Konkurs "Seks to zdrowie" rozstrzygnięty

Mężczyźni przyglądający się kobiecie w bikini - takim zdjęcie pt. "Horyzont" Karol Saloni-Marczewski wygrał konkurs fotograficzny "Seks to zdrowie", którego patronem medialnym był MH. Internauci w swoim głosowaniu postawili na "Crazy & Sexi" Edyty Świstacz.
opzs.pl
Nagroda główna jury w konkursie Seks to zdrowie - zdjęcie Karola Saloni-Marczewskiego pt. Horyzont (fot. opzs.pl)

Na konkurs "Seks to zdrowie" zorganizowany przez Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego amatorzy i profesjonaliści nadesłali prawie pół tysiąca zdjęć. Autorzy nie stronili od metafor i dowcipu.

REKLAMA

"Nasza wyobraźnia może zauważyć rzeczy, które nie są dosłowne, ale które odnoszą się do tego, co mamy zakodowane. Jak rzuci nam się hasło "seks", to będziemy tego szukać wszędzie" - podsumował przewodniczący jury, profesor Lech Majewski, znany grafik i plakacista.

Oprócz zwycięskiego "Horyzontu", nagrodzonego za niezwykły reporterski kunszt autora, jury, w którego składzie znaleźli się także fotoreporterka "Gazety Wyborczej" Anna Bedyńska, redaktor naczelny "Men's Health" Krzysztof Komar oraz prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog i ekspert OPZS, postanowiło przyznać - poza regulaminem - dwa honorowe wyróżnienia za humorystyczne podejście do tematu. Otrzymały je zdjęcia "Igła czy piguła?", nadesłane przez Sebastiana Jensza-Stawowczyka, oraz "Wielkie wyzwania dużych chłopców" Anny Iwaniuk.

Autorzy "Horyzontu" i "Crazy & Sexi" w nagrodę otrzymali aparaty fotograficzne Canon EOS 50D oraz plecaki fotograficzne Lowepro DryZone 100. Wszystkie zdjęcia, które zostały nadesłane na konkurs można zobaczyć na stronie www.opzs.pl/konkurs.

Konkurs "Seks to zdrowie" miał odpowiedzieć na pytanie, czym w życiu Polaków jest seksualność i czy zawsze jest piękna. Według socjologa dr. Tomasza Sobierajskiego, autora raportu "Zaczyna się od pocałunku", konkursowe fotografie pokazują, że erotyka dotyka niemalże wszystkich elementów naszej codzienności, choć w większości wypadków zarezerwowana jest do przestrzeni sypialni, łóżka, rozproszonego światła. A seksualność to pewnego rodzaju kokon dający poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

"Co ciekawe, zazwyczaj nie kojarzy się z szaleństwem czy rozwiązłością. Seksualność ma raczej służyć budowaniu relacji z drugą osobą, najlepiej jeśli będą to relacje trwałe, sakramentalne, na solidnych duchowych i uczuciowych podstawach, stworzonych w celu zbudowania i założenia rodziny" - mówi dr Sobierajski.

Polska seksualność jest młoda, choć cieszy fakt, że również dojrzali ludzie łamią społeczną zmowę milczenia i nie wstydzą się pokazać tego, że seksualność starszych osób może być piękna. Najczęściej wykorzystywanym motywem jest pocałunek. Często na konkursowych zdjęciach pojawiają się też: naga kobieta, warzywa i owoce, plaża.

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego co roku organizuje konkursy, dzięki którym powstają prace, które mają szansę stać się mocnym elementem kampanii na rzecz zdrowia seksualnego. Edycja 2008 poświęcona była plakatowi, edycja 2009 - fotografii, a już niedługo na www.opzs.pl pojawią się informacje o nowym konkursie.

MH

REKLAMA