Powrót w kosmos - OMEGA angażuje się w misję sprzątania satelitów

OMEGA połączyła siły z ClearSpace pragnąc wspierać jej flagowy projekt usunięcia niebezpiecznych odpadów z przestrzeni kosmicznej.

OMEGA sprząta satelity informacja prasowa OMEGA

Twórcy pierwszego zegarka noszonego na Księżycu powrócą w kosmos, tym razem w ramach przełomowej misji jego sprzątania. To ekscytujący nowy rozdział wyjątkowej historii, która rozpoczęła się już w 1965 roku, gdy model OMEGA Speedmaster został zakwalifikowany do ekwipunku wszystkich załogowych misji kosmicznych NASA.

REKLAMA

Wierna swojemu innowacyjnemu duchowi marka OMEGA współpracuje z ClearSpace pragnąc zrealizować pierwszą w dziejach misję przechwycenia i usunięcia z orbity ziemskiej niekontrolowanego satelity. To pierwszy etap długofalowego projektu, którego celem jest zagwarantowanie przystępnych i efektywnych usług usuwania kosmicznych odpadów.

Współcześnie tysiące satelitów okrąża Ziemię, a olbrzymi odsetek z nich jest „uszkodzony”. Takie niekontrolowane obiekty stanowią zagrożenie eksplozji lub kolizji z innymi satelitami. Kolejnym wielkim wyzwaniem człowieka jest utrzymywanie przestrzeni kosmicznej w czystości, aby zapewnić nasz zrównoważony rozwój w przyszłości. OMEGA jest niezwykle dumna mając swój udział w poszukiwaniach rozwiązania tego problemu.

Prezydent i Dyrektor Generalny OMEGA, Raynald Aeschlimann nazwał współpracę „kolejnym logicznym krokiem dla marki dumnej ze swojej historii eksploracji kosmosu i wysiłków na rzecz zachowania środowiska naturalnego Ziemi”, a także opisał inicjatywę ClearSpace, jako „jeden z najważniejszych i najbardziej inspirujących projektów od czasów misji Apollo.”

Nie jest to pierwszy i jedyny raz, gdy OMEGA wychodzi poza swoje zegarmistrzowskie ramy, aby zainspirować pozytywną zmianę. Współpraca OMEGI z Fundacją GoodPlanet oraz jej założycielem Yannem Arthusem-Bertrandem doprowadziła do powstania licznych, zmieniających spojrzenie światowej społeczności filmów dokumentalnych, a także wspólnych projektów mających na celu ochronę środowiska naturalnego pod szyldem „Time for the Planet”. OMEGA wspiera także Nekton, organizację badawczą non-profit, której celem jest ochrona światowych oceanów.

Oprócz pomocy w utrzymywaniu ziemi i morza w czystości, OMEGA odgrywa także swoją rolę w mapowaniu oceanicznego dna wspierając projekt 5 Deeps Expedition. To misja badawcza poszukiwacza rekordów, Victora Vescovo, której celem jest zbadanie największych głębin naszej planety.

Poprzez trwające partnerskie projekty, a także ogłoszone właśnie aktywne wsparcie dla ClearSpace, szwajcarska firma zegarmistrzowska potwierdza swoje zaangażowanie w zagwarantowanie bardziej zrównoważonej przyszłości i rozszerzanie naszego dobrego wpływu od morskich głębin, przez powierzchnię Ziemi, aż po zatłoczone zakątki kosmosu.

O ClearSpace

ClearSpace SA zajmuje się rozwojem technologii mającej na celu przechwycenie i usunięcie z orbity przestarzałych obiektów zagrażających operacjom kosmicznym. Spółka świadczy także orbitalne usługi, wspierając instytucje i komercyjnych operatorów w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju w przestrzeni kosmicznej. W 2020 roku ClearSpace zawarła z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt o wartości 86 mln €, na realizację pierwszej misji sprzątania kosmicznych odpadów w 2025 roku.

REKLAMA