Jest już nowy Kalendarz Pirelli - zobacz zdjęcia

Młode, początkujące modelki w mocno erotycznych ujęciach na tle dzikich, brazyliskich plaż. Takie zdjęcia autorstwa kontrowersyjnego fotografa Terry'ego Richardsona zdobią strony najnowszego kalendarza Pirelli, znanego po prostu jako The Cal.
Terry Richardson
fot. Terry Richardson

To już 37. wydanie najsłynniejszego i najbardziej pożądanego z wszystkich kalendarzy świata. Podobnie jak w przypadku każdej poprzedniej edycji na premierę The Cal 2010 oczekiwano z dużą niecierpliwością. Nic dziwnego, bowiem od chwili narodzin Kalendarz Pirelli traktowany jest jako wydawnictwo artystyczne - zdjęcia do niego przygotowują najlepsi fotograficy, a przed ich obiektywami pojawiają się najbardziej znane modelki i aktorki.

Najnowsza odsłona The Cal zaprezentowana została w w Old Billingsgate w Londynie. Składa się na niego 30 kolorowych i czarno-białych zdjęć, które są owocem sesji fotograficznej z udziałem młodych modelek, które dopiero rozpoczynają swoje kariery. Terry Richardson, kontrowersyjny hollywoodzki artysta, który nie ukrywa swojej fascynacji pop-artem i nazywany jest mistrzem porno-estetyki, klimatem swoich zdjęć postanowił nawiązać do pierwotnej koncepcji Kalendarza i jego pierwszych wydań z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Amerykanin postawił na prostotę fotografii i zrezygnował z komputerowych retuszy, tym samym przedkładając naturalność ponad technikę. Na planie nie ma imponującego tła ani motywów, Richardson hołduje bowiem zasadzie prostoty i skupia się na tym, co najważniejsze.

"Moja technika opiera się na braku techniki. Obiektywem jest moje oko, moja charyzma, moja umiejętność dostrzegania chwili i prawdy w dowolnej postaci: ujęcia, kolorów, świata, scenerii. To one stanowiły zawsze sedno mojej sztuki fotograficznej" - wyjaśnia fotograf.

Francesco Negri Arnoldi, były profesor historii sztuki Uniwersytetu Salento w Lecce oraz Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie, zalicza ten Kalendarz do nurtu sztuki pop. Uważa, że jest "całkowicie nowatorski w swoim powrocie do przeszłości, absolutnie oryginalny w łączeniu tradycji i skuteczny w odkrywaniu na nowo uroku w pełni naturalnej kobiecości".

Jak wszystkie poprzednie edycje, tak i Kalendarz Pirelli 2010 nie będzie dostępny w wolnej sprzedaży. Kilkanaście tysięcy egzemplarzy The Cal zostanie wręczonych wybranym osobistościom świata kultury, sztuki, polityki, biznesu i sportu oraz, oczywiście, najważniejszym klientom firmy Pirelli; pierwszy egzemplarz zawsze przekazywany jest na ręce królowej Anglii. Do Polski trafi jedynie 150 sztuk.

Na zdjęciach do Kalendarza Pirelli 2010 Terry Richardson uwiecznił 11 modelek: Catherine McNeil, Abbey Lee Kershaw i Mirandę Kerr z Australii, Eniko Mihalik z Węgier, Marloes Horst z Holandii, Lily Cole, Daisy Lowe i Rosie Huntington-Whiteley z Wielkiej Brytanii, Georginę Stojilijkovic z Serbii oraz dwie rodowite Brazylijki: Gracie Carvalho i Anę Beatriz Barros.

MH

Wróć do Newsroomu

REKLAMA