„Drugie Życie” – Gala Polskiej Transplantologii

Po pandemicznej pauzie powraca Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. Na dzień przed Biegiem po Nowe Życie wyróżnienia zostaną wręczone po raz siódmy.

BIeg po nowe życie mat. prasowe

Po pandemicznej przerwie powraca Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. 13 maja w Hotelu Gołębiewski w Wiśle zostaną uhonorowane osoby i instytucje, które zdaniem kapituły nagród szczególnie zasłużyły się dla polskiej medycyny transplantacyjnej.  Podczas Gali odbywającej się tradycyjnie dzień przed Biegiem po Nowe Życie na scenie pojawią się nagrodzeni w sześciu kategoriach:  Osobowość polskiej transplantologii, Aktywni dla transplantacji, Media o transplantacji, Aktywni po transplantacji oraz Rok w polskiej transplantacji. Zostanie także wręczona nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie. Już po raz szósty wyróżnienia przygotował jeden z najwybitniejszych polskich artystów-grafików Andrzej Pągowski.

REKLAMA

BIeg po nowe życiemat. prasowe

Nagrody „Drugiego Życia” w minionych latach otrzymali między innymi nieżyjący już prof. Marian Zembala – kardiochirurg, jeden z pionierów polskiej transplantologii i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Adam Maciejewski – jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów rekonstrukcyjnych i mikro naczyniowych, który przeprowadził pierwszą w Polsce  operację przeszczepienia twarzy, oraz prof. Wiesław Jędrzejczak, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanych przeszczepów szpiku kostnego. Gala jest ważną częścią Biegu po Nowe Życie, a Bieg po Nowe Życie jako całość ważną częścią Wisły – mówi burmistrz miasta Tomasz Bujok. Wydarzenie na trwałe wrosło w krajobraz miasta, jego idee są nam bliskie i nie wyobrażam sobie, by mogło odbywać się gdzie indziej. To przecież u nas wszystko się zaczęło – dodaje.  Zawsze podkreślam, że Bieg po Nowe Życie to wyjątkowy projekt z którym jesteśmy związani od samego początku czyli od 2011 roku. Hotel Gołębiewski jak zawsze z radością przyjmuje organizatorów Biegu, i zaproszonych gości - wszystkich tych, którym na sercu leży dobro polskiej transplantologii. Tych, którzy przyjechali do Wisły, by  wspólnie wspierać świadome dawstwo narządów - dodaje Jarosław Brożyna - dyrektor Hotelu Gołębiewski w Wiśle.

BIeg po nowe życiemat. prasowe

Jedną z osób po przeszczepieniu, która wystartuje w Wiśle jest Tomasz Zieliński. Można go nazwać  „weteranem” Biegu po Nowe Życie. w 2000 roku dowiedział się, że ma marskość wątroby spowodowaną wirusem żółtaczki. Okazało się, że jedynym ratunkiem dla niego jest transplantacja wątroby. Został umieszczony na aktywnej liście osób oczekujących na przeszczep. W 2011 roku przeszedł transplantację wątroby. Przed zabiegiem jego stan był taki, jakby miał 90 lat, męczył się po kilkunastu krokach. Po przeszczepieniu po 6 tygodniach wrócił do normalnego życia, jako pierwszy Polak z przeszczepioną wątrobą pokonał maraton.

20 Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 14 maja o 15:00 na rynku w Wiśle.

BIeg po nowe życiemat. prasowe
REKLAMA