Land Rover Kite Cup 2022 za nami! Znamy zdobywców Pucharu i Mistrzów Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu

14 sierpnia zakończył się Land Rover Kite Cup czyli Puchar i Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu. Zawodnicy zmagali się na wodach Bałtyku w trzech kurortach: Rewie, Jastarni i Pucku, w kilku konkurencjach. Po raz pierwszy w tym roku odbyły się także zawody na SUP-ach. W cyklu w sumie wzięło udział 157 zawodników, co oznacza, że organizatorzy przekazali Fundacji Mare 15 700 zł na rzecz ochrony Bałtyku.

LAND ROVER KITE CUP fot. materiały prasowe

W niedzielę zakończyły się trzecie i tym samym ostatnie zawody Pucharu i Mistrzostw Polski
w Kitesurfingu i Wingfoilu w ramach Land Rover Kite Cup. Warunki w każdej z lokalizacji były bardzo różne, ale w większości pozwalały na rozegranie zawodów w zaplanowanych konkurencjach w Kitesurfingu i Wiingfoilu. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Polski Związek Kiteboardingu oraz Polskie Stowarzyszenie Wing.

W Pucku zawodników i kibiców przywitała bardzo słoneczna pogoda, na wiatr jednak trzeba było poczekać. W dyscyplinie Kiteboarding zostały rozegrane Mistrzostwa Polski w konkurencji Formula Kite Open, natomiast w Wingfoilu – Mistrzostwa Polski w konkurencji Wing Race. W  Formule Kite Open, rywalizację zdominowała Magdalena Woyciechowska wygrywając kategorię Open kobiet oraz U21. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Maksymilian Żakowski, a w kategorii U21 Jakub Jurkowski. W Wingfoil Race  w kategorii kobiet zwyciężyła Elżbieta Figura, zaś wśród mężczyzn – Kamil Manowiecki.

W Pucku odbyło się również uroczyste zakończenie Pucharu Polski. W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Formule Kite Open wśród kobiet najlepsza okazała się Izabela Satrjan, a wśród mężczyzn Jan Marciniak. Rywalizacja w konkurencji Freestyle zakończyła się zwycięstwem Martyny Konkel i Marka Rowińskiego. Puchar Polski w Wing Race otrzymali Paulina Ziółkowska i Tomasz Janiak.

Sobotnie wyścigi SUP

Dla fanów mniej ekstremalnych sportów, sobotę otworzyły zawody na deskach SUP. Mógł w nich wziąć udział każdy chętny. Rozpoczęły się od szkolenia, które poprowadziła trzykrotna mistrzyni Polski w long distance SUP i olimpijka z Aten, Monika Bronicka. Spośród 10 finalistów została rozlosowana deska Starboard SUP, ufundowana przez największy w tej części Europy dystrybutora sprzętu sportowego – Hydrosfera.

Pierwszy Rescue Box stanie w Chałupach

Jako organizatorom zależy nam na poprawie bezpieczeństwa, zwiększaniu świadomości zagrożeń
i umiejętności niesienia pomocy ofiarom niebezpiecznych zdarzeń na wodzie. Osób, które uprawiają sporty wodne przybywa w Polsce z roku na rok. W sezonie, w wietrzne dni na zatoce puckiej potrafi być ponad 1000 osób – o wypadek nietrudno. Dlatego w tym sezonie stanął pierwszy na półwyspie Rescue BOX czyli walizkowy zestaw ratowniczy umożliwiający podjęcie pomocy w najtrudniejszych warunkach. To wsparcie nie tylko dla obecnych tu służb ratowniczych, ale tak naprawdę dla każdego – bo każdy może uratować komuś życie
– powiedział Michał Zieliński, Organizator cyklu Kite Cup.

Rescue Box jest wyposażony w defibrylator, apteczkę podzieloną na sekcje w zależności od urazu, bojkę, gaśnicę i rzutkę ratowniczą. Przy każdym urządzeniu znajdziemy proste instrukcje obsługi, które pozwolą na szybkie udzielenie pomocy, zanim dojadą do miejsca zdarzenia specjalne służby ratunkowe.

- Pierwszy Rescu Box już od połowy sierpnia stanie w Chałupach, na terenie kempingu Chałupy 3. Naszym celem jest, aby taki Rescue Box był dostępny na każdym kempingu Półwyspu Helskiego
i odbywały się regularne szkolenia dla osób przebywających tutaj, wszystko po to żeby podnieść poziom bezpieczeństwa na wodzie – dodał Zieliński.

Podczas zawodów w Pucku zostało zorganizowane dla wszystkich chętnych szkolenie z podstawowych zasad reanimacji i ratownictwa oraz pracy z urządzeniami ratowniczymi.

Kitesurferzy chronią Bałtyk i edukują

W tym roku organizatorzy cyklu przekazali 100zł z wpisowego każdego zawodnika na działania statutowe Fundacji MARE i ochronę Morza Bałtyckiego. To kontynuacja współpracy z 2021 roku.
W sumie przekazali więc 15 700 zł. Powstał także nowy portal bezpiecznybaltyk.com gdzie można znaleźć najważniejsze informacje na temat ochrony tego akwenu, a także poradnik dotyczący bezpieczeństwa nad wodą. Najmłodsi znajdą tam przystępne infografiki, zaś nauczyciele - scenariusze lekcji o Bałtyku. Zawody są w tym roku sponsorowane przez markę Land Rover. Między zawodami można było zapoznać się z najnowszymi modelami, m.in. kultowego Defendera i sprawdzić ich możliwości na specjalnej rampie, która stanęła w porcie w Jastarni.