Ford Kite Cup 2013: adrenalina, morze i wiatr we włosach, czyli zawody w Chałupach

Pierwsze tegoroczne zawody z cyklu Ford Kite Cup rozpoczęły się bardzo optymistycznie. Dobre prognozy pogody ściągnęły do Chałup 46 najlepszych polskich zawodników i zawodniczek, na czele z aktualną Mistrzynią Świata PKRA we freestyle'u Karoliną Winkowską.

Pierwsi do boju w otwierających sezon zawodach w Chałupach ruszyli rejsiarze w mocnej, 21-osobowej flocie. Po bardzo dobrym starcie inauguracyjny wyścig wygrał Błaszko przed Tomkiem i Maksem, a wśród kobiet Agnieszka Grzymska. W kolejnych wyścigach ponownie ci sami zawodnicy toczyli ze sobą zacięte boje o zwycięstwo. Walka trwała od startu do mety na każdym halsie i na każdym znaku. W przedpołudniowych wyścigach dwukrotnie pierwszy na mecie meldował się Błażej, a po jednym razie Max oraz Tomek.

REKLAMA

Warunki do wyścigów były wręcz wymarzone, ale jednocześnie wymagały czujności w doborze latawców. W pierwszym wyścigu wiatr osiągał 12-15 węzłów, w czwartym natomiast wzmógł się do ponad 20 węzłów. W tak silnym wietrze najlepiej zaprezentował się Tomek Janiak, który po bezbłędnym starcie kontrolował później sytuacje do mety.

Wśród kobiet we wszystkich wyścigach zwyciężyła Agnieszka, ale za każdym razem po bardzo zaciętej walce z Edytą. Obydwie zrobiły ogromny postęp od ubiegłego sezonu. W każdym elemencie prezentowały o niebo lepszy poziom i przygotowanie niż w ubiegłym roku. Agnieszka, jak się wydaje, nieco lepiej opanowała kursy z wiatrem i najczęściej wtedy "wyrywała" się Edycie. Warto jeszcze podkreślić, że obie podczas wyścigów trzymały się tuż za czołówką mężczyzn, zarówno w słabych jak i silnych wiatrach. Wielkie brawa!

Po rozegraniu 4 wyścigów do walki ruszyli freestylerzy. Rywalizację kobiet, co nie jest zaskoczeniem, wygrała Karolina Winkowska, prezentując z wdziękiem część trików ze swojego bogatego repertuaru, którym w ubiegłym roku wywalczyła Mistrzostwo Świata PKRA. Na drugim miejscu uplasowała się Kasia Lange, wyprzedzając Agnieszkę Grzymską.

W ośmioosobowej grupie młodzików najlepiej poradzili sobie ubiegłoroczni zwycięzcy tej kategorii, Denis Żurik i Krzysiek Issel. Obydwaj mieli tym razem nieco ułatwione zadanie, bo ich konkurenci w finałowym pojedynku trochę się pogubili i nie wystartowali we właściwym heat'cie.

W kategorii mężczyzn od początku toczyły się zacięte pojedynki, choć trzeba zaznaczyć, że od drugiej rundy wiatr zelżał i nieznacznie tylko utrzymywał się powyżej limitu 12 węzłów, co dawało większe szanse zawodnikom lżejszym i bardziej doświadczonym. W tej fazie najlepiej poradzili sobie Victor Borsuk, bracia Isselowie, Marek Rowiński jr, Paweł Kiczka, Denis Żurik oraz debiutujący w zawodach Artur Sowa, który zademonstrował bogaty repertuar trików i ładny styl ich wykonania.

Niestety wiatr nie utrzymał się dłużej powyżej limitu, więc nie udało się dokończyć pozostałych pojedynków i do walki ruszyli ponownie rejsiarze.

W popołudniowej serii wyścigów klasą dla siebie był Maks Żakowski, który bardzo ciężką pracą wygrał trzy z czterech rozegranych wyścigów. Walczył z ogromną determinacją, podejmował właściwe decyzje i dało to w rezultacie doskonałe wyniki i pozycję lidera po ośmiu rozegranych wyścigach. Tuż za liderem z niewielką do niego stratą uplasował się Błaszko. Wśród kobiet znów dominowała Agnieszka, choć w każdym wyścigu mocno doganiała ją Edyta.

Drugi dzień regat znów przebiegał przy pięknej słonecznej pogodzie, choć początkowo wiatr niezbyt dopisywał. Na szczęście jednak w okolicy południa wiatr wzmógł się i bez przeszkód udało się dokończyć konkurencję Freestyle.

W kolejnych pojedynkach kobiet ponownie najlepsza okazała się Karolina, która bezbłędnie wykonała m.in.: "front to blind", "S-mobe", "back mobe", "back to blind". Tymi trikami przypieczętowała swoje zwycięstwo w całych zawodach, wyprzedzając Kasię  Lange, Agnieszkę Grzymską i Dominikę Wilczyńską.

Wśród młodzików jeszcze raz walkę o pierwsze miejsce stoczyli Denis z Krzyśkiem i znów nieznacznie zwyciężył Denis. Z kolei pojedynki Mastersów (panowie 35+) rozstrzygnął na swoją korzyść Adam Senger, pokonując Filipa Nazara, Rafała Pawłowicza i Leszka Mroza.

W kolejnych pojedynkach pojedynczej eliminacji najlepiej poradzili sobie faworyci i awansowali do półfinałów, w których spotkali się: Wojtek Issel z Markiem Rowińskim jr i Victor Borsuk z Denisem Żurikem. Do finału po bardzo spektakularnych pojedynkach awansowali Marek oraz Victor. Marek jak zwykle imponował dużą dynamiką i mocą w latawcu, a Victor różnorodnością i skalą trudności wykonywanych ewolucji.

STRONA 1 z 2
REKLAMA