Ford Kite Cup: Najlepsi kitesurferzy wyłonieni!

W Jastarni przy pięknej słonecznej pogodzie rozegrano mistrzostwa Polski Ford Kite Cup, będące też ostatnimi w tym roku zawodami zaliczanymi do Pucharu Polski Ford Kite Cup 2012. Zakończony właśnie sezon był udany, emocjonujący i historyczny.
Ford Kite Cup -
W Jastarni z powodu słabych warunków wiatrowych udało się rozegrać jedynie zawody w konkurencji Race. (fot. Ford Kite Cup - Łukasz Nazdraczew)

W ramach zawodów zaplanowano konkurencje freestyle i race, do których przystąpiło ponad 40 zawodników, ale ze względu na słabe warunki wiatrowe tym razem udało się rozegrać tylko konkurencję Race, w której wystartowało 24 zawodników i zawodniczek specjalizujących się w wyścigach. W tej sytuacji w konkurencji freestyle nie zostali wyłonieni mistrzowie Polski.

Wśród mężczyzn tytuł mistrza Polski zdobył po zaciętej walce toczącej się na otwartym morzu Błażej Ożóg, wyprzedzając swojego największego rywala Tomka Janiaka, który dopłynął jako drugi, pozostawiając na trzecim miejscu Maksa Żakowskiego. W kategorii kobiet mistrzynią Polski została Michalina Laskowska, przed Edytą Gwizdałą i Pauliną Ziółkowską. Wśród mastersów mistrzostwo zdobył startujący również w tej grupie wiekowej Tomek Janiak, a następne miejsca zajęli kolejno Marek Rowiński senior i Andrzej Ożóg.

Klasyfikacja generalna Pucharu Polski Ford Kite Cup w konkurencji Race wśród mężczyzn była odzwierciedleniem wyników mistrzostw Polski. Zdobywcą pucharu został Błażej Ożóg przed Tomkiem Janiakiem i Maksem Żakowskim, któremu po mniej udanym starcie na początku sezonu udało się zająć ostatecznie trzecią pozycję. W kategorii kobiet Puchar Polski zdobyła Agnieszka Grzymska, która wyprzedziła Michalinę Laskowską i Edytę Gwizdałę. Wśród mastersów triumfował Tomek Janiak przed Markiem Rowińskim seniorem i Andrzejem Ożogiem

Wśród mężczyzn w konkurencji Freestyle w Pucharze Polski Ford Kite Cup po raz kolejny triumfował Victor Borsuk. Na drugim miejscu uplasował się Marek Rowiński Jr, a miejsce trzecie zajął Wojtek Issel. W konkurencji Freestyle kobiet Puchar Polski powędrował do Natalii Grabowskiej, drugie miejsce przypadło Katarzynie Lange, a trzecie uzyskała Agnieszka Grzymska.

Niestety, ubiegłoroczna mistrzyni Polski we Freestyle, która niedawno wywalczyła pierwsze miejsce w Pucharze Świata PKRA na Fuerteventurze, Karolina Winkowska po raz pierwszy od wielu lat nie stanęła na szczycie podium. Karolina, która nie wystartowała w zawodach w Chałupach, w tym roku zajęła w Pucharze Polski tylko piąte miejsce.

Puchar Polski w kategorii masters otrzymał Marcin Żadkowski, drugie miejsce zdobył Michał Olbrychski i trzecie Tomasz Janiak. Wśród młodzików zwyciężył Denis Żurik, na drugim miejscu uplasował się Wojtek Issel, a trzecie miejsce zdobył jego brat Krzysztof Issel.

Tegoroczne zawody z cyklu Ford Kite Cup można uznać za bardzo udane, emocjonujące oraz historyczne. Udane ze względu na bardzo dobrą frekwencję wśród zawodników z całej Polski, którzy prezentują coraz wyższy poziom sportowy. Emocjonujące z powodu zmieniającej się z zawodów na zawody klasyfikację generalną pucharu, co sprawiło, że niemal do ostatniej chwili nie wiadomo było kto będzie triumfował. Historyczne z uwagi na to, iż odbywały się w sezonie, w którym ogłoszono kitesurfing sportem olimpijskim.

