Dzień Ojca - bo tata też kocha najbardziej!

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Bycie tatą to dla wielu mężczyzn jedna z najważniejszych i najbardziej emocjonujących ról, jakie przychodzi im pełnić w życiu. Na przestrzeni ostatnich lat podejście do ojcostwa bardzo się zmieniło. Dziś tata jest partnerem mamy, bierze czynny udział w wychowaniu maleństwa i otacza je miłością. W momencie pojawienia się na świecie dziecka, tak jak mama, odczuwa i doświadcza, co znaczy bardziej - kocha najmocniej na świecie, bardziej się martwi i nie wysypia, przeżywa każdy dzień. Tata jest wsparciem mamy i ważnym nauczycielem dla dziecka. Jak wygląda rola taty we współczesnym świecie i jakie korzyści przynosi jego czynne uczestnictwo w wychowaniu potomstwa?

Dzień Ojca Lovi

Tata kiedyś i dziś Jeszcze kilkanaście lat temu rola ojca w rodzinie ograniczała się do zapewnienia przez niego stabilności finansowej. Rzadko brał czynny udział w wychowaniu dzieci. To mamy sprawowały opiekę, zajmowały się dziećmi i opiekowały się nimi od momentu narodzin. Dziś nikogo nie dziwi widok taty spacerującego z maleństwem czy bawiącego się na placu.

Ostatnie lata związane ze zmianami społecznymi, spowodowały, że z roku na rok - rola taty w rodzinie zmienia się. Bierze on czynny udział w rozwoju i wychowaniu maleństwa już od początku jego narodzin. Staje się partnerem mamy i opiekunem dziecka. Coraz częściej towarzyszy mamie u lekarza ginekologa, uczestniczy w szkole rodzenia, jest wsparciem podczas porodu, a także zajmuje się maleństwem już od pierwszych dni.

"Dzień ojca to bardzo ważna data w kalendarzu. Przecież tak samo jak mamy, tatusiowie w momencie narodzin dziecka doświadczają, co znaczy kochać najbardziej na świecie, tak jak nigdy dotąd nie kochali" - powiedziała Julia Kuczyńska Maffashion, ambasadorka laktatora LOVI Expert 3D Pro. "I to dzięki ich wparciu, nam mamom jest dużo łatwiej uporać się ze wszystkimi nowymi emocjami i obowiązkami po narodzinach dziecka"– dodaje.

Tata podczas porodu

Zachodzące zmiany społeczne spowodowały także, inne podejście do obecności taty podczas porodu. Kiedyś nasi ojcowie zostawiali mamy w szpitalu i przez wiele godzin nie mieli informacji o narodzinach dziecka, albo gorączkowo wyczekiwali momentu w którym kobieta pokazywała dziecko w oknie szpitalnym. Pierwszy raz widzieli dziecko, gdy opuszczało ono szpital. Dziś przyszły tata obecny jest podczas porodu, wspiera mamę. Jest łącznikiem między nią a położną. Może przeciąć pępowinę, ma pierwszy fizyczny kontakt z dzieckiem, obecny jest przy rutynowych badaniach dziecka, uczestniczy przy pierwszym karmieniu. Dzięki możliwości uczestniczenia w porodzie - mężczyźni wkroczyli w nowy, nieznany im wcześniej świat. Otrzymali szansę nawiązania więzi z dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia. Jak ważną rolę, zarówno dla kobiety i mężczyzny, pełni obecność przyszłego taty podczas porodu, mogły w ostatnich czasach przekonać się mamy. Czas narodowej kwarantanny spowodował, że wiele mam i tatusiów nie mogło pogodzić się, z tym, że mężczyzna nie mógł czynnie brać udziału podczas porodu.

