Podczas festiwalu, którego patronem medialnym jest magazyn Men's Health, wielbiciele gór będą mogli obejrzeć filmy poświęcone tematyce górskiej, wysłuchać interesujących relacji z wypraw oraz spotkać się i podyskutować z elitą polskiego i światowego alpinizmu.
Do tej pory gośćmi Dni Lajtowych były prawdziwe alpinistyczne legendy, jak Reinhold Messner, Simone Moro, Silvio Mondinelli, Edurne Pasaban czy Albert Leichfried. Z polskich wspinaczy imprezę odwiedziła m.in. nasza czołowa himalaistka Kinga Baranowska. "W tym roku główną gwiazdą karkonoskiego festiwalu będzie człowiek, który pomimo młodego wieku już zdążył wpisać się do historii światowej wspinaczki - David Lama!" - informuje Polski Klub Alpejski.
W piątkowe popołudnie, tuż po uroczystym otwarciu, festiwal zainauguruje prezentacja Piotra Snopczyńskiego, po której usłyszymy górskie opowieści Grzegorza Chwoły. Pierwszy dzień festiwalu zakończy wystąpienie szwedzkiego wspinacza i dokumentalisty Fredrika Stränga zatytułowane "W stronę najwyższych szczytów".
"Sobotę rozpoczniemy od pokazów przygotowanych przez naszych klubowych kolegów, zawierających m.in. relacje z ich niezapomnianych wypraw w najwyższe góry świata. Następnie czekają nas prezentacje polskich alpinistycznych gwiazd, w czasie których m.in. Filip Pawluśkiewicz opowie o swojej przygodzie z Mount Logan, Wojciech Kukuczka zda relację ze swojej tegorocznej wyprawy na Mount Everest, a Przemysław Piasecki przypomni chwile, w których wszedł na K2 po raz pierwszy drogą Magic Line" - zapowiadają organizatorzy. Zaraz po nim wystąpi Adam Bielecki, który z kolei opowie o swoim tegorocznym wejściu na K2, a gwiazdą wieczoru będzie David Lama, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.
Niedziela to dzień, w którym festiwalowe napięcie sięgnie zenitu, bo tuż po pokazach klubowych publiczność czeka opowieść Doda Kopolda o Trango Tower, po którym wystąpi Denis Urubko, chcący podzielić się relacjami ze swoich wypraw w Tian-Shan i Himalaje. Następny punkt programu to historia, na którą wszyscy czekają, czyli "Zimowy szturm na GI" Adama Bieleckiego.
Historia spotkań sięga roku 2000, kiedy to w Tychach, w MDK "Tęcza" odbyło się pierwsze spotkanie. Główną atrakcją był retrospektywny pokaz najlepszych filmów z lądeckiego przeglądu filmów górskich. Tychy były też miejscem drugich Dni Lajtowych w 2001 roku, na których prezentowano slajdy i filmy z działalności klubu. W 2003 roku formuła imprezy została zmieniona - zamiast spotykać się zawsze w tym samym miejscu Polski Klub Alpejski postanowił organizować Dni Lajtowe co roku w innym, urokliwym zakątku Polski.
Organizujący festiwal "Dni Lajtowe" Polski Klub Alpejski jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, istniejącym od 2000 roku. Do głównych celów klubu należy popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie oraz krzewienie kultury górskiej w społeczeństwie. Członkowie PKA mają na koncie ponad 100 wypraw na 5 kontynentach, m.in. w takich pasmach górskich, jak Himalaje, Tien Shan, Pamir, Atlas Wysoki, Andy, Kaukaz, Góry Elbrus oraz Alpy.
Więcej informacji o klubie i festiwalu, wraz ze szczegółowym planem imprezy, znajdziesz na oficjalnej stronie www.dnilajtowe.pl
MH