Dzięki dużemu zaangażowaniu sponsorów pula tegorocznych nagród była imponująca i wynosiła w sumie 128 000 zł. Sponsorem tytularnym niezmiennie od siedmiu lat jest Ford Polska. Wspierali go w tym roku: North Kiteboarding, Ion, Ipanema, Apart dystrybutor zegarków Aztorin, producent okularów Brenda oraz dystrybutor kamer GoPro.Zawodników pozytywnie zagrzewał do walki Red Bull, a patronem medialnym Ford Kite Cup kolejny już sezon był magazyn Men's Health.

Na zawodach w Jastarni gościliśmy zdobywczynię brązowego medalu na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, Zosię Klepacką, która obserwowała zawody ze względu na rosnące zainteresowanie kitesurfingiem. Być może w przyszłym roku ta utalentowana sportsmenka wystartuje w zawodach Ford Kite Cup, zamieniając żagiel na latawiec.

Wyniki zawodów Ford Kite Cup 2012.

Mistrzostwa Polski FKC Jastarnia 2012:

Konkurencja Race:

Mężczyźni:

 1. Błażej Ożóg
 2. Tomasz Janiak
 3. Maks Żakowski
 4. Adam Szymański
 5. Marek Rowiński Sr
 6. Łukasz Ceran
 7. Filip Porzucek
 8. Piotr Włudzik
 9. Dominik Gloger
 10. Andrzej Ożóg

Kobiety:

 1. Michalina Laskowska
 2. Edyta Gwizdała
 3. Paulina Ziółkowska
 4. Agnieszka Grzymska
 5. Marcelina Wiśniewska

Masters:

 1. Tomasz Janiak
 2. Marek Rowiński Sr
 3. Andrzej Ożóg
 4. Andrzej Fal
 5. Jacek Daktera

Puchar Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup 2012

Konkurencja Race:

Mężczyźni:

 1. Błażej Ożóg
 2. Tomasz Janiak
 3. Maks Żakowski
 4. Adam Szymański
 5. Filip Porzucek
 6. Marek Rowiński Sr
 7. Dominik Gloger
 8. Łukasz Ceran
 9. Piotr Włudzik
 10. Andrzej Ożóg

Kobiety:

 1. Agnieszka Grzymska
 2. Michalina Laskowska
 3. Edyta Gwizdała
 4. Marcelina Wiśniewska
 5. Paulina Ziółkowska
 6. Ola Pokropińska

Masters:

 1. Tomasz Janiak
 2. Marek Rowiński Sr
 3. Andrzej Ożóg
 4. Andrzej Fal
 5. Leszek Mróz
 6. Jacek Daktera
 7. Adam Senger
 8. Mariusz Zbucki
 9. Michał Olbrychski
 10. Dariusz Wądołowski

Konkurencja Freestyle

Mężczyźni:

 1. Victor Borsuk
 2. Marek Rowiński Jr
 3. Wojtek Issel
 4. Denis Żurik
 5. Krzysztof Issel
 6. Dariusz Ziomek
 7. Maciej Lewandowski
 8. Filip Porzucek
  Marcin Żadkowski
 9. Łukasz Ceran

Kobiety:

 1. Natalia Grabowska
 2. Katarzyna Lange
 3. Agnieszka Grzymska
 4. Dominika Wilczyńska
 5. Karolina Winkowska
 6. Michalina Laskowska
 7. Marta Bednarska
 8. Asia Litwin
  Paulina Próchnicka

Masters:

 1. Marcin Żadkowski
 2. Michał Olbrychski
 3. Tomasz Janiak
 4. Andrzej Fal

Młodzicy:

 1. Denis Żurik
 2. Wojciech Issel
 3. Krzysztof Issel
 4. Jan Stanek
 5. Bartosz Formela
 6. Karol Perkowski
  Michał Maciejewski
 7. Wojciech Andrzejewski
  Ryszard Sikorski

Więcej informacji na stronie zawodów www.fordcup.pl

RW

Zobacz również:
REKLAMA