Rola taty w pierwszych dniach życia maleństwa

Rola taty w pierwszych dniach życia maleństwaTuż po narodzinach - dziecko potrzebuje mamy, jednak nie oznacza to, że pomoc i obecność taty jest zbędna. Świeżo upieczony tata często troszczy się o mamę, otacza ją i maleństwo opieką. Już w pierwszych godzinach po porodzie ojcowie troszczą się o maleństwo. Pomagają mamie przebrać dziecko, mogą je ukołysać. Dzięki temu, że zaopiekują się maleństwem - mamy mogą odpocząć po porodzie. Kiedy mama jest w szpitalu na tacie spoczywa obowiązek ratowania i pomocy w trudnych dla mamy pierwszych momentach.

Często już w szpitalu okazuje się, że pojawiają się u kobiet problemy z karmieniem maluszka. I na tacie ciąży obowiązek zakupienia sprzętu, który będzie towarzyszył mamie przez najbliższe miesiące czy rok. Ponieważ jest to inwestycja na, kilkanaście, miesięcy warto rozważyć zakup sprzętu, który będzie ekspertem w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych.

Na rynku dostępny jest laktator LOVI Expert 3D Pro, który, posiada innowacyjny lejek 3D - najbliższy naturalnemu karmieniu. W odróżnieniu od lejków klasycznych, nie tylko ssie, ale przede wszystkim uciska brodawkę. Lejek laktatora otacza i równomiernie uciska pierś, podobnie jak usta i język dziecka, pracując równocześnie w wielu wymiarach, powodując naturalny wypływ mleka, bez uczucia dyskomfortu. Dzięki ażurowej osłonie lejka 3D, umożliwia on kontrolę siły nacisku na brodawkę i jest jeszcze bardziej skuteczny. Jeśli mama urodziła dziecko przez cesarskie cięcie, nowy produkt LOVI pomoże jej uruchomić laktację i zapewni komfortowe, w pozycji półleżącej, odciąganie mleka.

Tata na pełny etat

Jak ważna dla rozwoju maluszka i dziecka jest obecność taty? Jeśli opiekuje się on maleństwem, czyta bajki, nosi na rękach, karmi je i kocha najbardziej na świecie, staje się dla maluszka bardzo bliską osobą. Buduje więź i relację, która pozostanie zarówno z dzieckiem jak i tatą na całe życie. Jak wykazują eksperci - większe zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w pielęgnacji niemowlaka i opiece nad nim owocuje w przyszłości tym, że dzieci te są bardziej samodzielne i niezależne. Współczesny tata może bardziej włączyć się w wychowanie i pielęgnację maluszka, ponieważ może skorzystać z urlopu ojcowskiego czy rodzicielskiego (np. w podziale tego urlopu z mamą).

Podjęcie przez rodziców decyzji, że to tata zostaje i opiekuje się niemowlakiem, nie wyklucza możliwości karmienia maleństwa mlekiem mamy. Dzisiejszy rynek oferuje udogodnienia i sprzęty, które pozwalają mamie odciągać pokarm, bezboleśnie i w każdym miejscu. Expert 3D Pro LOVI, dzięki wbudowanemu akumulatorowi, pozwala w dowolnym miejscu i czasie odciągnąć mamie pokarm, nie zaburzając tym samym laktacji. Dodatkowo można naładować go przez USB np. z powerbanka.

Tacierzyństwo oczami taty

"Jestem bardzo szczęśliwy, że żyję w czasach, w których bycie zaangażowanym i obecnym w wychowaniu dziecka tatą jest normą. Tacierzyństwo to niesamowita podróż i ścieżka ogromnego rozwoju osobistego. Starając się być najlepszym tatą na świecie - sięgamy do swoich najgłębszych i najcenniejszych zasobów. Sam jestem tatą, i wiem jak ważną rolę w wychowaniu swojego syna pełnię każdego dnia. Cieszę się, że ja także jestem częścią #teamLOVI i zachęcam innych ojców do tego, aby także przyłączyli się do #teamLOVI. Bo bycie tatą to powód do dumy i ogromna radość” – powiedział Marcin Biedrzycki twórca marki LOVI i dyrektor zarządzający firmy.

REKLAMA