Ford Kite Cup 2014: Puchar Polski już za nami!

W ostatni weekend sierpnia w Jastarni rozegrano zamykające już kitesurfingowy sezon zawody Ford Kite Cup. W tym roku wzięła w nich udział rekordowa liczba zawodników, również z zagranicy, na czele z Florianem Gruberem z Niemiec, mistrzem świata z 2013 roku.

Łukasz Nazdraczew/Eureka
fot. Łukasz Nazdraczew/Eureka

Oprócz zagranicznych gwiazd, w najliczniej obsadzonej konkurencji Race udział wzięła cała polska czołówka zawodników.

Pierwszego dnia słaby wiatr o sile 5-7 węzłów i silny prąd nie pozwalały na rozegranie zaplanowanych konkurencji. Pod koniec dnia sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły na rozegranie jednego wyścigu, w którym z dużą przewagą, jako pierwszy minął linię mety Błażej Ożóg. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Tomasz Janiak, Ivan Doronin, Denis Taradin i Ricardo Lecese. Na piątym miejscu i jednocześnie pierwszym w kategorii kobiet zameldowała się Agnieszka Grzymska.

Drugi dzień zawodów był oczekiwaniem na niemal niemożliwe, bowiem żadna z dostępnych prognoz nie dawała większych szans na wiatr wystarczający do rozegrania którejkolwiek z zaplanowanych konkurencji. Jednak cierpliwość została nagrodzona i o godz. 17.30 nieoczekiwanie pojawił się wiatr o sile 10-14 węzłów, pozwalający na rozegranie następnych dwóch wyścigów w konkurencji Race.

Po sprawnym ustawieniu trasy ruszył pierwszy wyścig, w którym od startu prowadził i pewnie wygrał Ricardo Lecese. Tuż za nim przypłynął Błażej Ożóg będący ostatnio w bardzo wysokiej formie. Na trzecim miejscu linię mety minął Maks Żakowski, po pasjonującej walce z Florianem Gruberem. Kolejne miejsca zajęli goście z Ameryki Południowej: Alehandro Fernandez i John Mora. Na pierwszym miejscu wśród kobiet uplasowała się Agnieszka Grzymska przed Rosjankami Tatianą Sysojewą i Anastasią Akopową oraz Kanadyjką Caterine Dafour.

Drugi wyścig odbył się przy nieco już słabnącym wietrze, choć pierwsze okrążenie nie sprawiało jeszcze zawodnikom problemów. Od startu walkę o prowadzenie toczyli Ivan Doronin i Maks Żakowski. Maks pokazał swoją klasę na kursie z wiatrem, na którym wyprzedził Rosjanina i nie oddał prowadzenia aż do mety. Na drugim miejscu przypłynął świetnie finiszujący Florian Gruber, przed Doroninem i Ricardo Lecese. Wiatr tak szybko jak się pojawił, nieoczekiwanie osłabł i spowodował, że pozostali zawodnicy mieli kłopoty z kontynuowaniem wyścigu.

Dzięki bardzo dobrym prognozom wiatrowym ostatniego dnia zawodów od rana panował ogromny optymizm i mobilizacja wszystkich zawodniczek i zawodników. Jako pierwsi na trasę wyruszyli zawodnicy w konkurencji Race. Przy wietrze początkowo o sile 10-14 węzłów i szkwałach do 17 węzłów udało się najpierw sprawnie rozegrać cztery wyścigi, a po krótkiej przerwie jeszcze kolejne cztery.

We wszystkich wyścigach od startu do mety toczyła się zacięta rywalizacja i często o wyniku rozstrzygały ostatnie metry. Zdecydowanie tego dnia najlepiej dysponowany był Ricardo Lecese, który wygrał aż pięć wyścigów. Dwa rozstrzygnął na swoją korzyść Florian Gruber, a jeden Ivan Doronin. Nasi zawodnicy tym razem mieli jedynie przebłyski dobrej formy w poszczególnych wyścigach. Maks Żakowski dwukrotnie meldował się na mecie na 3. miejscu, a Tomek Janiak po bardzo dobrych startach i halsówkach tracił zbyt często dobre pozycje na kursach z wiatrem.

W klasyfikacji po 11 rozegranych wyścigach zwyciężył Ricardo Lecese przed Florianem Gruberem, Ivanem Doroninem, Alehandro Hernandezem i Maksem Żakowskim. Wśród kobiet najlepiej poradziła sobie Agnieszka Grzymska wygrywając wszystkie 11 wyścigów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Anastasia Akopowa, Tatiana Sysoyeva i Caterine Dafour. Puchar Polski zwieńczający cały cykl zawodów Ford Kite Cup 2014 zdobyli: Maks Żakowski i Agnieszka Grzymska (wśród kobiet).

