Ford Kite Cup 2015: emocje pośród fal

Bezchmurne niebo, dużo słońca i mnóstwo zaciętej, sportowej rywalizacjiTak w skrócie można opisać zawody Pucharu Polski w kitesurfingu, podczas których po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Polski w Foilboardingu. Nie zabrakło ani emocji, ani wyśmienitej zabawy okraszonej popisami najlepszych zawodników. 

Ford Kite Cup 2015 Materiały prasowe
W dniach 4-6 czerwca w Rewie podczas zawodów Pucharu Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup rozegrano po raz pierwszy Mistrzostwa Polski w Foilboardingu. Bezchmurne niebo, słońce oraz wiatr o sile 15-20 węzłów nastroiły wszystkich zawodników pozytywną energią. Wspaniała pogoda ściągnęła wielu widzów spragnionych słońca i sportowych emocji.  

REKLAMA

Na fali wznoszącej

Zawody w Rewie pokazały, że Foilboarding to klasa, która zyskuje coraz większą popularność wśród kitesurferów, a jednocześnie jest bardzo widowiskowa. Zawodnicy używają specjalnej konstrukcji stateczników, tak zwanych hydroskrzydeł, które wynoszą ich ponad wodę. W ciągu trzech dni zmagań najlepiej w szesnastu wyścigach tej klasy poradził sobie Tomasz Janiak, który 11-to krotnie mijał metę jako pierwszy. Pięciokrotnie triumfował Maks Żakowski czym zapewnił sobie drugie miejsce. Trzecie miejsce zajął Tomasz Glazik, który od zeszłego sezonu mocno podniósł swoje umiejętności w Foliu.  

Przy sprzyjającym wietrze, na przemian z seriami wyścigów Foilboardingu, rozgrywane były wyścigi w klasie Formuła Kite. Tutaj najlepiej poradził sobie Maks Żakowski, który  zwyciężył we wszystkich 13-tu rozegranych wyścigach. Jego największym rywalem był Tomek Janiak, który ostatecznie zajął drugie miejsce, a na trzecim uplasował się najlepszy z Młodzików, Piotr Lenckowski. Tuż za wymienioną trójką znalazła się Agnieszka Grzymska, której należą się specjalne gratulacje, gdyż jako jedyna startowała we wszystkich trzech konkurencjach.  

Trud, pot i emocje

O skali trudności wyścigów pierwszego dnia świadczy odczyt z GPS Tomka Janiaka, który przepłynął w sumie 126 km. Równocześnie z wyścigami Racerów toczyły się pojedynki we Freestyle'u, które odbywały się tuż przy brzegu po drugiej stronie rewskiego cypla. Zawodnicy wykonywali swoje triki kilka metrów od linii brzegowej dzięki czemu widzowie mogli z bliska podziwiać pojedynki.  

Po raz pierwszy zawodnicy rywalizowali według tzw. Dingle Elimination. Od pierwszej rundy obserwować można było wiele spektakularnych, dynamicznych pojedynków, a najlepsze wrażenie swoimi występami zrobili faworyci: Posito Martinez z Dominikany, Victor Borsuk, Marek Rowiński i Wojtek Issel, którzy w komplecie zameldowali się w półfinałach.  

Ostatecznie w boju o pierwsze miejsce wygrał Posito przed Victorem, a trzecie miejsce  wywalczył Wojtek, co było chyba największą niespodzianką dnia. Wśród kobiet, pod nieobecność Karoliny Winkowskiej, najlepiej zaprezentowały się Katarzyna Lange  i Natalia Grabowska, które spotkały się ze sobą w finale tej konkurencji. W kategorii Juniorów tradycyjnie już w finale spotkali się Denis Żurik z Krzysztofem Isselem.

Zawodnicy Ci trzykrotnie musieli wychodzić na wodę aby rozstrzygnąć o zwycięstwie. Ich pojedynki słyną z wysokiego poziomu i dramaturgii i zawsze są ozdobą finałów tej kategorii. W kategorii Masters zwyciężył najbardziej doświadczony Łukasz Ceran wyprzedzając Marka Zacha z Czech i Filipa Nazara.  Zawody w Rewie były wyjątkowe.

Ford Kite Cup 2015Materiały prasowe
 

Dawno nie udało się rozegrać tak dużej ilości wyścigów i pojedynków we Freestyle. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Oby kolejne zawody były nie mniej udane. 

Wyniki Pucharu Polski Ford Kite Cup 2015:                                       

Konkurencja Freestyle:

Mężczyźni:

1. Posito Martinez

2. Victor Borsuk

3. Wojtek Issel

4. Marek Rowiński jr

5. Krzysztof Issel

5. Denis Żurik

Kobiety:

1. Katarzyna Lange

2. Natalia Grabowska

3. Julia Wira

Masters:

1. Łukasz Ceran

2. Marek Zach

3. Filip Nazar

Konkurencja Racing:

Open:

1. Maks Żakowski

2. Tomasz Janiak

3. Piotr Lenckowski

4. Agnieszka Grzymska

Młodzicy:

1. Piotr Lenckowski

2. Tomasz Glazik

3. Michał Ruszuk

Masters:

1. Tomek Janiak

2. Adam Szymański

3. Adam Ramczyk

Mistrzostwa Polski FKC 2015:

Konkurencja Foilboarding:

Open:

1. Tomek Janiak

2. Maks Żakowski

3. Tomasz Glazik

4. Agnieszka Grzymska

Następne zawody z cyklu Pucharu Polski Ford Kite Cup, w konkurencjach Freestyle i Course Racing odbędą się 24 – 26 lipca w Łebie.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału.

Więcej informacji na stronie zawodów www.fordcup.pl oraz na FB.

Źródło: Materiały prasowe Ford Kite Cup 2015

Zobacz również:
Na boisku, w ringu czy na bieżni z reguły wygrywa ten, kto zachowa swoją moc i szybkość przez dłuższy czas. Oto finisher, który przybliży Cię do tego celu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA