Przygoński „sprawdza się” nie tylko w rajdach

Odcinki specjalne, zmieniające się warunki pogodowe, trudności techniczne z maszyną to tzw. chleb powszedni kierowcy rajdowego. Jakub Przygoński, utytułowany kierowca rajdowy, wie o tym, jak mało kto. Sprawdza  się jednak nie tylko na wymagających i wyczerpujących wyścigach. W ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” zachęca również Polaków do sprawdzenia swojej wątroby.

Przygoński fot. materiały prasowe

Większość mężczyzn chętnie i bez przypominania im o tym dba o swoje samochody. Czy w przypadku badań profilaktycznych i wizyt w gabinecie lekarskim jest podobnie? Z przeprowadzonego przez agencję ISPOS w kwietniu 2022 r. badania „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby” wynika, że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22%[1]. Jakub Przygoński – ambasador kampanii „Prowadź się zdrowo” – przypomina mężczyznom o dbaniu o swoje zdrowie i wątrobę.

Lubię testować swoje możliwości i na trasie, i w życiu. Chociaż czasem po drodze natrafiam na trudne odcinki oraz nieprzewidziane awarie, jak na przykład kilka dni temu podczas rajdu, w którym uczestniczyłem, to pozostaję w grze. Sprawdzam też, czy mogę być narażony na choroby wątroby, która dla organizmu jest jak silnik dla samochodu. Pozwala mi bez przeszkód robić to, co kocham. Tymczasem okazuje się, że w Polsce mężczyźni żyją średnio o osiem lat krócej niż kobiety[2]. Jedną z przyczyn może być to, że często przykładają mniej wagi do dbania o zdrowie, w tym o swoją wątrobę. Pierwszym krokiem może być szybki test online i uzyskanie informacji, czy możemy być w grupie ryzyka niealkoholowego stłuszczenia wątroby – mówi Jakub Przygoński, kierowca rajdowy i ambasador kampanii „Prowadź się zdrowo”.

Kampania Sanofi „Prowadź się zdrowo” ma na celu podnoszenie świadomości na temat znaczenia konieczności dbania o zdrowie wśród mężczyzn po 40. roku życia. To właśnie ta grupa jest jedną z grup narażonych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), które nie daje żadnych wyraźnych objawów lub daje objawy charakterystyczne dla wielu innych chorób[3]. Osią kampanii jest platforma edukacyjna „Prowadź się zdrowo”, z kluczowym elementem – krótkim, intuicyjnym testem ryzyka stłuszczenia wątroby[4]: prowadzsiezdrowo.pl . Na platformie znajdują się również porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę. Ambasadorami akcji są kierowcy rajdowi: Kuba Przygoński, zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Cross Country 2018, oraz Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.


[1] Raport z 3. fali badania metodą CAPI realizowanego przez Ipsos Sp. z o. o: Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Realizacja 7-11.04.2022. Dane w posiadaniu firmy.

[2] Główny Urząd Statystyczny, Trwanie życia w 2021 r., Warszawa 2022. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2021-roku,2,16.html, data dostępu: 10.01.2022.

[3] Lewis J.R., Mohanty S.R., Nonalcoholic fatty liver disease: a review and update, “Digestive Diseases and Sciences” 2010, 55 (3), s. 560-78; Obika M., Noguchi H., Diagnosis and Evaluation of Nonalcoholic Fatty Liver Disease, “Journal of Diabetes Research” 2012, Article ID 145754.

[4] Test nie jest narzędziem diagnostycznym, ma charakter informacyjny.

Zobacz również:
WYBRANE DLA CIEBIE

PROMOCJE

150. rocznica powstania kultowych Levi’s 501

To, co zaczęło się w 1873 roku od patentu na miedziane nity do spodni roboczych, w ciągu ostatnich 150 lat stało się najbardziej ikonicznym i wpływowym elementem mody, jaki kiedykolwiek powstał. Jeansy 501® to podstawa każdego stylu - charakteryzuje się wolnością, łamie zasady, granice czasu i kultury.

PROMOCJE

Huawei FreeBuds 5i – nowa odsłona cenionych słuchawek bezprzewodowych

Huawei CBG Polska wprowadza do Polski najnowsze dokanałowe słuchawki bezprzewodowe – HUAWEI FreeBuds 5i. Ten model czerpie garściami ze swojego bardzo udanego poprzednika, jednocześnie oferując szereg zmian, na których skorzysta każdy ich użytkownik.

PROMOCJE

Aktywność fizyczna kluczem do wzmocnienia wydajności mózgu

Badania ASICS pokazują, że regularne ćwiczenia zwiększają możliwości ludzkiego mózgu. W przełomowym, globalnym eksperymencie wzięli udział zawodnicy z całego świata, którzy na co dzień uprawiają sporty „umysłowe”, jak e-sport, scrabble czy szachy. Podejmując aktywność fizyczną, wszyscy zauważyli radykalną poprawę funkcji poznawczych, samopoczucia i wydajności. Przełożyło się to korzystnie na wyniki uzyskiwane w docelowych dyscyplinach.

PROMOCJE

Starania o dziecko, czyli o wyzwaniach stojących przed przyszłymi rodzicami słów kilka

Mówi się, że to jeden z najpiękniejszych, choć jednocześnie niezwykle wymagających momentów w życiu. I trudno się z tym nie zgodzić. Gdy dowiadujemy się, że niebawem na świecie pojawi się nasze dziecko, zdarza nam się zupełnie stracić głowę…