Kitesurferzy pojadą na olimpiadę!

Kitesurfing będzie jedną z nowych konkurencji w programie igrzysk olimpijskich - zdecydowała Rada Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF). To oznacza, że już w 2016 r. w Rio de Janeiro polscy kitesurferzy będą mogli zdobyć pierwsze medale olimpijskie w tej dyscyplinie sportu.
Ogromne szanse na medal olimpijski dla Polski ma kitesurferka Karolina Winkowska, trzecia zawodniczka świata w 2011 roku w rankingu International Kiteboarding Association (fot. Łukasz Nazdraczew)

Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu PSKite z dużym zaskoczeniem, ale i radością przyjęło informację, że kiteboarding dołączy do grona dyscyplin olimpijskich już za 4 lata na igrzyskach w Rio de Janeiro. "Nie spodziewaliśmy się, że nastąpi to tak szybko choć zawsze byliśmy przekonani, że sport ten zostanie włączony do tego elitarnego grona" - mówią przedstawiciele stowarzyszenia.

PSKite bierze udział w tworzeniu fundamentów tego sportu, aktywnie uczestnicząc w strukturach IKA. IKA (International Kiteboarding Association) zrzesza stowarzyszenia reprezentujące kiteboarding z wielu państwa świata, gdzie uprawiany jest ten sport. Kampania olimpijska na rzecz wprowadzenia kiteboardingu na Igrzyska prowadzona była przez IKA od 2010 roku, zaangażowani w nią byli m.in. bracia Klitschko i sir Richard Branson, którzy są zapalonymi miłośnikami tego sportu.

Głosowanie w radzie Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF), uznawanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i zajmującej się zarządzaniem i organizacją imprez żeglarskich na świecie, było bardzo wyrównane. Stosunkiem głosów 19 do 17 zdecydowano, że kiteboarding stanie się kolejną dyscypliną olimpijską.

Włączenie kitesurfingu do programu igrzysk sprawia, że konto medalowe Polski może już wkrótce znacząco się powiększyć, ponieważ reprezentanci naszego kraju są od lat zaliczani do najlepszych na świecie. Do grona czołowych zawodniczek we freestyle'u zalicza się Karolina Winkowska i Joanna Litwin, kolejno trzecia i czwarta na świecie w 2011 roku według rankingu IKA. Wśród mężczyzn w konkurencji olimpijskiej prym wiodą Błażej Ożóg oraz Tomasz Janiak, odpowiednio szóste i ósme miejsce na świecie w 2011 w roku (Błażej Ożóg dodatkowo w ubiegłym roku zajął także trzecie miejsce na mistrzostwach Europy).

W Polsce zawody w kitesurfingu rangi mistrzostw Polski i Pucharu Polski, pod nazwą Ford Kite Cup i pod patronatem medialnym Men's Health, organizowane są od 7 lat. Swoim poziomem sportowym i organizacyjnym dorównują światowej rywalizacji w tej widowiskowej i pełnej emocji dyscyplinie. Co roku odbywają się co najmniej 4 edycje zawodów, w których bierze udział każdorazowo ponad 40 zawodników i zawodniczek, prezentujących coraz wyższy poziom sportowy. Zawody rozgrywane są w dwóch konkurencjach: Freestyle (konkurencja polegająca na wykonywaniu w powietrzu najefektowniejszych, punktowanych ewolucji) i Racing (regaty, w czasie których liczy się jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy).

O rosnącej popularności tej dyscypliny świadczy również coraz większa liczba latawców unoszących się nad polskimi plażami. Coraz częściej młodzi miłośnicy sportów wodnych wybierają kiteboarding zamiast windsurfingu lub tradycyjnego żeglowania, odnajdując w nim niespotykaną dozę adrenaliny, wolności i swobody ekspresji. Czy spośród tych młodych, ambitnych i pracowitych sportowców wyłoni się kadra narodowa godnie reprezentująca nasz kraj na najważniejszej sportowej imprezie na świecie? Niedługo się o tym przekonamy.

Jest to niewątpliwie wielki sukces propagatorów i miłośników kiteboardingu na całym świecie, szkoda tylko, że stało się to kosztem windsurfingu, który naszym zdaniem powinien pozostać na tej zaszczytnej liście. Polska reprezentacja windsurfingu może poszczycić się wieloma sukcesami i światowym poziomem zawodników. Mamy nadzieje, że ta decyzja nie spowoduje spadku zainteresowania tą dyscypliną, równie widowiskową i dostarczającą wielu wrażeń dla widzów.

MH

Zobacz również:
REKLAMA