze się na warszawski Torwar 14 maja, gdzie brytyjscy muzycy kolejny raz zagrają dla polskiej publiczności.

Z archiwum xx

REKLAMA

Są młodzi, grają krótko, ekspresowo wydali dwa albumy, a plan międzynarodowej trasy koncertowej pokazuje wyraźnie, że The xx to muzycy mocno zapracowani. A to dowodzi tylko jednego: robią dobrą muzykę, która jest dobrze przyjmowana (patrz Open'er 2012), realizują pasję i zapewniają niezły fun swoim fanom dosłownie na całym świecie.

Tegorocznej trasy koncertowej mógłby im pozazdrościć niejeden rockowy wyga: od kwietnia do września zagrają 36 koncertów. Będą m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Norwegii, Włoszech i 14 maja zagrają kolejny raz w Polsce, tym razem na warszawskim Torwarze.

The xx to grupa, która powstała zaledwie 5 lat temu. Po roku od założenia wydali swój debiutancki album "xx”, który przyniósł im popularność na całym świecie. Po dwóch latach grania na scenie The xx dostał nagrodę Mercury Prize, którą honoruje się najlepsze albumy w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

The xx to założycielka grupy Romy Madley Croft (wokal), Oliver Sim ( wokal i bas) i Jamie Smith ( beaty i sample). Baria Qureshi, która grała na klawiszach, opuściła zespół w 2009 roku. Muzycy poznali się w 2005 roku w Elliot School w południowym Londynie. Zespół o nazwie The xx zawiązał się 3 lata później i w niemal niezmienionym składzie gra do tej pory.

W dźwiękach xx

...słychać - jak to określają fani i muzyczni eksperci - przede wszystkim „przydymiony” głos Romy, przeplatany od czasu do czasu męskim wokalem Olivera. Śpiew jest trochę szeptany i melancholijny, a w połączeniu z rockowym brzmieniem daje ciekawe muzyczne zestawienie. Niemal wszyscy recenzenci piszą o wykorzystaniu przez muzyków sampli niskich częstotliwości.

W czym rzecz? Najprościej mówiąc, w bardzo głębokim dźwiękowym dole. Fani tej muzyki wiedzą, że chodzi o miksowanie basowych dźwięków, balansowanie między nimi w poszukiwaniu jak najniższego, głębokiego brzmienia. Poruszające trzewia basy nadają mroczny i nostalgiczny charakter muzyce „exexów”. Taki jest zwłaszcza drugi album pt. „Coexist”.

W treści xx znajduje się to, czego szukamy w tekstach, niezależnie od tego, pod którą szerokością geograficzną i w jakim kręgu kulturowym żyjemy. The xx pisze i śpiewa po prostu o najważniejszej rzeczy  w życiu: o miłości.

Bilety na wiele koncertów w Europie są już wyprzedane. Polskim fanom życzymy, żeby mieli szansę zamówić wejściówki na koncert w Warszawie.

Wiesz co dobre?

A jeśli do tej pory nie wiedziałeś, to teraz się przekonasz:

Ryszard Ćwirlej: "Ręczna robota" (audiobook). To barwna i realistyczna historia kryminalna, która dzieje się w PRL. Z dzisiejszej perspektywy to świat absurdalny, zabawny, ale również świat silnych więzi międzyludzkich.

Haruki Murakami: "1Q84", cz. I-III (książka). Wątki kryminalne przeplatają się z miłosnymi, a życie spokojnego matematyka z życiem zawodowej morderczyni. Wszystko dzieje się w dwóch światach  i czasach: w roku 1984 i 1Q84, gdzie świecą dwa Księżyce  i żyją Little People.

Skoda Auto Muzyka: pobieraj i jedź. Ze skodaautomuzyka.pl możesz ściągać za darmo najlepsze utwory do samochodu, wybrane przez internautów. Zakończył się konkurs, w którym jury  w składzie m.in. W. Waglewski, M. Urbaniak i A. Smolik wybrało 10 najlepszych piosenek.

Škoda "Wiesz, co dobre!"

Program "Wiesz, co dobre!" stworzyliśmy  z myślą o ludziach z pasją. Wspieramy i rekomendujemy w nim najbardziej interesujące projekty artystyczne, podpowiadamy miejsca, które warto zobaczyć, i wskazujemy najciekawsze wydarzenia ze świata rozrywki. Łączymy twórców i pasjonatów, znawców i amatorów: wszystkich tych, którzy wiedzą, co dobre.

www.wieszcodobre.pl

S

REKLAMA