Faworyci górą podczas Ford Kite Cup w Juracie

Zawodami w Juracie, które miały status mistrzostw Polski, zakończył się tegoroczny Puchar Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup. Wygrywali faworyci, ale z powodu zmiennych warunków wiatrowych zwycięstwo nie przyszło nikomu łatwo.
Ford Kite Cup
Victor Borsuk podczas zawodów w Juracie z powodu słabego wiatru nie miał okazji zaprezentować swoich nieprzeciętnych umiejętności (fot. Ford Kite Cup)

Mistrzostwa Polski będące jednocześnie finałem Pucharu Polski Ford Kite Cup 2011 rozegrane zostały w Juracie od strony morza. Trzydniowe zawody odbyły się w większości przy pięknej słonecznej pogodzie i słabym wietrze. Głównymi konkurencjami zawodów był freestyle i racing, oceniane według zasad IKA (International Kiteboarding Association) obowiązujących na zawodach międzynarodowych.

Pierwszy dzień przyniósł wielogodzinne oczekiwanie na mocniejszy wiatr. Cierpliwość zawodników została nagrodzona dopiero pod wieczór, kiedy siła wiatr wzrosła wystarczająco, aby można było wystartować z konkurencją racing.

W obydwu rozegranych wyścigach scenariusz był identyczny. Od startu do mety niezagrożony płynął Błażej "Błaszko" Ożóg, który doskonale czuje się przy słabych wiatrach, co udowodnił niedawno zdobywając brązowy medal ME w Sopocie. Jako drugi do mety w obu wyścigach przypłynął jego najgroźniejszy przeciwnik Tomasz Janiak, z naprawdę znaczną stratą do zwycięzcy - w pierwszym wyścigu Tomek na metę przypłynął 2 minuty i 46 sekund za Błażejem, a w drugim 3'23". W regulaminowym czasie drugiego wyścigu zmieścił się jeszcze tylko Marek Rowiński, co pokazuje, jak dobrze żeglował w tych naprawdę skrajnie trudnych warunkach Błażej.

Drugi dzień zawodów również rozpoczął się dosyć leniwie, ale aura okazała się łaskawsza i o godz. 13 rozpoczęły się kolejne wyścigi w konkurencji racing. Trasa tym razem była nieco krótsza, ustawiona blisko brzegu, a wiatr wiał z nieco większą siłą. Dzięki temu licznie zgromadzona publiczność mogła obserwować zmagania zawodników i nagradzać ich oklaskami po wpłynięciu na metę ustawioną tuż przy plaży.

Podobnie jak pierwszego dnia dominował Błażej, wygrywając wszystkie cztery kolejno rozgrywane wyścigi. Jednak tym razem jego przewaga nie była już tak zdecydowana. W ostatnim wyścigu przed przerwą wynosiła ledwie 1 sekundę (nieco ponad długość deski). Początkowo bardzo dobrze i równo żeglował także Filip Porzucek, przeważnie meldując się na mecie tuż za wymienioną dwójką, a w trzecim wyścigu dnia zajął nawet drugie miejsce.

Wyróżniającym się zawodnikiem od początku tych regat był też Marek Rowiński senior, który najwyraźniej pod koniec sezonu ujarzmił swój sprzęt race'owy i bardzo skutecznie ścigał się z najlepszymi. Często mijał górną boję na 2-3 miejscu, ale nie zawsze potrafił utrzymać te pozycje do końca wyścigów.

Po godzinnej przerwie udało się rozegrać kolejne 4 wyścigi, w których zawodnicy jakby złapali drugi oddech. Tu walka była dużo bardziej wyrównana niż w poprzednich wyścigach. Po starcie najczęściej aż do górnej boi nawet 5-6 zawodników walczyło niemal "łeb w łeb" i dopiero za nią stawka nieco się rozjeżdżała. Mimo że Tomek Janiak próbował zmianą deski zwiększyć swoje szanse, to we wszystkich wyścigach do mety i tak jako pierwszy dopływał świetnie podczas tych regat dysponowany "Błaszko".

Ostatecznie drugim miejscem musiał się zadowolić Tomek Janiak, a na trzecie miejsce w serii popołudniowej awansował Marek Rowiński, który świetnie startował i jak się wydaje najostrzej żeglował na halsówkach.

