Skoda poleca: Eric Clapton w Polsce

Eric Clapton to legenda muzyki - kto nie zna kawałków "Tears in Heaven" czy "Wonderful Tonight", ten prawdopodobnie spędził życie w solidnej izolacji. Już wkrótce ten znakomity artysta ponownie odwiedzi Polskę.

Eric Clapton, gitarzysta wszechczasów, jest obecny na scenie od ponad 50 lat. Z dłuższymi lub krótszymi przerwami, z różnymi muzykami i kolejnymi pokoleniami fanów tego gitarowego brzmienia. Jest jednym z tych, którzy przetrwali odrealnione lata sześćdziesiąte jako ludzie i jako muzycy, bo ich geniusz muzyczny trwa od półwiecza.

REKLAMA

Gdy 5 lat temu grał w Gdyni, bisował dla publiczności w pięknej scenerii: przy zachodzie słońca, na tle dobijających do portu statków. Po koncercie najwierniejsi fani szukali zapisu tego wydarzenia w internecie. Znaleźli się jednak i tacy, którzy narzekali, że okoliczności były lepsze niż zaangażowanie muzyków. Prawdziwi wielbiciele gitary Claptona przyjdą na koncert bez względu na miejsce i formę artysty. Drugi koncert w Polsce - 7 czerwca w Łodzi.

"Layla"

Coś jest na rzeczy w powiedzeniu, że sukces rodzi się w bólu. Historia ponadczasowego hitu Erica Claptona jest tego żywym odzwierciedleniem. Gdy na początku lat sześćdziesiątych młody muzyk poznał czwórkę z Liverpoolu, szybko okazało się, że najbardziej mentalnie i muzycznie będzie mu po drodze z George'em Harrisonem. Niedługo potem, że jeszcze bardziej po drodze byłoby mu z ówczesną żoną Harrisona, Pattie Boyd Harrison. Dwudziestoparoletni Eric bez pamięci zakochał się w żonie przyjaciela. Początkowo odrzucony muzyk w niedługim czasie stworzył genialny utwór, który (choć przekroczył już czterdziestkę) jest znany kolejnym pokoleniom i grany we wszystkich stacjach radiowych bez względu na format.

"Tears in Heaven"

Ten kawałek wyrósł z bodaj największej tragedii gitarzysty - utraty syna. W 1991 roku jego czteroletnie dziecko wypadło z 53. piętra nowojorskiego hotelu.Piosenka porusza wszystkimi gitarowymi brzmieniami, a w tekście bezpośrednimi zwrotami do nieżyjącego dziecka. "Czy znałbyś moje imię, gdybym spotkał Cię w niebie? Muszę być silny i iść dalej...".

Nie bez znaczenia jest fakt, że utwór współtworzył w warstwie tekstowej Will Jenings – ten sam, który napisał inny wielki hit "My Heart Will Go On" w wykonaniu Celine Dion do kultowego filmu "Titanic". "Tears in Heaven" uznano za najlepszą piosenkę roku, najlepsze nagranie i najlepsze męskie wykonanie, co dało Claptonowi trzy nagrody Grammy.

"Wonderful Tonight"

To kolejny etap historii miłosnej Erica i Pattie. Etap najbardziej szczęśliwy nie tylko z tego powodu, że Pattie zdecydowała się w końcu związać z Claptonem, a nawet za niego wyjść, ale również dlatego, że był to moment, gdy muzyk bezpowrotnie pożegnał się z heroiną. Niestety, z Pattie w niedługim czasie także: małżeństwo nie przetrwało. Ale zapis najlepszych jego momentów w utworze "Wonderfull Tonight" przetrwa niejedną muzyczną rewolucję.

7 czerwca w Atlas Arenie w Łodzi z Claptonem zagrają: Doyl Bramhall (gitara), Steve Jordan (perkusja), Chris Stainton (fortepian i instrumenty klawiszowe) i Willie Weeks (bas), a także nowi członkowie zespołu: Paul Carrack (organy) oraz Greg Leisz (elektryczna gitara hawajska). Wokalnie zespół wspierać będą Michelle John i Sharon White.

Wiesz, co dobre

A jeśli do tej pory nie wiedziałeś, to teraz się przekonasz.

Elżbieta Cherezińska - Korona śniegu i krwi (audiobook): Wieki średnie: walki o obszar państwa, ambicje książąt, ich pycha i intrygi, działalność trucicieli, porywaczy i zabójców. W powieści historia przenika się z magią.

Przewodnik dla zmotoryzowanych - Polska (książka): Tu znajdziesz ponad 40 weekendowych tras w Polsce, współrzędne GPS, adresy internetowe oraz najlepsze imprezy. Przewodnik to również porady dotyczące bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

Kult - Prosto (płyta): Najpierw pojawił się utwór "Układ zamknięty" – piosenka z fi lmu Ryszarda Bugajskiego o tym samym tytule. Najnowsza, 16. płyta Kultu pt. "Prosto" to zbiór utworów nagranych w studiach. Ostatnią studyjną płytą Kultu był album "Hurra!" z 2009 roku.

Škoda "Wiesz, co dobre!"

Program "Wiesz, co dobre!" stworzyliśmy  z myślą o ludziach z pasją. Wspieramy i rekomendujemy w nim najbardziej interesujące projekty artystyczne, podpowiadamy miejsca, które warto zobaczyć, i wskazujemy najciekawsze wydarzenia ze świata rozrywki. Łączymy twórców i pasjonatów, znawców i amatorów: wszystkich tych, którzy wiedzą, co dobre.

www.wieszcodobre.pl

S

REKLAMA