Movember - zbadaj się!

Zapuść wąsy, zwróć na siebie uwagę, porozmawiaj z kolegami, o tym, co ważne. Zrób badania profilaktyczne.

Movember Movember

Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje 1500 mężczyzn, rak prostaty dotyka 15000 panów. Oba schorzenia, odpowiednio wcześnie wykryte, nie oznaczają wyroku. Dlatego w ramach akcji Movember, lekarze i kliniki biorące w niej udział, zachęcają mężczyzn do zadbania o zdrowie.
Profesor Piotr Dobroński, z warszawskiej kliniki Medifem, twierdzi, że problemy urologiczne mogą pojawiać się już w dzieciństwie.

Mężczyźni, u których do pierwszego roku życia, wystąpiło niezstąpienie jąder do moszny, są obarczeni zwiększonym ryzykiem nowotworu jądra i niepłodnością. Wszyscy mężczyźni w wieku 20-35 lat, powinni samodzielnie badać jądra pod kątem występowania w nich niebolesnych stwardnień. Taka zmiana może być rakiem jądra i wymaga konsultacji z urologiem. Wcześnie rozpoznany nowotwór jądra jest prawie zawsze uleczalny.

Mężczyźni w wieku 45-50 lat, powinni poddać się badaniom przesiewowym w kierunku raka prostaty. Polegają one na oznaczeniu we krwi substancji zwanej PSA i badaniu przez urologa. Wczesne wykrycie agresywnej postaci raka pozwala na jego skuteczne wyleczenie. Szczególnie powinni zadbać o to panowie, u których w najbliższej rodzinie wystąpiła ta choroba oraz prawdopodobnie rak sutka u kobiet. Wynika to z mutacji genu BRCA2.

W każdym wieku warto pamiętać, że problemy związane z zapaleniami napletka i żołędzi, mogą zwiększać ryzyko raka prącia i powinny zawsze zostać ocenione przez urologa.
Profesor Dobroński wspomina również o problemach z płodnością, zalecając w takim przypadku, wykonanie badania nasienia tzw. CASA wraz z testem fragmentacji DNA i konsultację u androloga. W 2/3 przypadków udaje się ustalić przyczynę problemu i ją leczyć.

Więcej informacji na: medifem.pl

Zobacz również:
REKLAMA