Alkohol a ryzyko zachorowania na raka: naukowcy alarmują - ono wzrasta

Lekarze od dawna podejrzewali, że picie alkoholu przyspiesza rozwój nowotworów. Teraz badania przeprowadzone w Rush University Medical Center dostarczyły im dowodów potwierdzających tę tezę. Okazuje się, że pod wpływem alkoholu komórki rakowe stają się agresywne.

Lekarze od dawna podejrzewali, że picie alkoholu przyspiesza rozwój nowotworów. Teraz badania przeprowadzone w Rush University Medical Center dostarczyły im dowodów potwierdzających tę tezę. Okazuje się, że pod wpływem alkoholu komórki rakowe stają się agresywne.

REKLAMA

Wiemy już, w jaki sposób picie alkoholu powoduje zmiany w komórkach rakowych, które sprzyjają rozwojowi nowotworów - twierdzą naukowcy z tego ośrodka badawczego. Okazuje się jednak, że alkohol może także powodować mutacje w zdrowych komórkach prowadzące do powstawania raka.

Podczas badań, które zostały opisane w najnowszym numerze magazynu "Alcoholism: Clinical and Experimental Research", naukowcy odkryli, że alkohol stymuluje tzw. przemianę nabłonkowo-mezenchymalną, w wyniku której standardowe komórki rakowe zmieniają się w bardziej agresywne formy i szybko rozprzestrzeniają po całym ciele.

Naukowcy potraktowali komórki raka jelit i raka piersi alkoholem, a potem sprawdzali, czy pojawią się biochemiczne sygnały świadczące o przemianie nabłonkowo-mezenchymalnej. Zgodnie z ich przypuszczeniami, alkohol doprowadził do zmian w już istniejących komórkach nowotworowych. Test dowiódł także, że połączenia między nimi a sąsiadującymi komórkami zostały utracone, tak jak to się dzieje, kiedy nowotwory szykują się do migracji, czego następstwem są przerzuty.

"Nasze dane są pierwszymi, które pokazują, że alkohol pobudza pewne procesy wewnątrz komórek, w których dochodzi do tej krytycznej przemiany" - mówi dr Christopher Forsyth z Rush University Medical Center, który kierował badaniami.

Co gorsza, dr Forsyth i jego koledzy odkryli, że te same biomarkery zostały aktywowane w zdrowych komórkach jelit, które potraktowano alkohole, co zdaje się sugerować, że picie alkoholu może powodować powstawanie nowych komórek rakowych powodując wspomnianą wcześniej przemianę nabłonkowo-mezenchymalną.

Przemiana nabłonkowo-mezenchymalna to obecnie obszar bardzo intensywnych badań. Wiele zakrojonych na dużą skalę badań laboratoryjnych i klinicznych sugeruje, że to ona jest kluczowym czynnikiem powodującym, że komórki rakowe stają się w pewnym momencie agresywne.

"Komórki rakowe zaczynają być niebezpieczne, kiedy dochodzi do przerzutów - mówi Forsyth. - Zabieg chururgiczny pozwala wówczas usunąć guza, ale agresywne komórki rakowe w tym momencie atakują już tkanki w całym organizmie. Jeśli będziemy potrafili powstrzymać tę przemianę, będziemy też mogli zahamować rozwój nowotworów, zapobiec przerzutom i zmniejszyć liczbę osób, które umierają na raka".

MH

Wróć do Newsroomu

REKLAMA