JetSki Race 2011: fale rozprute skuterami

Mnóstwo adrenaliny i emocji, ryk skuterowych silników, wiele gwiazd, szczytny cel i świetna organizacja - tak najkrócej można opisać 3. edycję zawodów JetSki Race w Gdańsku. Dochód z imprezy przekazany został na zakup pomp do żywienia dozajelitowego.
Tomasz Sagan
fot. Tomasz Sagan

JetSki Race 2011 to jedno z najważniejszych wydarzeń w trójmiejskim kalendarzu imprez sportowych, organizowane pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i wybrane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych imprezą sportową na okoliczność świętowania polskiej prezydencji w UE.

Mimo że w przeddzień imprezy niebo zasnute było szarymi, ciężkimi chmurami, w dniu zawodów nad plażą w Gdańsku Brzeźnie zaświeciło słońce. Dzięki temu uczestniczących w skuterowych wyścigach celebrytów, parlamentarzystów i dziennikarzy dopingował z plaży i molo tłum kibiców.

Głównym celem imprezy, chociaż miała rangę oficjalnych mistrzostw Polski i Pucharu Polski, nie było jednak sportowa rywalizacja. Zawody wspólnie z miastem Gdańsk i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku zorganizowała Fundacja "Żyć z POMPĄ", zajmująca się osobami, w szczególności dziećmi, których życie i zdrowie wspomagane było lub jest przez pompy do żywienia, do oddychania, do podawania insuliny czy leków przeciwbólowych lub inny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Dla fundacji JetSki Race był doskonałą okazją do zgromadzenia środków na zakup kolejnych urządzeń - dwóch pomp do żywienia dojelitowego. Na ten cel została przeznaczone środki z opłat startowych celebrytów oraz kwoty 1000 zł zadeklarowane przez każdy klub poselski, którego reprezentanci uczestniczyli w zawodach.

Zawody rozegrane zostały w formule slalomu równoległego. Każdy z zawodników miał do pokonania cztery tory w czterech biegach i liczył się łączny czas wszystkich przejazdów. Uczestnicy JetSki Race ujeżdżali skutery marki Bombardier o mocy 130 KM, z łatwością osiągające prędkość około 100 km/h, udostępnione przez JetSki Team. Chociaż dla większości był to pierwszy kontakt z tego typu maszynami, po kilkunastu treningowych przejazdach każdy deklarował, że tanio skóry nie sprzeda i będzie walczył o zwycięstwo.

W ramach zawodów Sejm na Fali najszybsi byli Iwona Guzowska oraz Zbigniew Konwiński z PO. Drugie miejsce zajęli Paweł Poncyliusz i Tomasz Dudziński z PJN, a trzecią lokatę wywalczył duet Iwona Arent i Adam Hofman. Poza podium znalazła się reprezentacja SLD w składzie Krzysztof Andruszkiewicz i... Iwona Guzowska z PO, która zastąpiła nieobecną posłankę Sojuszu Katarzynę Piekarską.

W kategorii celebrytów Puchar Polski zdobył rajdowiec Maciej Kołomyjski, który na wodzie radził sobie równie dobrze, jak na suchym lądzie. Wyprzedził w łącznej klasyfikacji słynnego żeglarza Zbigniewa „Gutka" Gutkowskiego, uczestnika regat Velux 5 Oceans, oraz Aleksandrę Kobielak, modelkę fitness, mistrzynię świata fitness z 2000 roku.

Na liście startowej gwiazd znalazł się również Łukasz Mróz "Mrozu", Tomasz Kleyff, uczestnicy You Can Dance: Natalia "Ruda" Madejczyk, Leal Zielińska, Maciej "Gleba" Florek, Kuba Jóźwiak i Paulina Figińska, piłkarze ręczni Marcin Lijewski i Artur Siódmiak, podróżniczka Anna Jackowska oraz mistrz psich zaprzęgów Igor Tracz.

W silniej obsadzonej kategorii dziennikarzy bezkonkurencyjny był Rafał Niklas z Radia Eska, który zdobył tytuł mistrza Polski. Drugi stopień podium należał do Mikołaja Chrzana z Gazety Wyborczej, a trzecie miejsce zajął reprezentujący barwy Men's Health Adam Furyk. Oprócz nich na skuterach ścigali się przedstawiciele redakcji TVN, Polsatu, Faktu, Polski The Times, Orange Sport Info, Trójki Polskiego Radia, Moto Media, WP.PL i PAP.

Zawodom towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji, również dla publiczności. Instruktorki tańca uczyły beach zumby, a publiczność znanymi przebojami różnych wykonawców w nietypowych aranżacjach rozgrzewali Mrozu, CNE, Funk' B & Horba Soundsystem, czyli 2 gramofony, mikser, 2 didżejów, 2 mikrofony oraz 2 męskie głosy. Na zakończenie JetSki Race zorganizowano także późnym wieczorem efektowny pokaz sztucznych ogni.

MH

REKLAMA