Psy to niewdzięczne dranie

No, może to trochę oskarżenie na wyrost, bo wszyscy doskonale wiemy, że trudno o wierniejszego przyjaciela niż pies, ale badania wykazały, że wdzięczność traktują trochę inaczej niż się spodziewaliśmy, przynajmniej jeśli chodzi o karmienie ludzi.

psy są niewdzięczne Shutterstock.com

Jak donosi pismo PLOS ONE, uczeni z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu odkryli, że psy nie biorą pod uwagę, jak dany człowiek je karmił – traktują wszystkich ludzi tak samo, niezależnie od tego, czy człowiek karmił je na żądanie, czy ograniczał dostęp do jedzenia.

REKLAMA

Badacze wytresowali 21 psów w taki sposób, by nauczyć je, że naciśnięcie guzika wydziela porcję jedzenia. Następnie pokazali, że naciśnięcie guzika w jednej klatce wydziela porcję jedzenia w drugiej. Kolejny etap polegał na tym, że każdego psa sparowano z dwojgiem ludzi, przy czym jeden z nich naciskał guzik wydzielający jedzenie dla psa, gdy tylko pies miał na to ochotę, a drugi człowiek był zdecydowanie mniej pomocny.

ZOBACZ TEŻ: Psy to cwaniaki

Zamiana ról

Później role się odwróciły – to psy miały do dyspozycji guzik wydzielający jedzenie ludziom. Okazało się, że psy obu swoich towarzyszy traktowały tak samo. Człowiek, który był bardziej szczodry wcale nie dostawał od psów więcej jedzenia niż ten, który skąpił pokarmu psom. Co więcej, sposób, w jaki dany człowiek traktowali psa przy dawkowaniu jedzenia nie wpływał też na zachowanie psów wobec niego podczas swobodnej zabawy po zakończeniu pierwszej części eksperymentu.

Poprzednie badania wykazały, że psy potrafią „odwdzięczać się” innym psom, które wcześniej im pomogły. Zachowanie takie nazywa się odwzajemnionym altruizmem i uczeni podejrzewali, że psy potrafią rozpoznawać współpracujących i niewspółpracujących ludzi. Jednak badani, o którym mowa nie wykazało, żeby psy umiały rozpoznać i odwzajemnić altruistyczne zachowania również u naszego gatunku.

Uczeni nie wykluczają jednak, że eksperyment został niewłaściwie zaprojektowany - człowiek jest tradycyjnym dostarczycielem jedzenia i udomowione psy nie nauczyły się zamiany ról albo nie potrafiły rozróżnić zachowań, skoro tak czy owak dostawały jedzenie od dwunożnego.

SPRAWDŹ TEŻ: Czy masz gen posiadacza psa?

Być może więc psy wcale nie są takimi niewdzięcznikami, tylko za bardzo je od siebie uzależniliśmy, by oczekiwać wdzięczności za coś, co one i tak postrzegają jako nasz obowiązek.

Źródło:
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0253277

REKLAMA