Bezpieczne opalanie: oliwki chronią przed rakotwórczym działaniem słońca

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach środków, które skutecznie chroniłyby skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a w konsekwencji przed zachorowaniem na raka skóry. Tym razem nadzieje pokładają w drzewach oliwnych.

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach środków, które skutecznie chroniłyby skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a w konsekwencji przed zachorowaniem na raka skóry. Tym razem nadzieje pokładają w drzewach oliwnych.

O tym, że oliwa wytłaczana z oliwek jest bardzo zdrowa, piszemy w Men's Health niemal w każdym numerze. Być może badania, które przeprowadzili naukowcy z Japonii, spowodują jednak, że w naszej diecie pojawią się również liście z drzew oliwnych.

W listopadowym numerze magazynu "Journal of Nutrition" znalazł się opis badań przeprowadzonych pod kierunkiem Yoshiyuki Kimury i Maho Sumiyoshiego z Ehime University Graduate School of Medicine. Postanowili oni sprawdzić skuteczność liści oliwki oraz oleuropeiny, wyciągu z liści oliwki, w ochronie skóry przed groźnymi skutkami długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego typu B. Naukowcy już wcześniej odkryli bowiem, że oleuropeina nadaje liściom oliwnym wyjątkową odporność na działanie czynników atmosferycznych i Słońca, pozwalając im zachować soczystość i zielony kolor nawet długo po opadnięciu z drzew na ziemię.

Do swojego eksperymentu Kimura i Sumiyoshi wykorzystali myszy, które podzielili na 6 grup. Pierwsza z nich nie była wystawiana na działanie szkodliwego promieniowania, podczas gdy pozostałe pięć grup 3 razy w tygodniu przez 30 tygodni poddawano działaniu promieniowania UVB. Pierwsza z nich, grupa kontrolna, nie była w żaden sposób przed tym zabezpieczona. Myszom z dwóch kolejnych grup dawano do jedzenia liście oliwne, a gryzoniom z pozostałych dwóch podawano oleuropeinę.

Efekt? Po siedmiu miesiącach okazało się, że zarówno liście oliwne, jak i wyciąg z nich pozwoliły zahamować rozwój komórek rakowych i starzenie się skóry spowodowane promieniami UVB, sprawiając również, że skóra chronionych w ten sposób zwierząt pozostała bardziej elastyczna i jędrna.

"To pierwsze badanie, które pokazuje, że doustnie podawane liście oliwne i oleuropeina zachowują swoje właściwości ochronne" - mówią japońscy naukowcy, którzy zamierzają kontynuować swoje prace nad tym odkryciem.

MH

Wróć do Newsroomu

Zobacz również:
REKLAMA