Skoda Autolab: samochód pod lupą

Wciskasz do dechy hamulec, uwalniają się poduszki powietrzne, ale auto wpada w poślizg i zaczyna dachować. Znasz ten ból? A może chcesz przećwiczyć i sprawdzić się w takiej sytuacji? Odwiedź koniecznie Skoda Autolab w Czeladzi.

Skoda Autolab Skoda
fot. Skoda

Pierwsze tak zaawansowane technicznie oraz mobilne centrum bezpieczeństwa ŠKODA AUTOLAB czynne będzie od 1 marca, przez 4 miesiące, w Czeladzi na Górnym Śląsku.

REKLAMA

Jak to działa? Kilka wyglądających jak igloo kopuł, rozłożonych na blisko 1000 metrach kwadratowych powierzchni. W każdej kilkadziesiąt urządzeń, testów i instalacji. Tak na pierwszy rzut oka wygląda Autolab - pierwsza w Polsce mobilna wystawa i jednocześnie motoryzacyjne laboratorium Škody.

Na placu przy Centrum Handlowym M1 w Czeladzi w specjalnych kopułach będzie można realnie - i co najważniejsze, bezpiecznie - sprawdzić się jako kierowca w różnych sytuacjach drogowych.

Każda kopuła to osobna strefa. W strefie bezpieczeństwa możesz przekonać się, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy samochód z wielką siłą obraca się o 360 stopni. Czy lądujesz głową na suficie, czy też pasy są w stanie utrzymać Cię w fotelu? Symulator dachowania to jeden z najcięższych sprzętów, które znalazły się w Autolabie - waży około 3 ton.

W tej strefie możesz również na własne oczy i z bliska zobaczyć, co zostaje z auta, które jedzie z prędkością miejską (około 50 km/h) i nagle zderzy się z innym, jadącym z tą samą prędkością samochodem. Zapewniamy: będziesz zszokowany!

Skoda AutolabSkoda
fot. Skoda

Tutaj znajdziesz również odpowiedź na pytanie, które wiele razy zadał sobie każdy kierowca: czy zimą lepiej prowadzić w puchowej kurtce, czy bezpieczniej ją zdjąć? I w końcu będziesz miał szansę nauczyć się prawidłowo ustawiać fotel. Myślisz, że przesadzamy? Gdy odwiedzisz wystawę, przekonasz się, jak bardzo Twoje bezpieczeństwo zależy od prawidłowego siedzenia.

Strefa eko to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, dla kogo liczy się ekonomiczna jazda. Proste wyliczenia dadzą Ci finansowy obraz Twojej jazdy. Dowiesz się, ile płacisz za stanie w korkach, a z drugiej strony ile kosztuje Cię jazda ze zbyt ciężką nogą na pedale gazu. Ale spokojnie, w tym miejscu zdobędziesz też wiedzę,  jak zaoszczędzić, wlewając do baku coraz to droższe paliwo.

Strefa technologiczna to prawdziwy popis nowinek. W przekroju zobaczysz, jak działa skrzynia biegów oraz różne innowacyjne rozwiązania stosowane w samochodach marki Škoda. Jest tu też kino, gdzie masz szanse obejrzeć filmy nt. jazdy w różnych warunkach. Seanse co kilka minut uczą, jak jeździć także poza granicami Polski.

Wystawa ŠKODA AUTOLAB czynna będzie codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od godz. 10.00 do 18.00. Na stronie www.skodaautolab.pl znajdziesz więcej szczegółów dotyczących tego projektu, można tam również wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest ŠKODA Citigo.

MH

REKLAMA