Tego dnia udało się również rozegrać konkurencję Freestyle. Od pierwszych pojedynków najlepiej radzili sobie faworyci zawodów Marek Rowiński i Victor Borsuk, którzy mimo słabego wiatru byli w stanie dostosować się do warunków i zaprezentowali wiele spektakularnych trików. Wola walki, umiejętności i doświadczenie tych zawodników wydawały się zwyciężać nawet w starciu ze słabym wiatrem.

W początkowych rundach bardzo dobrze zaprezentowali się również bracia Issel, Denis Żurik, Artur Sowa i Michał Greń. Bardzo dobre wrażenie sprawiał Florian Gruber, który w każdym pojedynku był w stanie zaprezentować solidny zestaw trików takich jak "slim chance", "NIS", "F-16", "313", "blind judge", którymi zdołał pokonać kolejno Grzegorza Sowę, Wojtka Issela i Michała Grenia. W półfinale przeciwko świetnie dysponowanemu Markowi Rowińskiemu to już nie wystarczyło. Marek wykonał mniej trików, ale za to dużo lepszej jakości i z większą mocą: "front blind mobe", "KGB z grabem", "low mobe", "F5".

W dolnej części drabinki po raz kolejny bardzo ciekawym pojedynkiem była rywalizacja pomiędzy dobrymi kolegami - Denisem Żurikiem i Krzysztofem Isselem. Po raz kolejny w tym sezonie lepszym okazał się Krzysztof, który dzięki temu awansował do półfinału, w którym spotkał się z Victorem Borsukiem. Victor w pojedynku o finał wykonał m.in. "bj", "313", "NIS", "front mobe". "flat3" czym wypunktował Krzysztofa Issela.

Świetnie zapowiadający się finał Victora z Markiem został niestety przerwany z powodu słabnącego wiatru. Brak finałowego pojedynku nie pozwolił w bezpośredniej konfrontacji rozstrzygnąć kto zostanie mistrzem Polski  FKC 2014 i pozostawił pewien niedosyt po tak udanym sezonie. Dla Victora miejsce ex-aequo oznacza utratę na rzecz Marka pozycji lidera w Pucharze Polski FKC 2014. Zgodnie z regulaminem tytuł mistrza Polski przypadł Markowi Rowińskiemu.

Wśród kobiet również nie udało się rozegrać finałowego pojedynku. Pierwsze miejsce ex-aequo zajęły: Natalia Grabowska, Agnieszka Grzymska, Julia Wira i Oliwia Fittkau. Zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Polski FKC 2014 zapewniła już sobie wcześniej zawodniczka Teamu Forda, Karolina Winkowska.

Mimo braku tych finałowych akcentów, zarówno zawody w Jastarni, jak i cały sezon Ford Kite Cup 2014, który odbywał się po raz kolejny pod patronatem medialnym Men's Health, należy uznać za bardzo udany. Oby kolejny był równie interesujący!

Pula nagród w tegorocznych zawodach FKC wynosiła 139 000 zł. Nagrody ufundowali firma motoryzacyjna Ford, a także sponsorzy: North Kiteboarding i Ion - wiodący producenci sprzętu kitesurfingowego, dystrybutor nowoczesnych, wodoodpornych zegarków Aztorin, producent kamer sportowych GoPro, firma Bauhaus, deweloper budujący Apartamenty nad Zatoką, dystrybutor wiatromierzy do smartfona Vaavud oraz surferska marka odzieżowa Evokaii. Energii do sportowej walki dodał Red Bull.

Wyniki rozegranych konkurencji w zawodach Ford Kite Cup 2014 Jastarnia:

Race Mężczyźni:

1. Ricardo Lecese- Włochy

2. Florian Gruber- Niemcy

3. Ivan Doronin- Rosja

4. Alehandro Hernandez- Hiszpania

5, Maks Żakowski

6. Tomasz Janiak

7. John Mora- Kolumbia

8. Denis Taradin- Rosja

Race Kobiety:

1. Agnieszka Grzymska

2. Anastasia Akopowa- Rosja

3. Tatiana Sysoyeva- Rosja

4. Caterine Dafour- Kanada

5. Dominika Wilczyńska

Race Młodzicy:

1. Maks Żakowski

2. Denis Taradin- Rosja

3. Piotr Lenckowski

4. Michał Ruszuk

5. Tomasz Glazik

Race Masters:

1. Tomasz Janiak

2. Max Feudoroff- Rosja

3. Ervin Gruber- Niemcy

Freestyle Mężczyźni:

1. Marek Rowiński

1. Victor Borsuk

3. Florian Gruber- Niemcy

3. Krzysztof Issel

5. Artur Sowa

5. Denis Żurik

5. Michał Greń

5. Dariusz Ziomek

Freestyle Kobiety:

1. Natalia Grabowska

1. Agnieszka Grzymska

1. Oliwia Fittkau

1. Julia Wira

5. Joanna Horowska

5. Dominika Wilczyńska

Więcej informacji na stronie: www.fordcup.pl oraz na oficjalnych profilach:
Facebook, Google+, Twitter.

MH

REKLAMA