[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Czy palenie cygar szkodzi?

Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów szkodzi. Gdy jednak spytać, czy fajki i cygara mają równie negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, zdania są już podzielone. Niesłusznie. Naukowcy z USA potwierdzili, że ich palenie także poważnie upośledza pracę płuc.

fot. Bork 2010/shutterstock.com
Dym z papierosów jest główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która polega na postępującym i tylko częściowo odwracalnym ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Do tej pory nie było jednak jasne, czy fajki i cygara również upośledzają funkcjonowanie płuc. W USA liczba palących papierosy spada, ale amatorów dymka z fajki czy cygara znacząco przybywa. Dlatego naukowcy przeanalizowali wyniki badań 3528 osób, by ocenić wpływ, jaki te używki wywierają na nasze płuca.

REKLAMA

W poddanej badaniu grupie 9% osób paliło fajki, 11% cygara, a 52% papierosy. W porównaniu z osobami niepalącymi palacze fajek i cygar mieli wyższy poziom kotoniny (związku powstającego podczas rozpadu nikotyny w organizmie ludzkim) w moczu i wyraźniej obniżoną wartość wskaźnika FEV1 (objętość powietrza wydmuchnięta z płuc w czasie pierwszej sekundy maksymalnie natężonego wydechu). Byli też dwa razy bardziej narażeni od osób nigdy nie palących na wystąpienie ograniczeń przepływu powietrza przed drogi oddechowe (jeśli sami nigdy nie palili papierosów; jeżeli palili, ryzyko jeszcze bardziej wzrastało).

Analizując te wyniki, autorzy badania wysnuli wniosek, że długotrwałe palenie fajki i cygar może, podobnie jak papierosy, niszczyć płuca i prowadzić do przewlekłej obturbacyjnej choroby płuc, która w Stanach Zjednoczonych jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów.

MH

Wróć do Newsroomu

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij