Tego lata ozdrowieńcy i zaszczepieni muszą uważać na słońce

Włoscy eksperci przestrzegają: osoby, które przeszły COVID-19 oraz te, które przyjęły szczepionkę powinny w tym roku uważać na słońce. Powód? Skóra ozdrowieńców i zaszczepionych może być bardziej podatna na działanie promieni słonecznych.

opalanie fot. shutterstock.com

Po tak długim czasie zakazów i zamknięcia każdy zasługuje na odrobinę wolności, a dzięki poluzowaniu obostrzeń w końcu wielu z nas może wyruszyć na wymarzony urlop. Tegoroczne wakacje to jednak nie koniec walki z koronawirusem. Eksperci ostrzegają, by zarówno ozdrowieńcy, jak i zaszczepieni mieli się na baczności i nie zapominali o ochronie przeciwsłonecznej. Dlaczego? Okazuje się, że COVID-19 może sprawiać, że nasza skóra jest osłabiona.

Koronawirus a opalanie

Jak donosi serwis italy24.com, z okazji rozpoczęcia kampanii informacyjnej dotyczącej profilaktyki nowotworów skóry organizowanej przez rzymską klinikę Dermopathic Institute of the Immaculate Conception of Rome-Ircss oraz Idi-Farmaceutici włoscy specjaliści zajęli się tematem ochrony przeciwsłonecznej skóry w czasie pandemii koronawirusa.

Specjaliści już wcześniej ustalili, że jednym z objawów zakażenia koronawirusem mogą być zmiany skórne, najczęściej występujące w postaci:

  • wysypki przypominającej odrę lub ospę,
  • tzw. pokrzywki, czyli bolesnych bąbli,
  • stanu podobnego do odmrożenia.

W przypadku zaobserwowania takich zmian zaleca się więc zwiększoną ostrożność. Teraz eksperci zaobserwowali, że również po przejściu choroby oraz po podaniu szczepionki mogą wystąpić różne problemy skórne. Osłabiona skóra może być bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

W związku z tym jeden z koordynatorów akcji dermatolog Luca Fania zaleca, by po przebytej chorobie lub po szczepieniu odczekać kilka tygodni zanim wyruszymy na wakacje i zaczniemy zażywać kąpieli słonecznych, aby nie ryzykować nieprzyjemnych zmian skórnych. „Dla tego typu pacjentów należałoby wyznaczyć okres co najmniej kilku tygodni powstrzymania się od ekspozycji skóry na słońce. Następnie osoby te powinny stopniowo przyzwyczajać się do słońca i stosować kremy przeciwsłoneczne o wysokiej fotoochronie”.

Jak opalać się bezpiecznie?

  • Staraj się pozostać w cieniu w godzinach między 11:00 a 15:00, gdy słońce świeci najmocniej.
  • Używaj kosmetyków z filtrem SPF. Do smarowania ciała zaleca się filtr z ochroną minimum SPF 30, a do twarzy SPF 50.
  • Nie zapominaj o ochronie całego ciała. Głowa, uszy, wierzchy stóp - to miejsca, o których czasem zapominamy, a które również dosięgają promienie słoneczne.
  • Szczególna uwagę poświęć na swoje znamiona skórne. Staraj się ich nie wystawiać na słońce, a jeśli już - koniecznie posmaruj je dodatkową warstwą kremu.
  • Co trzy-cztery godziny ponownie posmaruj się preparatem.
  • Stosuj kremy z filtrem nawet w czasie pochmurnych dni, a najlepiej przez cały rok.
  • W upalne dni pij dużo wody.
REKLAMA