Hulajnoga elektryczna: gdzie można jeździć, jak szybko, za co grozi mandat

Wieczorami po większych miastach śmigają tłumy na elektrycznych hulajnogach. Nie wszyscy są trzeźwi, nie wszyscy są rozważni. Do niedawna brakowało przepisów regulujące korzystanie z hulajnóg elektrycznych, ale to się zmieniło. Od maja obowiązują już przepisy, które dosyć klarownie określają, co wolno, a czego nie wolno robić z hulajnogą elektryczną. 

hulajnogi elektryczne Shutterstock.com

Co to jest hulajnoga elektryczna?

Zgodnie z oficjalną definicją, „hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. Jeśli więc masz coś, co uważasz za hulajnogę, ale jest wyposażone w siedzisko, to oficjalnie nie jest to już hulajnoga, tylko skuter elektryczny. 

Gdzie wolno jeździć hulajnogą elektryczną?

Hulajnogą elektryczną można jeździć po drodze dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli nie ma takich wyznaczonych pasów ani ścieżki rowerowej, można wjechać na jezdnię, ale tylko pod warunkiem, że prędkość pojazdów jest na niej ograniczona do 30 km/h. Jeżeli nie ma ścieżki ani pasa dla rowerów, a na jezdni nie ma ograniczenia do 30 km/h, można hulajnogą elektryczną jechać po chodniku, ale tylko z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Jak szybko można jeździć hulajnogą elektryczną?

Dopuszczalna prędkość z jaką można poruszać się hulajnogą elektryczną to 20 km/h. W Polsce nie jest obowiązkowa jazda w kasku, jednak wypadków na hulajnogach jest tak dużo, że zdecydowanie zalecamy kask. Wg lekarzy z SOR-ów, urazy twarzy i szczęki u kierowców hulajnóg to norma. Kask z wysuniętym „daszkiem” może zmniejszyć skalę obrażeń. 

Czego jeszcze nie wolno robić?

  • Korzystać z hulajnogi elektrycznej w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Zapomnij więc o powrocie z imprezy na wypożyczonej hulajnodze. Taksówka będzie trochę droższa, ale przynajmniej nie ryzykujesz mandatu. O wypadku już nie wspominając.
  • Pozostawiać hulajnogi elektrycznej na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. nie do końca jest jasne, jak to prawo będzie egzekwowane, ale byłoby dobrze, gdyby użytkownicy w końcu zaczęli je stosować, bo walające się na chodnikach hulajnogi stają się coraz większym problemem: łatwo się o nie potknąć wieczorem, a jeśli jeździsz na wózku albo idziesz z wózkiem dziecięcym - hulajnogi zagradzające drogę są utrapieniem. Wg nowych przepisów hulajnoga może być być pozostawiona jedynie równolegle do krawędzi chodnika, jak najbliżej krawędzi bardziej oddalonej od krawędzi jezdni i pozostawione jest co najmniej 1,5 metra przejścia dla pieszych. 
  • Nie wolno przejeżdżać hulajnogą elektryczną przez przejścia dla pieszych - trzeba zejść i ją przeprowadzić.
  • Przewozić hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów. Lepiej więc nie zabierać dziewczyny na przejażdżkę.
  • Ciągnąć lub holować hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
  • Nie wolno poruszać się hulajnogą po drogach publicznych przed ukończeniem 10 lat. Do 18 roku życia do kierowania hulajnogą elektryczną potrzebna jest karta rowerowa albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 luib T. Po osiągnięciu pełnoletności nie są wymagane uprawnienia.

Hulajnoga elektryczna - wysokość mandatów

Za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty karne w wysokości od 50 do 500 złotych. Np za pozostawienie hulajnogi na środku chodnika można dostać 100 zł mandatu. Kara tej wysokości grozi też za przewożenie innej osoby lub zwierzęcia i przejazd na czerwonym świetle. 
200 złotych może kosztować Cię jazda z telefonem w ręku, a jazda w stanie nietrzeźwości może odchudzić Ci portfel o 500 zł. 

ZOBACZ TEŻ: Wypadki na hulajnodze elektrycznej - najczęstsze urazy

REKLAMA