Po ośmiu wyścigach, czyli maksymalnej liczbie, jaką w ciągu jednego dnia można rozegrać, wiatr zelżał, nie pozwalając na rozegranie konkurencji freestyle. Szansa taka pojawić się miała wczesnym rankiem dnia trzeciego, więc skippers meeting odbył się już o godz. 6 rano przy bazie BoSportu od strony zatoki. Wiatr z kierunków południowych o sile, według prognoz, dochodzącej do 20 węzłów miał umożliwić rywalizację freestylowców.

Niestety, udało się rozegrać tylko heat kobiet oraz wyłonić finalistów wśród młodzików. W pojedynku kobiecym w warunkach granicznego wiatru 12 węzłów najlepiej poradziła sobie Karolina Winkowska, która wyprzedziła Katarzynę Lange i Asię Litwin. Zwycięstwem tym Karolina zapewniła sobie kolejny triumf w Pucharze Polski Ford Kite Cup. Kasia Lange awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji Ford Kite Cup 2011, a na trzecim znalazła się prowadząca dotychczas w rankingu Michalina Laskowska.

Wśród młodzików z dwóch rozegranych pojedynków awansowali Wojtek Issel i Krzysztof Perkowski oraz Denis Żurik i Krzysztof Issel.

Heat mastersów został przerwany z powodu słabnącego wiatru. Udało się go rozegrać dopiero późnym popołudniem, ponownie od strony morza, kiedy wiatr odkręcił do kierunku północno-zachodniego. Tym razem, tak, jak w poprzednich zawodach, zwyciężył Tomasz Janiak, wyprzedzając Tomasza Lebeckiego i Michała Olbrychskiego.

Bardzo zdeterminowani do finałowej walki przystąpili młodzicy, wśród których prym wiedli Wojtek Issel oraz Denis Żurik. Obaj zademonstrowali wiele technicznych i efektownych trików, mimo słabego wiatru w granicach 12-13 węzłów. Widać, że ich wcześniejszy trening na Rodos przyniósł spodziewane efekty. Ostatecznie zwyciężył Wojtek, wyprzedzając Denisa oraz swojego młodszego brata Krzysztofa.

Po tym pojedynku wiatr ponownie zelżał i już się nie pojawił, pozostawiając mężczyzn mocno zawiedzionymi. Po raz pierwszy w tym sezonie nie udało się rozegrać pojedynków w tej kategorii. Wielka szkoda, bo kilku zawodników zrobiło ogromne postępy podczas solidnych treningów na Rodos i odważnie deklarowali atak na faworytów.

Końcowe wyniki Pucharu Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup 2011:

Konkurencja Freestyle:

Kobiety

1. Karolina Winkowska
2. Katarzyna Lange
3. Michalina Laskowska

Mężczyźni

1. Victor Borsuk
2. Tomasz Daktera
3. Wojciech Issel

Młodzicy (zawodnicy poniżej 18 lat)

1. Wojciech Issel
2. Denis Żurik
3. Krzysztof Issel

Masters (zawodnicy powyżej 35 lat)

1. Tomasz Janiak
2. Tomasz Lebecki
3. Michał Olbrychski

Konkurencja Racing:

Mężczyźni

1. Błażej Ożóg
2. Tomasz Janiak
3. Filip Porzucek

Masters

1. Tomasz Janiak
2. Andrzej Ożóg
3. Leszek Mróz

Wyniki mistrzostw Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup 2011:

Konkurencja freestyle:

Kobiety

1. Karolina Winkowska
2. Katarzyna Lange
3. Joanna Litwin

Młodzicy

1. Wojciech Issel
2. Denis Żurik
3. Krzysztof Issel

Masters

1. Tomasz Janiak
2. Tomasz Lebecki
3. Michał Olbrychski

Konkurencja racing:

Mężczyźni

1. Błażej Ożóg
2. Tomasz Janiak
3. Marek Rowiński

Masters

1. Tomasz Janiak
2. Marek Rowiński
3. Andrzej Fal

MH

Zobacz również:
REKLAMA