Zły stan jamy ustnej ma wpływ na nasze zdrowie - jakie choroby nam grożą

Eksperci Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) biją na alarm, bo okazuje się, że podczas pandemii koronawirusa sporo z nas odpuściło regularne wizyty u dentysty. Niedobrze, bo zdrowie jamy ustnej to dużo więcej niż tylko piękny uśmiech i brak przykrego zapachu z ust. Jej stan wpływa na nasze ogólne zdrowie.

zdrowie jamy ustnej fot. shutterstock.com

Choroby jamy ustnej, zwiększają m.in. ryzyko zapalenia płuc, cukrzycy, chorób serca i raka trzustki. Na tym jednak nie kończy się lista dolegliwości, które mogą rozwinąć się wskutek nieleczonej próchnicy, paradontozy czy zapalenia dziąseł. Bakterie związane z tymi chorobami mogą przenikać do krwioobiegu i tym samym doprowadzać do rozwoju lub zaostrzenia chorób reumatycznych, alergii a nawet prowadzić do groźnych stanów zapalnych różnych narządów oraz zagrażającej życiu zakrzepicy.

Zły stan zdrowia jamy ustnej może także stanowić poważne ryzyko dla przebiegu ciąży. Wiąże się z nim m.in. wystąpienie zakażeń wewnątrzmacicznych i przedwczesny poród.

Chore zęby mogą również być zagrożeniem i powodować komplikację podczas zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych, czy wpływać na cięższy przebieg chorób autoimmunologicznych.

Nowotwór jamy ustnej

Niestety, ale poza najczęściej występującymi chorobami jamy ustnej, jakimi są próchnica i paradontoza może też w niej rozwinąć się szereg innych poważnych schorzeń, w tym m.in. nowotwory jamy ustnej. Rak może zająć każdą jej część: wargi, dziąsła, język, gardło, błonę śluzową policzków.

Nie lekceważ tych sygnałów

Warto zaznaczyć, że właśnie w jamie ustnej mogą pojawiać się jedne z pierwszych objawów świadczących o rozwoju chorób ogólnoustrojowych. Na przykład, owrzodzenie jamy ustnej wskazywać może m.in. na toczeń rumieniowy, pęcherzycę zwykłą lub chorobę Leśniowskiego-Crohna. Natomiast ciężkie zapalenie lub krwawienie z przyzębia może być sygnałem do zrobienia badań i diagnostyki w kierunku schorzeń takich jak: cukrzyca, zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV), małopłytkowość i białaczka.

Ważna nie tylko higiena

Choroby jamy ustnej mogą wpływać na nasze zdrowie ale także smak potraw oraz relacje interpersonalne. Dlatego, aby im zapobiegać - poza odpowiednią higieną - należy również przestrzegać zdrowej diety (nie spożywać nadmiernej ilości cukrów), a także zrezygnować z palenia papierosów i nie nadużywać alkoholu (jego kwaśny odczyn, sprzyja rozwojowi próchnicy).

Zasady utrzymania zdrowia jamy ustnej

1. Minimum dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty, szczotkuj zęby pastą z fluorem.
2. Bezpośrednio po umyciu zębów nie płucz ust wodą, tylko wypluwaj nadmiar pasty (dzięki temu fluor pozostanie w ustach i będzie miał szansę zadziałać).
3. Regularnie używaj nici dentystycznej lub innych przyrządów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
4. Regularnie, najlepiej co pół roku, odwiedzaj dentystę i korzystaj z profesjonalnych zabiegów higieny stomatologicznej.

REKLAMA